Stavíme dům – na co si dát pozor

10.8.2007 | Jindřich Kudlan | Novostavby | Komentářů 0 |

Poloha pozemku a jeho dostupnost je velmi individuálním kritériem, pro někoho není rozhodující větší dojezdová vzdálenost a preferuje naprostou izolovanost a samotu, pro rodinu s dětmi bude asi prioritou blízkost školky, školy, zařízení pro trávení volného času.

Stavíme dům – na co si dát pozor - foto, Hyperbydleni.cz

Výběr pozemku


Parcely v rozumné dojezdové vzdálenosti, s fungující městskou dopravou a kvalitním zázemím jsou pochopitelně žádané a zvýšená poptávka výrazně zvyšuje jejich cenu. Nezbytnou podmínkou užívání pozemku je přístupnost. Před koupí se vyplatí si prověřit vlastnické vztahy příjezdových komunikací. Většinou je pozemek přístupný z obecní komunikace, ale nemusí to být pravidlem. Komunikace může vést přes soukromý pozemek a nevyjasněné vlastnické vztahy a následná soudní řízení mohou zablokovat stavbu na několik let. Přístup na vlastní pozemek přes cizí parcelu, pokud není možný jiný způsob, lze řešit zápisem věcného břemene (neboli práva využívat sousední pozemek) do katastru nemovitostí.

Kam pro informace


Jak už jsme několikrát v našem časopise psali, prvním zdrojem informací o vyhlédnutém pozemku by měl být územní plán daného sídla a katastr nemovitostí. Příslušný pozemek musí být v územním plánu určen jako plocha pro bydlení. Každé jiné zařazení může znamenat velký problém, změna územního plánu je sice možná, ale je to běh na dlouhou trať a ne zrovna levná záležitost. Územní plán také uvádí případná omezení a požadavky na výstavbu, které se většinou nedozvíme od majitele pozemku.

Pozor na obchvaty a průmyslové zóny


Je dobré si také zjistit, zda za naším budoucím plotem obec v budoucnu neplánuje výstavbu frekventovaného obchvatu a nebo rozsáhlé průmyslové zóny. Z výpisu na katastrálním úřadu se dozvíme, není-li na parcelu vázán nějaký závazek nebo věcné břemeno, které by nám mohlo výrazně znepříjemnit užívání. Před koupí konkrétního pozemku je dobré lokalitu navštívit nejen v různých denních dobách, ale také v různých ročních obdobích; idylické místo na svahu s dalekým výhledem může být kouzelné v létě, ale v zimě se může stát „ztracenou vartou“ s velmi obtížným přístupem.

Stavíme dům – na co si dát pozor - foto, Hyperbydleni.cz

Nezoufejte nad projektem


Často je velice náročné vybrat si to nejlepší. V množství informací, které se na nás hrnou, se pak začínáme ztrácet. Proto důkladně zvažte, co od svého domu očekáváte a jak jej během vašeho života budete využívat. Vždy se najdou roky, kdy vám bude dům malý, hlavně když se rodina rozšíří o děti. Děti ale časem odejdou a nikomu není příjemné bydlet v poloprázdném domě. Toto je jeden z mnoha případů, které mohou nastat. Vy tuto situaci musíte zohlednit dávno předtím než začneme stavět. Ve vašem domě se vám musí především dobře bydlet a měli byste se cítit příjemně. Proto nestavějte domy podle módy nebo pro vztek vašich sousedů. Stavte dům pro sebe a podle svého nejlepšího přesvědčení. Zaměřte se tedy na věci základní denní potřeby a několikrát si představte život ve vašem novém domě. Dnes, za rok i za dvacet let. Poté bude vaše rozhodnutí jistě správné.


Text: Jindřich Kudlan

Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Článek Stavíme dům – na co si dát pozor zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo