V létě chladí, v zimě hřeje. Co to je?

13.5.2011 | IP IZOLACE Polná, s.r.o. | Izolace a zateplení | Komentářů 0 |

Zvykli jsme si dopřát si ve svém bytě takzvanou tepelnou pohodu. Co to ale vlastně je a jak jí dosáhnout?

V létě chladí, v zimě hřeje. Co to je? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Tepelná pohoda

Životní funkce a pochody u člověka jsou omezeny na velmi úzký rozsah teplot. Je známo, že tepelný komfort člověka je dán teplotou vzduchu, ale svůj vliv mají také teplota stěn a okolních předmětů. Rozhodujícím faktorem však zůstává teplota. A udržet teplotu v poměrně úzkém rozmezí 20 až 23 stupňů Celsia po celý rok není vždy jednoduché a již vůbec ne levné. Přijde nás to na 55 až 60 procent výdajů na energie.

 

V létě chladí, v zimě hřeje. Co to je?, fotka

 

Kromě ekonomického pohledu je zde však i pohled ekologický. Čím méně energie spotřebujeme, tím méně jí musíme vyrobit a tím méně zatížíme exhalacemi životní prostředí. Vraťme se však k ekonomii. Dotace na ceny a energie stále klesají a s nimi rostou náklady na domácnost. Nechceme-li stále více platit, musíme obrátit pozornost na úsporu energií.

Nejlevnější energie je ušetřená energie

Chceme-li šetřit prostředky na topení, nezbývá nám než zateplit dům. Obecně vzato, tepelná izolace je opatření, které směřuje k oddělení dvou různě teplých prostředí tak, aby se co nejméně ovlivňovala. Extrémními příklady jsou zimní stadion v létě nebo aquapark v zimě. Cílem je omezit náklady na energie, ať už na vytápění nebo na klimatizaci. Pochopitelně není vhodné šetřit „za každou cenu“. Vložené investiční prostředky se musí vrátit na úspoře provozních nákladů v co nejkratší době, nejlépe během pěti až deseti let.

Tepelná izolace: v létě chladí, v zimě hřeje

Tepelná izolace fasád

Desková izolace je vhodná zejména k zateplení rovných svislých ploch, například fasády. Typickým příkladem jsou desky z fasádního polystyrenu, fasádní desky z minerální vlny nebo z extrudovaného polystyrenu. Fasádní polystyren je nejlevnější možnost pro tepelnou izolaci fasády. Výhodou je nízká váha, dobrá opracovatelnost a nízká nasákavost. Nevýhodou je nízká protihluková odolnost. Podstatnou nevýhodou je malá odolnost vůči ohni. Fasádní desky z minerální vlny se vyznačují, kromě vynikajících parametrů tepelné izolace, vyšší pohltivostí zvuku a odolností proti požáru. Nevýhodou je vyšší cena.

Tepelná izolace příček

Pro tepelnou izolaci členitých vnitřních prostor se hodí rohože. Jsou to desky a role z měkké minerální vlny. Pro izolaci příček a podkroví se používají buďto desky z kamenné vlny, nebo role ze skelných vláken. Čedičová vlna je tužší, dodává se ve formě desek. Má velmi dobré protihlukové vlastnosti, dobře se s ní manipuluje. Je však dražší než desky ze skelných vláken. Hodí se dobře pro aplikaci do příček v podkroví, protože se vyznačuje protipožární odolností.

Tepelná izolace podkroví za pár hodin

Třetina tepla z obytných prostor uniká stropem, ať už vedením materiálem stropu nebo prouděním přes netěsnosti. Přesně podle fyzikálních zákonů. Teplý vzduch stoupá ke stropu a pokouší se najít skulinky do volného prostoru. Většinou si cestu najde. Tyto tepelné ztráty představují zhruba 30 % celkových tepelných ztrát domu. Snížení těchto ztrát lze vyřešit velmi rychle a bez nároku na okamžitou investici.

 

V létě chladí, v zimě hřeje. Co to je?, fotka

 

Nejlepší metodou izolace stropu je aplikace dutinové izolace izolační hmotou, např. MAGMARELAX® firmy IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o. Jak to funguje? Čedičová izolační hmota MAGMARELAX® je z vyvřelé horniny, ze které vytažením jemňoučkých vláken vzniká minerální vata, která nesléhá a má velmi dlouhou životnost. Má řadu předností. Dokonale tepelně izoluje a výborně odolává vlhkosti, hlodavcům i plísním.

 

V létě chladí, v zimě hřeje. Co to je?, fotka

 

Aplikace se nejčastěji provádí foukáním do půdních meziprostor nebo do dutin. Tudy totiž z obytných místností uniká ona třetina tepla. Nafoukáním izolace se utěsní i ty nejmenší skuliny a otvory. Aplikace čedičové vaty MAGMARELAX® je velmi jednoduchá. Hadicí se ze speciálního přístroje, který je umístěn na nákladním voze, žene materiál do izolovaného prostoru. To vše za běžného provozu domácnosti. Není ani třeba příliš vyklízet půdu. Pracovníci nenadělají nepořádek a jsou s prací hotovi během několika hodin.

Nemusí to nutně stát „majlant“

A jak vypadá ekonomika? Aplikace této moderní a velmi efektivní izolace vůbec nemusí zatížit rodinný rozpočet, protože IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o. má připravenou Izolaci na splátky. Úvěr lze ve spolupráci s firmou nastavit tak, že výše splátky je stejná, jako uspořené prostředky za topení. Návratnost investice je rychlá, nepřesáhne 5 let. A pak už jenom spoříte. Konkrétní situaci každého zájemce firemní specialisté na místě proměří a navrhnou optimální řešení.

Rádi vám poradíme

Více informací o foukané izolaci MAGMARELAX® naleznete na www.ippolna.cz.

O stropním systému MAGMARELAX® čtěte na http://www.ippolna.cz/stropni_system_MAGMARELAX.phpDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek V létě chladí, v zimě hřeje. Co to je? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo