Hydroizolaci nenechte náhodě

19.7.2007 | Petr Kubát | Izolace a zateplení | Komentářů 1 |

Pojistné hydroizolační materiály chrání nejen střešní pláště, ale i celé podkroví a izolace proti vnější vlhkosti, větru, sněhu, prachu a dalším nečistotám. Fólie disponují výbornými difúzními vlastnostmi, pro svoji nízkou hmotnost se snadno montují a díky výztuhám jsou velmi pevné i odolné proti protržení.

Životnost střechy se zpravidla uvádí podle životnosti střešní krytiny. Hydroizolační materiály však mohou být plně funkční po celou dobu životnosti střechy řádově v desítkách let. Pojistné hydroizolační fólie se děli do dvou základních kategorií, na kontaktní a bezkontaktní.

Pojistka v hydroizolaci


Kontaktní hydroizolační fólie se aplikují přímo na tepelnou izolaci z vnější strany. Odvětrávaná vzduchová mezera, sloužící k účinnému odvodu vodních par ze střešního pláště, musí být zhotovena až mezi touto pojistnou hydroizolací a krytinou. Přesněji mezi izolací a bedněním střech s plechovou nebo šindelovou krytinou. Podle stupně propustnosti a podle difúze vodních par se dále tyto izolace děli na mikroperforované a mikroventilační. Zpravidla se používají mikroventilační difúzní fólie s nižším difúzním odporem, nižším faktorem difúzního odporu a menší tloušťkou.

Hydroizolací proti plísním


Jestliže ve složitém souvrství střechy podceníme instalace kterékoli izolační vrstvy, týká se pochopitelně i fólie, sníží se tepelněizolační vlastnosti pláště a v konstrukci se záhy objeví vlhkost a plísně. Proto se do střechy instalují dva základní typy fólií. Z vnější strany jde o pojistnou hydroizolační fólii, zevnitř používáme parotěsnou zábranu. Liší se od sebe jak funkčností, tak provedením. Dobrou tepelnou izolaci zajištuje kvalita materiálu.

Typy izolací


Izolace dělíme, s ohledem na možnost průniku vodních par, na propustné a nepropustné. A právě zde dochází k častým omylům ve výběru vhodného materiálu. Připomeňme si proto, že u běžných pojistných hydroizolačních fólií se propustnost vodních par udává v g/m2/den. Důležitým parametrem parotěsných zábran je rovněž ekvivalentní difuzní tloušťka, vyjadřující, kolik by bylo třeba vzduchu pro stejný odpor proti průniku vodní páry, jako má daný materiál (sd = 43,3 / propustnost vodních par uváděná v metrech). Roli hraje i faktor difúzního odporu, což je vlastně výpočet, zda v konstrukci střechy nedochází ke kondenzaci vodní páry. V tomto případě platí obecné pravidlo, že difuzní odpor parozábrany na vnitřní straně konstrukce by měl být desetinásobně vyšší než tentýž odpor pojistné hydroizolace na vnější straně tepelné izolace. K rozhodujícím parametrům rozhodujícím o „chování” fólií přímo na střeše pak patří pevnost materiálu v tahu (N/5 cm). Dochází ke stárnutí a přirozené únavě materiálu a postupnému přilnutí k tepelné izolaci, fólii může prošlápnout pokrývač při montáži krytiny apod. Hodnota by proto neměla být nižší než 300 N/5 cm.text: Petr Kubát

foto: archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Petr Sivák: Hydroizolace je důležitou...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo