Hydroizolaci nenechte náhodě

19.7.2007 | Petr Kubát | Izolace a zateplení | Komentářů 1 |

Pojistné hydroizolační materiály chrání nejen střešní pláště, ale i celé podkroví a izolace proti vnější vlhkosti, větru, sněhu, prachu a dalším nečistotám. Fólie disponují výbornými difúzními vlastnostmi, pro svoji nízkou hmotnost se snadno montují a díky výztuhám jsou velmi pevné i odolné proti protržení.

Životnost střechy se zpravidla uvádí podle životnosti střešní krytiny. Hydroizolační materiály však mohou být plně funkční po celou dobu životnosti střechy řádově v desítkách let. Pojistné hydroizolační fólie se děli do dvou základních kategorií, na kontaktní a bezkontaktní.

Pojistka v hydroizolaci


Kontaktní hydroizolační fólie se aplikují přímo na tepelnou izolaci z vnější strany. Odvětrávaná vzduchová mezera, sloužící k účinnému odvodu vodních par ze střešního pláště, musí být zhotovena až mezi touto pojistnou hydroizolací a krytinou. Přesněji mezi izolací a bedněním střech s plechovou nebo šindelovou krytinou. Podle stupně propustnosti a podle difúze vodních par se dále tyto izolace děli na mikroperforované a mikroventilační. Zpravidla se používají mikroventilační difúzní fólie s nižším difúzním odporem, nižším faktorem difúzního odporu a menší tloušťkou.

Hydroizolací proti plísním


Jestliže ve složitém souvrství střechy podceníme instalace kterékoli izolační vrstvy, týká se pochopitelně i fólie, sníží se tepelněizolační vlastnosti pláště a v konstrukci se záhy objeví vlhkost a plísně. Proto se do střechy instalují dva základní typy fólií. Z vnější strany jde o pojistnou hydroizolační fólii, zevnitř používáme parotěsnou zábranu. Liší se od sebe jak funkčností, tak provedením. Dobrou tepelnou izolaci zajištuje kvalita materiálu.

Typy izolací


Izolace dělíme, s ohledem na možnost průniku vodních par, na propustné a nepropustné. A právě zde dochází k častým omylům ve výběru vhodného materiálu. Připomeňme si proto, že u běžných pojistných hydroizolačních fólií se propustnost vodních par udává v g/m2/den. Důležitým parametrem parotěsných zábran je rovněž ekvivalentní difuzní tloušťka, vyjadřující, kolik by bylo třeba vzduchu pro stejný odpor proti průniku vodní páry, jako má daný materiál (sd = 43,3 / propustnost vodních par uváděná v metrech). Roli hraje i faktor difúzního odporu, což je vlastně výpočet, zda v konstrukci střechy nedochází ke kondenzaci vodní páry. V tomto případě platí obecné pravidlo, že difuzní odpor parozábrany na vnitřní straně konstrukce by měl být desetinásobně vyšší než tentýž odpor pojistné hydroizolace na vnější straně tepelné izolace. K rozhodujícím parametrům rozhodujícím o „chování” fólií přímo na střeše pak patří pevnost materiálu v tahu (N/5 cm). Dochází ke stárnutí a přirozené únavě materiálu a postupnému přilnutí k tepelné izolaci, fólii může prošlápnout pokrývač při montáži krytiny apod. Hodnota by proto neměla být nižší než 300 N/5 cm.text: Petr Kubát

foto: archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Petr Sivák: Hydroizolace je důležitou...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HODINY A KLENOTY nově v Letňanech: Veletrh představí řadu novinek a podpoří mladé talenty, Hyperbydleni.cz

HODINY A KLENOTY nově ...

20.08.2019

Ve dnech 5. až 7. září 2019 se tradiční...

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo