Můžeme dál? Vítejte v Kambodži

30.1.2013 | Josef Mačí | Projekty | Komentářů 0 |

Obyvatelé kambodžského jezera Tonlésap jsou živou ukázkou lidské přizpůsobivosti. Jejich svět totiž nezná pevnou půdu pod nohama. Žijí, pracují, spí i umírají na vodní hladině.

Můžeme dál? Vítejte v Kambodži  - foto, Hyperbydleni.cz

Jezero Tonlésap je největším jezerem jihovýchodní Asie. S asijským veletokem Mekongem jej spojuje stejnojmenná řeka, která v období sucha odvádí z jezera vodu, a to se tak zmenší až na pětinu své původní velikosti. Odkrývá při tom rozsáhlé bahnité roviny, na nichž je pěstována rýže. V průběhu období dešťů se pod náporem přívalu vody z tajících himálajských ledovců tok Tonlésap otáčí a zásobuje jezero životodárnou tekutinou i hejny ryb. Jde o nanejvýš pozoruhodnou přírodní kuriozitu, díky níž se extrémně daří jezernímu ekosystému. Především početné rybí populaci a desítkám chráněných druhů ptáků. A hlavně z tohoto důvodu je jezero od roku 1997 i na listině biosférických rezervací pod záštitou UNESCO.

Můžeme dál? Vítejte v Kambodži , fotka

 

 

Hladinu jezera brázdí stovky člunů. Dřevěné bárky patří khmerským vesničanům, kteří na nich rybaří nebo obchodují. Ty motorové jsou určeny jen zahraničním „dolarovým“ turistům. A není jich málo. Vždyť jezero Tonlésap je jednou z nejvyhledávanějších kambodžských destinací. Úlovky rybářů a dolary z turismu jsou tak jediným příjmem domácích obyvatel.   

Můžeme dál? Vítejte v Kambodži , fotka

 

Khmerští vesničané bydlí po většinu roku přímo na hladině jezera. Jejich obydlí vypadají jako „mrazíkovské domy na kuřích nožkách“. Kůly drží stabilitu celé budovy a jsou pevně zapuštěny do bahnitého dna. Dům tak vzbuzuje dojem plovoucího hausbótu. Jde většinou o jedno nebo dvoupokojový byt, v němž se tísní i devítičlenná rodina. Do doby než se neposedné khmerské děti naučí ovládat tradiční dřevěný člun, je jejich jediným výběhem skromná terasa, která je nezbytnou součástí každého obydlí (je zbytečné se bavit o plavání, jezerní děti plavou dříve, než chodí).

Můžeme dál? Vítejte v Kambodži , fotka

 

V domech a na člunech se odehrává veškerý život khmerských obyvatel jezera, kteří jsou hluboce věřící a vodě, jež je jejich jediným živobytím, prokazují velkou úctu. Základy jejich víry v brahmánismus jsou tvořeny kombinací myšlenek hinduismu a buddhismu. K tradičním buddhistickým myšlenkám přidávají víru v nesmrtelnou lidskou duši a šamanismus. Proto má Šaman, který je nejvyšší autoritou vesnice, v khmerské společnosti výsadní postavení. Stejně jako vykladač osudu (hao-ra nebo kru tieay), jenž pronáší své předpovědi dle momentálního postavení hvězd, a bez jehož posvěcení Khmerové neodcestují, neurčí datum svatby, pohřbu ani místo k postavení nového domu.

Můžeme dál? Vítejte v Kambodži , fotka

 

Jedním z nejdůležitějších kambodžských svátků roku (důležitější je jen oslava khmerského Nového roku) je listopadový Bon om Touk. Zvláště pak pro obyvatele jezera, kteří oslavují konec období dešťů a obrácení toku řeky Tonlésap. Zdobí své domy nebo se chystají do hlavního města Phnom Penhu na třídenní oslavu plnou koncertů a závodů loděk.

Můžeme dál? Vítejte v Kambodži , fotka

 

Počátkem období sucha začne voda v jezeře rapidně ubývat (průměrná hloubka jezera v období dešťů je 9 m, v období sucha pak jen 2 m) a některé vesnice se ocitnou na suchu. Turistům se tak otevře neobvyklý pohled na celou konstrukci budov. Pro zdejší obyvatele se však nic nezmění, jen své čluny musí táhnout chvíli po souši a veškerý domácí odpad schraňovat nejprve v kyblících a teprve poté ho sypat do jezera.

Můžeme dál? Vítejte v Kambodži , fotka

 

Khmerští obyvatelé jezera Tonlésap žijí stejným způsobem života již po generace. Svou kulturu a zvyky si udržují navzdory tlakům moderní civilizace. Žijí v souladu s přírodou i přesto, že jim často hází klacky pod nohy.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Můžeme dál? Vítejte v Kambodži zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo