Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě

1.9.2008 | Jana Pekařová | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Přivoláváme ho celou zimu, a jakmile opravdu přijde, hledáme, kam bychom se před ním schovali. Zkrátka, hlavně v létě nám přemíra slunce může být na obtíž. Zejména teď, kdy jsou v módě domy a byty s velkými prosklenými plochami a okny, musíme myslet na vhodné zastínění.

Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě - foto, Hyperbydleni.cz

Regulačních systémů je na trhu celá řada, takže dostat potřebný stín do obytných prostor s velkými okny, zimními zahradami nebo terasami není žádný problém. Ať už jde o venkovní nebo vnitřní zastínění, je vždycky nejdůležitější brát v úvahu nejen design vybraných prvků, jež by měly ladit s exteriérem nebo interiérem, ale také typ a odolnost materiálu, z něhož jsou vyrobeny, tvar a velikost otvorů a ploch, které je nutné zastínit a mechanismy, jimiž budeme systémy ovládat. Role žaluzií, rolet a ostatních stínicích technik však už zdaleka není jen clonící a estetická: mnohé z moderních prvků nám mohou pomoci šetřit teplem a energiemi, řada z nich nám navíc dovede pomoci i z hlediska bezpečnosti. Typy zastínění i materiály na jejich výrobu jsou vskutku nejrůznější: Rolety předokenní, zaomítané, překladové, žaluzie venkovní, meziokenní, vnitřní, rolety, markýzy, plast, hliník, nerezová ocel, dřevo, speciální tkaniny… Jak si ale vybrat?

Žaluzie

Kromě toho, že chrání interiér před slunečními paprsky, postarají se také o regulaci světla v místnosti a o zachování soukromí. Díky široké škále barevných odstínů lze žaluzie sladit s jakýmkoliv vybavením bytu.
Horizontální žaluzie se používají nejčastěji. Mohou být plastové, hliníkové či dřevěné. Prostřednictvím naklápěcích a vytahovacích lamel snižují průnik světelných paprsků do místnosti, chrání také před pohledy zvenku. Výrobci je dovedou přizpůsobit požadovaným rozměrům.
Vertikální žaluzie nacházejí uplatnění nejčastěji pro zastíněné velkých ploch, například zimních zahrad, bazénových hal nebo jídelen. Mohou být z polyesteru, bavlny, PVC, hliníku i ze dřeva. Do bytů, ve kterých žijí alergici, se doporučují sklovláknité lamely, které odpuzují prach. Veškeré textilie používané k výrobě žaluzií by měly být stálobarevné, antistatické, omyvatelné nebo čistitelné pomocí ultrazvuku, některé musí mít i protipožární úpravu. Do místností, kde pracujeme na počítači, se doporučují materiály se speciální úpravou – antireflexní, jemně děrované, ve dne průhledné pouze zevnitř). Vertikální žaluzie je možné montovat i do obloukových oken a výklenků, a do šikmin (schodiště, podkroví).
Venkovní žaluzie se instalují na přední stranu oken, nejúčinněji ze všech typů žaluzií ovlivňují klima uvnitř místnosti. Mimo to také chrání okenní rámy před vlivy slunečního záření. Konstrukčně se neliší od interiérových, jsou však vyztužené proti pohybu ve větru. Zaměřují se ž ve chvíli, kdy jsou osazena okna a dokončeny vnější omítky.

Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě - foto, Hyperbydleni.cz

Japonské posuvné stěny

Používají se k zastínění velkých ploch nebo k rozdělení místností, zakrytí pracovních koutů, šaten, oddělování lůžek. Poněkud exotické a netradiční, leč efektní řešení je založeno na upevnění závěsné tkaniny v rámech, které lehce a tiše pojíždějí ve dvou až pětidrážkové vodicí stropní liště, jejich profily je však možné uchytit i na stěnu. Panely se shrnují pomocí ovládací šňůry nebo ovládací tyče. Jejich množství, šířku i výšku je možné si zvolit.

Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě - foto, Hyperbydleni.cz

Markýzy

Jejich konstrukce může být hliníková, z plastu či z oceli se zinkovou povrchovou úpravou. Ovládat je lze ručně (zařízení je obvykle součástí základní ceny) nebo elektromotorem s doplňkem elektroniky, která reaguje na sílu větru a slunečního záření. U markýz větších rozměrů doporučují odborníci kombinaci obou způsobů, aby bylo možné se systémem manipulovat i při výpadku dodávky elektřiny. Stínicí části se vyrábějí z jedno či více barevných textilií s impregnací a protiplísňovovu úpravu, a mívají volány různého tvaru.

Rolety

Předokenní rolety lze díky jejich konstrukci použít v podstatě u všech typů oken, ať už jde o starší objekty nebo o novostavby. Mohou být podhledové, podmítkové, nadokenní nebo do překladu. Jsou složeny z lamel (dřevěné, ocelové, hliníkové nebo plastové, s polyuretanovou výplní), které se pohybují v postranních vodicích lištách, nahoře zajíždějí do boxu. Lze je aplikovat do různých otvorů včetně vodorovných nebo šikmých oken u střech zimních zahrad. Chrání před sluncem a stoupající teplotou stejně jako před povětrnostními vlivy, hlukem a pohledy zvenčí. Spuštěné předokenní rolety až o třetinou snižují náklady na vytápění. Jsou-li doplněny o protizdvihové pružiny nebo cylindrický zámek, mohou se výrazně podílet i na zabezpečení domu či bytu. Rolety s elektrickým pohonem umějí v příslušném programu náhodně sjíždět a vyjíždět, takže i v době dovolené simulují přítomnost obyvatel v objektu.
Látkové interiérové rolety se hodí nejen pro klasická špaletová okna ve staré zástavbě, ale i pro plastová, hliníková a dřevěná okna s izolačními dvojskly. Výjimečně vhodné jsou do oken střešních. V kombinaci se systémem vision a neprůhlednou látkou lze docílit téměř dokonalého zatmění. Látkové rolety se vyrábějí nejen s tradičním pružinovým mechanismem, ale i s krycí lištou a ovládáním nekonečným kuličkovým řetízkem (při vyklopení oken nemůže vítr s roletami pohybovat), nebo elektrickým motorem, dají se řídit na dálku. Barvy a dezény jsou nepřeberné, materiály stálobarevné, s antistatickou úpravou, netřepivé, vhodné i pro alergiky.
Rolety pro vakuovaná okna jsou ze stoprocentního polyesteru, některé mají hliníkovou reflexní vrstvu a umisťují se do speciálního výklenku přímo na sklo, aby dobře sloužily, musí odpovídat rozměrům na milimetry. Miniaturní navíjející mechanismus dovede natolik splynout s křídlem okna, že je v podstatě neviditelný. Rolety pomáhají šetřit energii, brání úniku tepla, chrání před pronikáním horka zvenku. Rolety jsou vyráběny ze 100 % polyesteru, v některých variantách jsou obohaceny o hliníkovou reflexní vrstvu, případně jde o polyester zatěžovaný s až 100% zatemňující schopností, takže je vhodný do ložnic a dětských pokojů. Materiál se nesráží, netřepí, je antistatický, vhodný i pro alergiky.

Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě - foto, Hyperbydleni.cz

Baldachýny

Tento originální systém dovede vyplnit téměř jakýkoliv otvor či prosklenou plochu bez ohledu na polohu, zejména v zimních zahradách a atelierech. Nosné části konstrukce (pojezdové lišty ze slitiny hliníku spojené teleskopickými tyčkami) lze ohýbat do horizontálních i vertikálních oblouků. Kvalitní textilie je těžce vznětlivá, odolná proti UV záření, vlhkosti, je prací a stálobarevná.

Posuvné fasádní panely nebo okenice

Elegantně doplňují nebo i podtrhují výsledný vhled domu a jeho fasády, mohou být i jejím dominantním prvkem. Na trhu jsou standardní výrobky, objednat si však lze i produkty na míru. Lamely mohou být i z masivního dřeva, pevné nebo naklápěcí.

Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě - foto, Hyperbydleni.cz

Solární fólie

Velmi soudobý typ zastínění, který se aplikuje přímo na skla oken. Interiér chrání před teplem (až o 80%) a zářením (z 95 %) slunečních paprsků, téměř o třetinu mohou snížit tepelné ztráty. Vhodný typ fólie vám pomůže vybrat odborník: výrobky jsou totiž velmi rozdílné a často sdružují celou řadu funkcí (například bezpečnostní, izolační proti hluku, dekorativní), a je proto nutné zvážit, která fólie bude vyhovovat vašim konkrétním podmínkám. Efekt účinnosti fólií je závislý také na síle okenního skla. Fólie jsou z tenkého čirého (tloušťka 0,035 mm) polyesteru (PET) s kovovou vrstvou odolnou proti mechanickému poškození, okno lze běžně čistit jako plochu bez fólie. Externí fólie mají povrch se zvýšenou odolností proti působení atmosférických vlivů, lze je lepit na libovolné typy prosklených ploch bez rizika jejich prasknutí vlivem termálních tlaků. Unikátní vrstva proti poškrábání zaručuje jednoduchou údržbu. Pro čištění postačuje roztok vody s čistícím prostředkem. Na trhu jsou fólie s různými barevnými odstíny a různou propustností světla.

Sluneční plachty

Exklusivní a praktický systém stínících plachet účinně chrání před sluncem a deštěm terasy, samostatné plochy a nejbližší okolí budov. Základní zastřešení tvoří plachta ve tvaru trojúhelníku, kosočtverce nebo mnohoúhelníku ukotvená v jednotlivých rozích. Mechanické navíjení probíhá pomocí úhlopříčně umístěné žerdi a soustavy táhel. Jednou plachtou lze zastínit až 70 m2 plochy. Materiál bývá z vodovzdorného 100 % akrylu nebo technické tkaniny Soltis 92, nosné a kotvicí prvky jsou z nerezové oceli. Variabilní upevňovací systém umožňuje montáž systému plachty na jakékoliv místo. Dálkově ovládané zařízení je vybaveno elektromotorem a bezpečnostním větrným čidlem.

Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě - foto, Hyperbydleni.cz

Střešní okna

Renomovaní výrobci střešních oken produkují zastíněný kompatibilní s konkrétními produkty, a to téměř ve všech výše zmíněných typech systémů. Veškeré vnitřní i vnější rolety i žaluzie (zatemňující, zastiňovací, plisované i kombinované) lze dálkově ovládat zařízením na elektrický nebo solární pohon. Každoročně se na trhu objevují nové barvy a atraktivní vzory materiálů, okna jsou vybavena úchyty, do nichž se zastiňovaní prvky dají díky systému Pick&Click jednoduše „nacvaknout“, takže je lze instalovat i dodatečně.   

Montáž a ovládání

Má-li jakékoliv zastínění plně fungovat a být kompletní, musí se správně – tedy nejlépe odborně – namontovat. Náklady na pořízení zastiňovaní techniky nebývají zanedbatelné, proto se vyplatí nejen měřit a počítat, ale také přemýšlet. Ujasnit si, zda se chcete při ovládání rolet a markýz spolehnout jen na své ruce, nebo si dopřát pomoc elektromotorů. Automatika za vás může také sledovat počasí a povětrnostní situaci… Je jasné, že ruční manipulace vás vyjde levněji, ale pokud se rozhodnete pro systém v celém domě a na verandě a nikoliv jen pro pár menších prvků, bude nejspíš rozumnější investovat do automatiky. K ovládání i těch nejtěžších rolet, mříží a markýz pomocí elektromotorů si pak vystačíte s pouhým stisknutím tlačítka, navíc ho můžete propojit s časovači, sluneční a větrnou automatikou, dálkovým ovladačem, s osvětlením, zabezpečovacím zařízením, požární signalizací, topením i klimatizací. Vše lze samozřejmě řídit i rádiově, musíte však počítat s větší investicí.

Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Zastiňujte sofistikovaně a nápaditě zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo