Jak na správnou montáž oken a dveří

2.5.2012 | | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Okna a dveře vybíráme podle izolačních vlastností, ale perfektní profil sám o sobě úsporu energie nezajistí. Stejně důležitá je kvalitní montáž oken. Na co si dát při montáži oken pozor?

Jak na správnou montáž oken a dveří - foto, Hyperbydleni.cz

Montáž oken a dveří nechejte odborníkům

Aby nová okna a dveře splnily zákazníkovo očekávání a ve finále přinesly úsporu prostředků na vytápění, je správná montáž oken naprosto nezbytná. V zásadě platí, že montáž oken byste měli přenechat odborníkům. Zajistíte si tak mj. také obvyklou rozšířenou pětiletou záruku na okna a dveře, a to jistě není nezanedbatelný důvod.

Jak na správnou montáž oken a dveří, fotka

 

 Pro montáž oken je nutné dodržovat několik základních pravidel. Okna a dveře tak budou zákazníkovi k užitku a ne k zlosti. Dříve než se výměna nebo instalace oken a dveří začne realizovat, měly by být pečlivě zváženy všechny aspekty tohoto záměru. Kromě výběru vhodného typu oken jde o technologii napojení okna na těleso stavby. Utěsnění připojovací spáry totiž rozhoduje o úniku tepla, ochraně před vlhkostí a vnějším hlukem.

Jak na správnou montáž oken a dveří, fotka

 

Správná montáž oken je klíčem k příjemnému prostředí v bytě

Na rozhraní oken a dveří se odehrávají fyzikální procesy související s tepelným prouděním vzduchu. V místnosti se tak mění také relativní vlhkost vzduchu, pokud dosáhne 100% může dojít k rosení. Jedním z důvodů proč se rosení může vyskytnout i u oken s výbornými izolačními vlastnostmi může být mimo jiné důvody i nesprávná montáž oken.

Jak na správnou montáž oken a dveří, fotka

 

 Pokud proniká po obvodu oken a dveří do místnosti chladný vzduch, který je ochlazuje, může tak docházet ke kondenzaci na okrajích. Horší je ale situace, kdy ke kondenzaci vody dochází ve spárách a dutých prostorách ostění oken, tedy v místě tzv. připojovací spáry. Kvalita její úpravy je při montáži oken rozhodující.

Jak na správnou montáž oken a dveří, fotka

 

Montáž oken musí být provedena tak, aby připojovací spára oken a dveří splňovala zejména požadavky na těsnost. Zevnitř musí spára těsná pro vzduch, bránit průniku vlhkosti a musí bránit i difuzi. Pokud spára nedostatečně těsní, vzniká tepelný most, ve spojení s nedostatečným větráním interiéru pak vzniká v okolí oken plíseň. Spára musí být ale také pružná, aby dokázala vyrovnávat síly mezi stěnami a oknem.

 

Jak na správnou montáž oken a dveří, fotka

 

Montáž oken a dveří do ostění

Na funkci oken a dveří má podstatný vliv také umístění ve stěně. Z tepelných výpočtů vyplývá, že nejvýhodnější je umístění oken uprostřed zdí, u víceplášťových konstrukcí pak v oblasti vnější izolační vrstvy. U novostaveb je častá tzv. předsazená montáž oken, kdy se okna usadí na kotvy upevněné zvenku do zdiva a následně se pak obklopí izolační vrstvou.

Jak na správnou montáž oken a dveří, fotka

 

Při montáži oken je dobré myslet také na stínění oken, zejména v letním období se tato otázka stává aktuální. Pokud jsou použity aktivní venkovní prvky, jako jsou žaluzie či rolety, je třeba zvažovat montáž oken včetně těchto prvků. Okna a dveře plní nejenom funkční, ale také estetickou úlohu. Aby všechny prvky tvořily harmonický celek, je vhodné řešit vše najednou.

Pokud budete vybírat okna a dveře, oslovte poptávkou také značku Vekra okna, která je součástí největšího výrobce oken v České republice společnosti Window Holding a.s. Okna Vekra jsou již 20 let jistotou správné volby pro desetitisíce zákazníků. 
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Jak na správnou montáž oken a dveří zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo