Hliník - reprezentativní a luxusní

5.12.2008 | Alena Müllerová | Okna a dveře | Komentářů 1 |

Materiál špičkové kvality, lehký a přesto velmi pevný, s dlouhou životností, stálou barevností a minimálními nároky na údržbu. Hliníková okna najdou uplatnění všude, kde jsou výplně stavebních otvorů vystaveny větší námaze a u velkých prosklených ploch náročných na konstrukční požadavky.

Hliník - reprezentativní a luxusní  - foto, Hyperbydleni.cz

 Hliník jako konstrukční materiál pro okna vyniká hlavně stabilní a odolnou statikou, zejména pokud jde o prosklené, polostrukturální a strukturální fasády, používá se zejména u luxusních administrativních budov, ovšem je stále oblíbenější i v oblasti obytných objektů. U nich je dobrým řešením pro prosklené stěnové výplně včetně francouzských oken a balkónových dveří, zimní zahrady, střešní okna, kopule i světlíky. Hliník charakteristický chemickou i mechanickou odolností nereziví, atraktivní vzhled si uchová dlouhá léta, je proto vhodný pro všechny typy oken. Kvůli obecně větší finanční náročnosti je však nutné konstatovat, že bude volbou pro ty, kdo jsou ochotni si připlatit. Hliníková okna se svým nadčasovým designem sluší hlavně moderním technicistním objektům, ovšem mohou se stát i součástí historických objektů. S mírnou nadsázkou je lze přirovnat k mercedesu mezi auty. Trh je nabízí nejen v přirozené stříbřité, ale i v široké škále dalších barev, s leskem, matem nebo s metalízou. Hliníkové rámy se však dokážou tvářit také jako dřevěná, oblíbená jsou i okna kombinovaná, dřevohliníková a plastohliníková.

Znovu komory

Jako každé okno se i hliníkové skládá z rámu a skla. Špičkové výrobní  technologie přinesly profily několikakomorové (v praxi jde nejčastěji o tříkomorový systém) s kvalitním stabilním izolační můstkem, díky němuž má rám dokonalou izolační bariéru proti promrzání a tepelným ztrátám. Pokud jde o zasklení, vybírat lze například z termoizolačních, protislunečních, zvukově izolačních nebo bezpečnostních variant.

Hliník - reprezentativní a luxusní  - foto, Hyperbydleni.cz

Dřevohliníková exkluzivita

Potlačuje nedostatky a kombinuje přednosti oken dřevěných a hliníkových, uplatnění nachází všude, kde jde o příjemný pocit z přírodního materiálu (interiér) a vysokou životnost (hliníkové opláštění také výrazně snižuje náklady na údržbu) nebo reprezentativnost (vzhled a barva) zvenku. Základem bývá dřevěné eurookno, jež hliníkový kryt chrání před nepříznivými klimatickými podmínkami a povětrnostními vlivy. Eloxování dodá hliníku na celou dobu životnosti dokonalý vzhled bez nutnosti udržovacích a opravných nátěrů. Dřevohliníková okna se dobře hodí i pro renovaci starých budov, jsou výrobci, kteří dokážou vnitřní stranu okna opatřit speciálními ozdobnými lištami usnadňujícími renovaci objektů v památkových zónách. Dokonalý přechod mezi vnějším hliníkovým obkladem a vnitřním dřevěným profilem, třetí těsnění mezi křídlem a rámem, zkosené profily propouštějící do místností více světla: to jsou charakteristiky neodmyslitelně spjaté právě se dřevohliníkovými okny.  Zajímavé je také použití v kontrastu, například původní historická část budovy má okna dřevěná, moderní přístavba hliníková

Hliník - reprezentativní a luxusní  - foto, Hyperbydleni.cz

Plastohliníková praktičnost

Jde o okna vycházející z konstrukce plastových oken, která mají navíc hliníkové opláštění, jež rozšiřuje zejména barevnou škálu venkovních okenních rámů. Těm, kdo po nich sáhnou, dokážou při zachování přijatelné ceny a kladných vlastností plastových okenních profilů poskytnout reprezentativnější vzhled fasády. Hliníkové opláštění se povrchově  upravuje práškováním, lakovat je možné i dodatečně. Při konstrukci nejmodernějších oken se využívá mnohakomorových plastových profilů vyztužených ocelovými pozinkovanými vložkami. Ke standardní výbavě současných plastohliníkových oken patří trojité těsnění a plastový meziskelní rámeček. Okna mají celoobvodové kování, jsou odolná proti zatékání a povrchové kondenzaci.

Hliník - reprezentativní a luxusní  - foto, Hyperbydleni.cz

Co mají okna za úkol  

Spojují vnitřní prostor domu a bnytu s exteriérem (pro přiměřené pozorování krajiny se doporučují okna minimálně 150 cm široká a 120 cm vysoká - kvalitu výhledu ovlivňuje i výška osazení parapetu), zabezpečují dostatečný přístup světla. Důležitou roli přitom hraje horní část okna, nejvhodnější jsou okna s minimálním členěním a co nejmenším počtem konstrukčních prvků. Dalším nezanedbatelným úkolem oken je zajistit správné větrání, tepelnou a zvukovou izolaci. Okna hrají díky existenci bezpečnostních skle a různých typů fólií také roli zabezpečení proti vniknutí do objektu. A konečně: od oken současnosti pochopitelně  očekáváme také jednoduchou údržbu a čištění. Zvláštní požadavky jsou kladeny na střešní okna, různé druhy stříšek a světlíků a na zasklené stěny. Zvolený typ oken je nutné doplnit vhodným parapetem, uživatelský komfort zvyšuje stínicí technika.

Hliník - reprezentativní a luxusní  - foto, Hyperbydleni.cz



Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Jana V.: Dobrý den. Jsou...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamy







veletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo