Souboj paliv o váš kotel

4.1.2008 | Jiří Kropylák | Izolace a zateplení | Komentářů 0 |

Každý se tady zabývá myšlenkami, jak topit v zimě. Topná sezóna je zde a s ní zvýšený nápor na vaši peněženku. Teď je sice pozdě na výměnu otopné soustavy nebo kotle, ale je dobrý čas na přemýšlení co s topením udělat za rok, abychom neplatili zbytečné finance navíc.

Souboj paliv o váš kotel - foto, Hyperbydleni.cz

Se začínající topnou sezónou lidé potřebují hlavně seřídit kotle. Je to tak každý rok. Když se začne topit, tak se buď objeví nějaká závada, nebo je zapotřebí kotel před zimou odborně prohlédnout a seřídit. Před dvaceti lety, když lidé ještě daleko více topili v kotlích na tuhá paliva, si ti šikovnější drobné závady dokázali spravit sami. Moderní plynové kotle ale potřebují práci odborníka. Hodně práce mají také kominíci.  Majitel domku by si měl správně nechat prohlédnout komín dvakrát ročně. Lidé to ale většinou moc nedodržují a volají nás hlavně těsně před zimou, když zjistí, že jim komín netáhne. To už ale často musejí počítat s tím, že si pár dní na pročištění komína budou muset počkat.

Podstata vytápění

Zdroje tepla můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. První z nich nazveme centrální, ty z jednoho místa zásobují celý dům. Pak jsou tu zdroje tepla a lokální, jejichž funkce je omezena pouze na určitou část domu, tedy na jednu či více místností. Jde zpravidla o krby, krbová nebo kachlová kamna, lokální elektrická topidla.  Centrálními zdroji tepla jsou nejčastěji kotle. Spaluje se v nich médium, které ohřívá vodu v otopném systému a distribuuje ji do koncových zařízení, tedy radiátorů, podlahových konvektorů nebo třeba teplovodního podlahového topení. Zatímco starší typy kotlů umožňovaly pouze primitivní regulaci typu "zapnuto - vypnuto", v současné době se kvůli stále se zvyšujícím nákladům bez regulace neobejdeme. Snad jen u kotlů na dřevo či uhlí, jejichž ceny nejsou tak drastické, vystačíme s regulací mechanickou, která však neumožňuje zajistit požadovanou teplotu ve všech místnostech v domě.

Do sklepa či do kuchyně

Podle umístění kotle se můžeme rozhodovat mezi stacionárním typem kotle, pro který potřebujeme sklep nebo místnost s technickým zázemím domu, a závěsným typem kotle. Ty jsou svým designem určeny přímo do bytu. Je možné je zavěsit v koupelně, kuchyni nebo v chodbě. Staré stacionární kotle, případně starší typy závěsných plynových kotlů, byly zaústěny do komína. Dnes už máme více možností. Pokud zůstaneme u typu kotle zaústěného do komína, musíme komín vyvložkovat a zajistit mu přívod vzduchu. Díky němu hoří, ohřívá a topí. Když kotel spálí veškerý kyslík, dusí se a vytváří spaliny, které vnikají do prostoru. Z tohoto pohledu může být nebezpečné umístění kotle v kuchyni s digestoří, která po zapnutí nedovolí kotli dýchat a v kuchyňských prostorech se může vytvářet životu nebezpečný oxid uhličitý. Při instalaci kotle do kuchyně je vhodné zajistit ho ochranou proti digestoři – jen co ji zapneme, zablokuje se chod kotle. Turbokotle nepotřebují komín. Vzduch nasávají zvenku a ven vyfukují i zplodiny. Mohou být umístěny v uzavřeném prostoru. Kouřovodem vyúsťují na fasádu, proto je potřebný souhlas stavebního úřadu. Pro umístění kouřovodu totiž existují určitá pravidla.


Pár pravidel ekologického vytápění

V obytné místnosti by měla být tepelná pohoda okolo 22 °C, zatímco zdravé je spát v chladnější místnosti při 18 °C. V chodbě a předsíni stačí topit na 15 °C. Důležité je, když odcházíte vy do práce a děti do školy, abyste dům zbytečně nevytápěli. Stačí držet teplotu na 17 °C. Pokud v místnosti, kterou nevyužíváte snížíte teplotu byť o 1 stupeň, ušetříte okolo 5 % energie.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 16

Diskuze

Článek Souboj paliv o váš kotel zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo