Kování jako ozdoba dveří

20.2.2012 | Monika Kovačková | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Od kvalitního dveřního kování byla vždy na prvním místě vyžadována funkčnost. Dnes však kliky povýšily na designový doplněk, který může dveře, a tím i celý interiér dokonale vyšperkovat. Proto si užijte řady smyslných tvarů, praktických materiálů a originálních úprav, díky kterým se zavírání a otevírání dveří stane příjemným požitkem.

Kování jako ozdoba dveří - foto, Hyperbydleni.cz

Základní druhy

U vstupních dveří hrají hlavní roli technické parametry kování, které mají zajistit především bezpečnost a maximální spolehlivost a odolnost proti vloupání. U dveří interiérových si však můžete zvolit kování především podle designu, i když i zde máte na výběr ze základních druhů, které dokonale naplní vaše potřeby a požadavky. Především se ujistěte, zda chcete dveře pouze otevírat a zavírat, nebo zda je budete potřebovat i tu a tam zamknout – v tomto případě je do interiéru nejvhodnější použít klíč dozický se zámkem zadlabacím. Také se rozhodněte, zda se vám do interiéru hodí klasický vzhled kování, a to pak zvolte kování štítové tvořené jedním kusem pro kliku i klíčovou dírku. Originálnější verzí je pak kování rozetové, kdy jsou rozety pro kliku a klíčovou dírku zvlášť. Podle materiálu, z něhož je vyrobena spodní konstrukce, si pak můžete zvolit kování kovová a kování plastová.

 

Kování jako ozdoba dveří, fotka

 

Vzhled na prvním místě

Designové úpravy a konečný vzhled, to jsou nejdůležitější hlediska výběru kování pro interiérové dveře, avšak nezapomeňte, že je nutno vzít v úvahu také to, jaké zátěži bude kování muset odolávat, tedy to, kde a jak se bude používat. Z materiálového hlediska kvalitní a vůči mechanickému zatížení a poškození odolná jsou kování z nerezu, chromu, mosazu, niklu, bronzu a inoxchromu. Do interiéru se osvědčilo také kování z hliníku, u nějž oceníte především možnost barevných a perleťových povrchových úprav. Pokud se pyšníte interiérem v rustikálním či zámeckém stylu, můžete si vybrat z široké škály kovaných klik s detaily a vzory z černého železa. Jste-li naopak příznivci praktického a moderního bydlení a především nachází-li se ve vašem interiéru plastové dveře, volte kování plastová, která patří do skupiny cenově nejpřijatelnějších.

 

Kování jako ozdoba dveří, fotka

 

Jelikož by kování v ideálním případě mělo odpovídat stylu dveří, potažmo ladění a atmosféře celého interiéru, můžete materiály kování různě kombinovat – hitem jsou kliky vykládané dřevem s dekorem totožným s povrchem dvěří. Jelikož sklo je dekorativním a nepřehlédnutelným prvkem interiéru, není žádným problémem pořídit si kování i na skleněné dveře. S nadčasovým sklem bude skvěle ladit kování se stříbrným či nerezovým eloxem. Efekt skleněných dvěří umocní nejen sofistikované kování, ale i vhodně zvolené obložkové zárubně – zarubně si můžete zvolit ocelové, hliníkové, nerezové či corianové, a to v širokém barevném provedení; s nadčasovým sklem se bude skvěle vyjímat i přírodní dřevo. Při nákupu také určitě vyzkoušejte, jak vám vámi vybraná klika padne do ruky, přičemž nejlépe volte oblé tvary a ladné křivky.

 

Kování jako ozdoba dveří, fotka

 

U klasických dveří a klik možnosti kování nekončí. Kování můžete aplikovat na dveře posuvné, otočné či závěsné, přičemž nemusíte volit pouze tradiční kliky a zámky, ale také madla, úchytky, panty, podlahové zavírače a různé posuvné a závěsné systémy.

 

Kování jako ozdoba dveří, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kování jako ozdoba dveří zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo