Vesničky střediskové kontra satelity

19.7.2007 | Petr Kovář | Projekty | Komentářů 0 |

Devadesátá léta přinesla nový architektonický fenomén - satelitní městečka. Vyrůstají především na okraji velkých měst, největší stavební boom zaznamenává v posledních letech Středočeský kraje. Nové obyvatele katalogových domků sem většinou dohnaly přemrštěné ceny pražských bytů. Poptávku po nových domech podporují také nízké hypoteční úvěry i očekávaný fakt, že se od roku 2008 zvýší daň z přidan

Chybí silnice, školy, obchody


Stále častěji slyšíme naříkat starosty malých obcí na stavební boom v jejich okolí. Zatímco ještě před pár lety skuhrali nad odlivem mladých do měst, dnes se jejich návratu téměř děsí. Obyvatelé satelitních oblastí totiž stojí obce nemalé peníze, jejich noví obyvatelé si totiž zanechává svá trvalá bydliště ve městech a obce tak za ně nedostanou zaplaceno. Na druhou stranu se ale o své obyvatele musejí postarat – ať už se jedná o stavbu nových komunikací nebo svoz odpadu.

Bez auta se neobejdou


Běžné satelity nemají náměstí, parky a ulice v běžném slova smyslu. Lidé odsud dojíždějí do práce i hypermarketů a dalších obchodů, protože v místě žádné nejsou. Na nákupy, do zaměstnání a cestu s dětmi do a ze školy používají obyvatelé nejčastěji automobil. Satelitní městečka podle odborníků totiž nedisponují dostatečnou sítí městské hromadné dopravy. „Zvyšuje se tak dopravní zatížení celého města, roste tlak na parkovací místa v centru, vznikají časté dopravní zácpy a pokud stát přistoupí k řešení dopravní situace, vede to opět k dalšímu záboru krajiny pro stavbu silnic a dálnic" říká ve své studii Potočný.

Kouzlo dialogu s obcí


Podle odborníků se vyplatí v případě zájmu o bydlení na okraji velkoměsta vsadit na profesionály. Existuje dlouhá řada developerských projektů, které jsou koncipovány v nejširším kontextu. Respektují tedy nejen potřeby samotných obyvatel lokality, ale také nejširší souvislosti v návaznosti na struktury města obcí. V Říčanech ale najdeme i příklady kvalitní spolupráce s developerskými firmami, které tady realizují svoje projekty. Výstavbu s radnicí pravidelně konzultuje např. RIM International. „Chodí za námi i s věcmi, které jim zákon neukládá, ale pro solidního developera by měl být dobrý vztah s obcí samozřejmostí,“ pochvaluje si starostka.

Světlé výjimky přesto existují


Firma dokonce dala příspěvek na infrastrukturu, když se zjistilo, že je třeba posílit čerpadla pitné vody pro jednu z lokalit. Pro solidního developera by však měl být dobrý vztah s obcí samozřejmostí. Podobný příklad, jak ukázkově může fungovat spolupráce obce s developerskou firmou, najdeme v obci Zeleneč při východním okraji Prahy, v těsném sousedství Horních Počernic. Častá kritika takzvaných satelitních městeček na jejich izolaci od původní obce, špatnou dopravní dostupnost a nedostatečnou infrastrukturu tady rozhodně neplatí.

Školky, školy a obchody


Firma Singa staví v Zelenči již pátý projekt, tentokrát celkem 134 domů. Předchozí projekty byly menší, vždy samostatné, architektonicky odlišné, na různých okrajích obce, které na ni vhodně zavazují. Zároveň vždy Singa se svým architektem Ing. Jakubem Žižkou spolupracuje na celkovém urbanistickém vývoji obce. Promyšleně se plánuje, kde bude vhodné stavět řadové domy, kde bude individuální výstavba, kde zeleň. Ruku v ruce s tím obec za podpory firmy Singa rozšiřuje školku i školu, připravuje se výstavba supermarketu. Samozřejmostí jsou dokončené komunikace, chodníky a veřejné osvětlení. Investor vždy přenechá obci menší část pozemku, která je ihned osázena zelení.

Infrastruktura musí být bohatá


Noví občané obce si chválí klidné bydlení, infrastrukturu obce, která zahrnuje školku, školu, zdravotní středisko, poštu, knihovnu, několik obchodů, restaurací, a zvláště řadu možností sportovního vyžití. V obci se nalézá, sportovní areál s fotbalovým hřištěm, tenisovými kurty, krytou tenisovou halou, U-rampou, volejbalovým, nohejbalovým a multifunkčním hřištěm pro 18 druhů sportu.

Cyklostezky i golf


Vede tu i cyklostezka a v nedalekých Mstěticích je 18 jamkový golfový areál. Rodiny s dětmi velmi ocení bohatý společenský život v obci – velký novoroční ohňostroj, pálení čarodějnic, výlov rybníka, organizované sobotu zájezdy do bazénu v Brandýse a řadu dalších akcí, které stmelují obyvatele obce. Výborná je i dopravní dostupnost do centra Prahy – vlakem v rámci MHD za 25 minut na Masarykovo nádraží, autobusem 15 min. na Černý Most. Autem se lze rychle dostat na Štěrboholskou radiálu i na dálnici na Mladou Boleslav či Hradec Králové. Podobný přístup volí naprostá většina profesionálních developerů. Jejich klientům se tak dostává jistoty, že se zúčastní projektu, který’ není „nechtěným” dítětem, ale se kterým se počítá v celkovém rozvoji dané aglomerace se vším, co k tomu patří. Tedy i s inženýrskými sítěmi, dostatkem prostoru pro parkování, popřípadě s dobrou dopravní obslužností.

Text: Petr Kovář

Foto: Nové Bydlení

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Vesničky střediskové kontra satelity zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo