Jak zabránit rosení oken?

26.1.2012 | Monika Kovačková | Okna a dveře | Komentářů 2 |

Sražená voda na oknech je problémem, který trápí nejen obyvatele panelových domů, ale i majitele starých budov a bytů v novostavbách. Orosená okna působí neesteticky a navíc stálá vlhkost a stékající voda může nenávratně poškodit mnohé materiály, z nichž jsou okna či jejich okolí vyrobena. V sázce je i naše zdraví – vysoká vlhkost vzduchu neodpovídá hygienickým normám, neboť podporuje vznik a šíření různých plísní, hub a hnilob.

Jak zabránit rosení oken? - foto, Hyperbydleni.cz

Správné větrání

Při běžném fungování a domácích činnostech, jako je koupání, sprchování, vaření, prání či žehlení, vyprodukuje jeden člověk přibližně tři litry vody denně. Vlhkost vzduchu se navíc zvyšuje přímo úměrně s počtem lidí - tříčlenné rodině se tak za den vznáší ve vzduchu přes devět litrů vody.

 

Jak zabránit rosení oken?, fotka

 

Okna se orosí tehdy, je-li v ovzduší, které je takto prosyceno vodními párami, snížena teplota. Páry se nejlépe drží ve vyšších, pokojových teplotách, proto je pravidelným větráním a vpuštěním chladného vekovního vzduchu účinně rozptýlíte. Ideální je intenzivní a krátké větrání vícekrát za den, a to i v zimním období. Větrejte po dobu tří až pěti minut plným otevřením okna, přičemž nedochází k teplotním ztrátám, jelikož za krátkou dobu nevychladnou stěny, nábytek a další zařízení, které teplo akumulovaly. Vpuštěním chladného vzduchu se náklady na vytápění paradoxně snižují, neboť vyšší vzdušná vlhkost na sebe váže značné množství tepla. Vyvětrané místnosti vás navíc příjemně probudí, protože místo vydýchaného vzduchu plného oxidu uhličitého budete vdechovat čerstvý vzduch zásobený kyslíkem. Prevencí rosení je také udržování stále pokojové teploty, ideální je teplota kolem 21°C.

 

Jak zabránit rosení oken?, fotka

 

K rosení mohou napomáhat i doplňky okna- stažené žaluzie či záclony zakrývající topení omezují správnou cirkulaci vzduchu. Příliš přesahující parapety zase brání stoupání suchého, teplého vzduchu po skle okna – jim i jiným překážkám se vyhněte, především máte-li podlahové vytápění.

Správná instalace

Rosení okenních skel a rámů není způsobeno vadným oknem – naopak k němu dochází právě proto, že moderní okna dokonale těsní. Něco jiného je však srážení vody v meziskelním prostoru, které signalizuje skutečnou závadu okna.

Pokud si okno teprve pořizujete, zaměřte se na jeho tepleně-izolační schopnost i možnosti ventilace.Vhodné klimatické podmínky zajistí pěti- či šestikomorový systém, který zabezpečí vhodnou tepelnou izolaci, a mikroventilace zabudovaná v okenní rámech, jež umožňuje průběžné provětrávání. Vybírejte kvalitní tepelně izolující okna, které mají vyšší koeficient tepelné propustnosti skla, čímž se snižuje pravděpodobnost rosení i u chladnějších oken.

 

Jak zabránit rosení oken?, fotka

 

Pokud do starých staveb vsazujete nová, vysoce těsnící plastová okna, snažte se zachovat rovnováhu celé konstrukce. Především dodržte původní osazení, to znamená, že nová okna instalujte na místo těch původních. Dobré je okna vsadit ještě více dovnitř interiéru a ideálně dům zateplit.

 

Jak zabránit rosení oken?, fotka

 

Srážení vody na oknech může dělat neplechu i v novostavbách. U novostaveb hraje důležitou roli dobré konstrukční řešení. Realizátoři stavby by měli myslet na správné řízení výměny vzduchu a s ohledem na to správně instalovat okna. Pokud vsazujete okna do vnějšího líce domu (nízkoenergetické dřevostavby, pasivní domy), je nutné zateplit napojení okenního rámu na plášt domu. Pokud dům nezateplujete, vsaďte okna blíže vnitřnímu líci pláště.

Stavíte-li dům mokrou cestou, je třeba ho nechat pořádně proschnout a přes zimu vymrznout, pokud je to možné. Velkou chybou je spěch při realizaci stavby, kdy se snažíte dům před mrazy zakonzervovat novými okny a dále pokračujete s pracemi v interiéru. Takto si akorát zaděláte na několikaletou nadměrnou vlhkost. Na způsob provedení stavby se proto poptejte i při nákupu bytu v novostavbě. Zaměřte se i na správné osázení a utěsnění parametrů, ke kterým by neměly být používány běžné izolační PUR pěny.

 

Jak zabránit rosení oken?, fotka

 

Ačkoli výběr a instalace oken se zdá být tím jednodušším krokem při stavbě vašeho domova, věnujte i jí značnou pozornost, abyste se jednou provždy vyhli problémům s nevzhledným orosením.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

KUTILTIM: JAKSI JSEM NEPOSTŘEHL, ŽE BY...< Odpovědět

Čtenář: Článek opakuje stejné klišé...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo