Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky

4.2.2013 | Josef Mačí | Projekty | Komentářů 0 |

Představte si naprosto soběstačný a nezávislý dům, který nepotřebuje přípojku na vodovod, kanalizaci ani elektřinu. Vše zvládne sám. Vodu zachytí, odpad zpracuje a elektřinu vyrobí. Ale jak takový dům postavit? Stačí halda odpadků.

Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky  - foto, Hyperbydleni.cz

Duchovním otcem myšlenky soběstačných domů z odpadových materiálů je architekt Mike Reynolds, často přezdívaný jako „architekt odpadu“. Od ukončení studia v roce 1969 se tomuto projektu intenzivně věnuje navzdory nepřízni úřadů, nedostatku financí i vlastních zkušeností.

Společně s několika nadšenci vytvořil komunitu lidí, která tyto domy buduje. Nedaleko městečka Taos v Novém Mexiku zakoupil Reynolds pozemek a započal stavbu experimentálních recyklovaných „zemělodí“ (anglicky „earthship“).

Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky , fotka

 

Jako stavební materiál byly použity především staré pneumatiky naplněné hlínou (hlína zabezpečuje izolaci budovy), plastové i skleněné lahve, konzervy a plechovky. Kombinovaným filtračním systémem byla zajištěna výroba dostatečného množství pitné vody z vody dešťové. Ta je postupně použita k pití, mytí nádobí, hygieně a posléze k splachování toalety, odkud je vedena do fermentoru, kde se společně s ostatními biologickými zbytky přeměňuje na humus (humus je následně využit ve skleníku, který je součástí domu). Není nutno tak budovu připojovat na centrální systém vodovodu ani kanalizace.

Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky , fotka

 

Elektřina je vyráběna soustavou solárních panelů a větrníků, které poskytují dostatečné množství elektrické energie pro celou domácnost. Navzdory všemu je však nejdůmyslněji pojat systém vytápění. Zapomeňte na topení nebo krby, zeměloď je konstruována tak, aby zachytila co možná nejvíce slunečního záření. Toho je docíleno především prosklenými stěnami na sluneční straně a samotnou schopností hlíny a pneumatik kumulovat teplo a izolovat budovu. Dům se tak vytápí vlastními obvodovými zdmi a celoročně zajišťuje příjemnou vnitřní teplotu okolo 21 °C.

Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky , fotka

 

Zemělodě jsou dnes rozesety po celém světě. Bohužel v řadě států naráží na vyhlášky a zákony, které nedovolují stavbu těchto budov. Ať už z důvodu chybějících základů (ano, zeměloď žádné základy nepotřebuje a přesto je perfektně stabilní a odolná), kanalizace, vodovodu nebo příjezdových cest. To je systém platící zejména v moderním západním světě.

Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky , fotka

 

Chudé či hospodářsky nerozvinuté státy na druhou stranu vítají jakoukoliv účinnou a levnou pomoc. Proto byl Mike Reynolds požádán o pomoc při obnově Andamanských a Nikobarských ostrovů po ničivém tsunami v roce 2004. Pro zdejší obyvatele navrhl jednoduchou konstrukci soběstačného a odolného obytného domu z odpadků, jehož realizace zabrala jen několik dní. Díky tomu nezůstali tisíce obyvatel bez domova.

Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky , fotka

 

I Česká republika má svou zeměloď. V květnu minulého roku byl poblíž Sázavy za přispění Reynoldsova týmu a skupiny dobrovolníků zrealizován první projekt tohoto druhu ve střední a východní Evropě. Stavba byla financována z veřejných sbírek a spotřebovalo se na ni 13 500 skleněných lahví a 380 pneumatik. Dnes funguje jako informační a vzdělávací centrum soběstačného bydlení.

Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky , fotka

 

Projekt ekologického a nezávislého bydlení se může zdát jako návrat do minulosti – dům bez připojení na jakoukoli rozvodnou síť. Jde však spíše o utopii, je to sen o budoucí vizi, která neodkladně klepe na dveře lidské civilizace. K osvojení tohoto typu bydlení však čeká lidstvo ještě dlouhá cesta. Nejde jen o změnu zákonů a vyhlášek, ale především o změnu myšlení.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Můžeme dál? Vítejte mezi odpadky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo