Střešní vyspělost a estetika

15.12.2008 | Alena Müllerová | Okna a dveře | Komentářů 0 |

Nedílnou součástí „páté fasády domu“, jak bývá střecha často nazývána, jsou střešní okna. Nejde o pouhý prosklený otvor: tento důležitý stavební prvek totiž nejen umožňuje obývání půdních prostor, ale významně ovlivňuje i kvalitu jejich interiérů a estetiku celého objektu.

Střešní vyspělost a estetika - foto, Hyperbydleni.cz

 Střecha – a tedy i okna v ní - ovšem musí splňovat náročné požadavky na tepelně-izolační vlastnosti: v zimním období je nutno zamezit prochládání a v létě zase přehřívání vnitřního prostoru. Střešní okna jsou mnohem více než okna fasádní vystavena povětrnostním vlivům, což má za následek jeden z nejvyšších úniků tepla. Protože jsou s venkovními podmínkami v kontaktu nepřetržitě, rozdíl teplot vnějšího a vnitřního prostředí, které se stýkají na jejich rozhraní, může být až 45 °C. Při výběru střešních oken jsou tudíž jejich technické a užitné parametry tím nejdůležitějším. Přední výrobci na to pochopitelně myslí a na trh dodávají sofistikované produkty. Ke střešním oknům samozřejmě patří také adekvátní systémy lemování a doplňkových sad (například izolačních) pro kvalitní napojení na střešní plášť z různých druhů krytin, stínicí prvky a technika (žaluzie, rolety a podobně), některé firmy nabídku doplňují i o střešní solární systémy.

Vstříc úsporám

Výrobků, které se aktivně podílejí na snižování spotřeby energie (čímž také přispívají k ochraně životního prostředí), je na trhu stále více. Za trend lze označit okna pro nízkoenergetické a dokonce pasivní domy, na něž se Evropská unie začala více zaměřovat. Lídři trhu na to reagují například novými typy energeticky úsporného zasklení formou izolačního trojskla, které snižuje součinitel prostupu tepla, přičemž neomezuje průhled ani množství světla propouštěné do podkrovní místnosti. Vnější tvrzené bezpečností sklo střešního okna musí být odolné proti mechanickému poškození (třeba při krupobití), u moderních výrobků se navíc díky samočisticí vrstvě nerosí a zůstává déle čisté. Úniku tepla brání selektivně reflexní vrstva na dvou ze tří skel, vnitřní lepené sklo má navíc uprostřed bezpečnostní fólii. Energeticky úsporná zasklení střešních oken fungují na principu nánosu velmi tenké vrstvy z kovů anebo oxidů kovů na jedné ploše skla, která je propustná pro světlo a příslušnou složku slunečního záření, zatímco dlouhovlnné infračervené paprsky až z 99 % odráží zpět ke zdroji. Stejný postup platí i pro sálání. Dalším ztrátám, které vznikají při proudění vzduchu spárami a prostupu tepla meziskelní mezerou, brání inertní výplň (argon, krypton), budoucnost však míří k vakuu v meziskelní mezeře. Nové typy zasklení také lépe chrání před venkovním hlukem. Pro výsledné tepelně-izolační kvality střešního okna je směrodatná rovněž technologie zasklení, proto odborníci preferují zapuštění skel hluboko do okenního rámu.

Střešní vyspělost a estetika - foto, Hyperbydleni.cz

Proti vlhkosti

V posledních letech vzrostla poptávka po střešních oknech, která si lépe poradí se zvýšenou vlhkostí v místnostech, jako jsou například koupelny, kuchyně nebo podkrovní zimní zahrady. Vlhkost v parotěsně uzavřeném prostoru se totiž lehce zvýší i vlivem dýchání lidí nebo rostlin, pak už je pouhý krůček k rosení oken a ke škodám, které kondenzace může způsobit. Nabízí se sice pomoc v podobě krátkodobého intenzivního větrání, ovšem lepší je vsadit na speciální výrobky - okna se zvláštní úpravou. Dřevěné jádro střešního okna může být potaženo bílou vrstvou polyuretanového laku s UV filtrem, která zaručuje vysokou odolnost výrobku vůči vlhkosti, UV záření a ušpinění. Vhodnou alternativou jsou také okna potažená bezešvým plastovým pláštěm nebo střešní okna celoplastová. Univerzální bílá barva takových produktů může navíc lépe korespondovat s celkovým designem interiéru, zvláště pokud je okno vybaveno bočními vodícími lištami pro stínicí prvky ve stejném tónu.

Střešní vyspělost a estetika - foto, Hyperbydleni.cz
 

Střešní prosklení

Některé střešní prvky se pohybují na rozhraní mezi okny, balkónovými dveřmi nebo prosklením fasády. Zalomené střešní prosklení podkroví se svislou podezdívkou nejen pěkně vypadá, ale také poskytuje příjemnější výhled do okolí než klasická střešní okna. Do kategorie střešních oken spadá například i „altelierové“ prosklení ve formě nízké pyramidy nebo odsuvné prosklení světlíku.

Střešní vyspělost a estetika - foto, Hyperbydleni.cz

Světlovody

Světlovod je zařízení, které se instaluje také do střechy, a přestože není ve skutečnosti střešním oknem, charakterem se mu velice přibližuje. I když světlovody původně vznikly právě pro půdní prostory, dokážou díky prodlužovacím prvkům dopravit denní světlo do jakýchkoliv prostor, které nelze osvětlit pomocí oken. Světlo se zachytává do speciálně tvarované skleněné kopule umístěné do střechy (nebo do fasády), odkud putuje tubusem se superreflexní odraznou vrstvou uvnitř do skleněného difuzéru na stropě nebo stěně místnosti, jehož úkolem je rozptýlit světelný tok na danou plochu. Na trhu jsou světlovody pro jakýkoliv typ střešní krytiny, někteří výrobci vyvinuli systémy s elektrickým nebo ručním stmívačem, který v případě nutnosti přísun světla omezí. Pomocí uzavírací klapky klapky uvnitř tubusu lze světelný výkon zařízení plynule regulovat až do úplného vypnutí. Hermetické uzavření systému zajišťuje dokonalou vodotěsnost a eliminuje kondenzaci vodních par v tubusu i na vnitřní straně zasklení světlovou.

Střešní vyspělost a estetika - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Střešní vyspělost a estetika zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo