Pěnový polystyren se v České republice vyrábí 50 let

27.11.2013 | Tisková zpráva | Izolace a zateplení | Komentářů 0 |

Vynikající izolační materiál a ve stavebnictví těžko nahraditelná surovina, to je pěnový polystyren (EPS), který se na území ČR začal vyrábět přesně před 50 lety. Používá se nejen ve stavebnictví, ale velkou roli hraje také v obalovém průmyslu. Díky univerzálnosti a unikátním vlastnostem nachází uplatnění i v modelářství, při odlévání kovů či výrobě divadelních kulis.

Pěnový polystyren se v České republice vyrábí 50 let - foto, Hyperbydleni.cz

Padesátiletá historie

Patent na výrobu EPS vlastní od roku 1949 firma BASF společně s brněnským rodákem Fritzem Stastnym. Na českém území se vyrábí od roku 1963, historicky první závod byl postaven v Kralupech nad Vltavou. Prvním typem vyráběného EPS se stala značka Krasten. „Co do kvality měl však k dnešním pěnovým izolantům skutečně velmi daleko. Nově patentovaná technologie dorazila k zákazníkům v roce 1973 pod jménem Koplen, které znají stavebníci i dnes,“ říká Ing. Pavel Zemene, Ph.D., předseda Sdružení EPS ČR.

Český trh s pěnovým polystyrenem zaznamenal v uplynulých deseti až patnácti letech obrovský nárůst výroby i spotřeby. Ve stavebnictví se bílé desky aplikují nejen jako izolační obklady na domech, ale také při výstavbě mostů, železničních tratí nebo vozovek. „V České republice se od roku 2008 spotřeba EPS pohybuje mezi padesáti až šedesáti tisíci tunami ročně,“ přibližuje Pavel Zemene.

Materiál s unikátními vlastnostmi

Používání pěnového polystyrenu po dobu více než 50 let dokazuje, že jeho vlastnosti zůstávají při správném použití nezměněny a že jeho životnost uvnitř stavebních konstrukcí je stejná nebo vyšší než životnost ostatních částí stavby. Je odolný vůči běžným stavebním hmotám jako cement, vápno či sádra, těžko se snáší jen s organickými rozpouštědly.

„Pěnový polystyren nevytváří živnou půdu pro mikroorganismy, neškodí mu ani půdní bakterie. Nehnije, neplesniví a netrouchniví. Dá se lehce zpracovat, neškodí životnímu prostředí a neohrožuje vodu. Při dodržování příslušných místních předpisů může být ukládán společně s domácím odpadem nebo být spalován ve spalovnách odpadů,“ vypočítává Pavel Zemene výhody, díky kterým se EPS stal osvědčenou stavební surovinou a dodává: „V dnešní době se navíc používá samozhášivý polystyren.“

Pěnový polystyren se v České republice vyrábí 50 let, fotka

 

Zdroj: Sdružení EPS ČR, bloky pěnového polystyrenu

Proces výroby

Základní surovinou pro výrobu EPS jsou polystyrenové perle. Ty se vyrábějí suspenzní polymerací monomeru styrenu a výrobcům jsou dodávány v různých velikostech dle jejich požadavků (0,3 až 2,8 mm). V první fázi výroby zvětší perle působením syté vodní páry svůj objem na dvaceti až padesáti násobek svého původního. Uvnitř každé perle zároveň vznikne buněčná struktura. Následuje meziuskladnění v provzdušňovaných silech. V čerstvě vypěněných perlích se totiž během chlazení vytvoří podtlak způsobující vysokou citlivost na mechanické poškození. Difusí vzduchu do buněk perlí se podtlak vyrovnává, perle
získávají větší mechanickou pružnost a současně se suší.

Pěnový polystyren se v České republice vyrábí 50 let, fotka

 

Zdroj: Sdružení EPS ČR, perle pěnového polystyrenu

Závěrečnou fází výroby je tvarování ve formách. Forma ve tvaru kvádru s parními tryskami ve stěnách se vyplní perlemi a vystaví se opět působení syté vodní páry. Perle změknou a dále se nafouknou. V uzavřeném prostoru se vzájemně svaří a vytvoří kompaktní blok. Ten se pak rozřeže teplým nebo studeným drátem na desky požadovaných rozměrů.

Značka kvality napoví

Národní organizací, která se od roku 1998 podílí na tvorbě norem a zvyšování bezpečnosti výrobků z EPS, je Sdružení EPS ČR. Sdružení vydalo normu definující jedenáct základních typů vyráběných polystyrenů a stanovuje jejich minimální vlastnosti a způsob označování.

Pěnový polystyren se v České republice vyrábí 50 let, fotka

 

K rychlé orientaci mezi nabídkou na trhu slouží logo Značky kvality. Tu uděluje Sdružení EPS ČR na základě pravidelného každoročního monitoringu kvality. Logo poskytuje zákazníkům na první pohled jistotu, že kupovaný pěnový polystyren splňuje vlastnosti vyžadované akreditovanou zkušebnou.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Pěnový polystyren se v České republice vyrábí 50 let zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HODINY A KLENOTY nově v Letňanech: Veletrh představí řadu novinek a podpoří mladé talenty, Hyperbydleni.cz

HODINY A KLENOTY nově ...

20.08.2019

Ve dnech 5. až 7. září 2019 se tradiční...

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo