Můžeme dál? Vítejte ve Španělsku.

19.2.2013 | Josef Mačí | Projekty | Komentářů 0 |

Jeskyně byly člověkem využívány jako přirozené úkryty již v pravěku, což dokládají nástěnné malby a rozličné archeologické nálezy. Není divu. Byly lehce udržovatelné, stabilní a navíc chránily obyvatele před deštěm, větrem i predátory. Co nabízejí nájemníkům dnes?

Můžeme dál? Vítejte ve Španělsku. - foto, Hyperbydleni.cz

Ekonomická krize zasáhla nejcitelněji jih Evropy, včetně Španělska. Proto místní, především mladí nezaměstnaní, hledají co možná nejlevnější bydlení. A nalézají ho právě v jeskyních. Na kopci Sacramonte v andaluské Granadě bydlí stovky lidí v jeskynních systémech. Jsou to pozůstatky římských dolů, ve kterých se později po dobytí Granady v roce 1492 schovávali Maurové, kteří odmítli konvertovat ke katolictví. Od 19. století se jeskyně staly domovem pro španělské Romy, kteří zde pobývali až do roku 1963, kdy je vyhnaly záplavy a následné sesuvy půdy.

Můžeme dál? Vítejte ve Španělsku., fotka

 

Na konci 20. století došlo k obnově jeskynních domů, a to hlavně díky hippies, tulákům a volnomyšlenkářům. Avšak Sacromonte bylo především útočištěm nejchudších vrstev městského obyvatelstva. Většina jeskyní neměla základní sociální zařízení natož připojení na vodovod nebo kanalizaci. Na druhou stranu nebylo potřeba topení ani klimatizace, jelikož v domech vládla po celý rok teplota od 18 do 20 °C. Dnes je situace poněkud lepší a jeskyně získávají ráz obyčejných bytů. I když na rozdíl od nich jsou v jeskyních menší pokoje, které navíc logicky nemají žádná okna.

Můžeme dál? Vítejte ve Španělsku., fotka

 

Jiná situace je ve městě Guadix asi 60 kilometrů západně od Granady, kde v nedávné době způsobily jeskynní domy naprostý boom na realitním trhu. V minulosti byly obydleny chudými zemědělci, a některé z nich dokonce sloužily jako stáje, chlévy nebo stodoly. Prošly však celkovou rekonstrukcí a díky obrovské poptávce byly do jednoho prodány nebo pronajaty. I když zájem po jeskynních bytech neopadl, nových projektů je pomálu, jelikož ne každý kus zvlněné andaluské krajiny se hodí pro stavbu tohoto typu domu.

Můžeme dál? Vítejte ve Španělsku., fotka

 

Kde konkrétně leží jednotlivé jeskyně, není jednoduché odhadnout. Jedinou stopou po nich zůstávají na bílo natřené komíny, které ční z travou porostlých kopečků, a označují hlavní část domu. I když je každý jeskynní dům originálem, v jeho centrální části nesmí nikdy chybět krb, ve kterém se však topí pouze za velmi chladných večerů. Ložnice jsou obvykle velmi titěrné, avšak často jich nalezneme v jeskynním příbytku hned několik. Typická keramická výzdoba, která je s tímto regionem nezaměnitelně spojena, pak dotváří určitý magický dojem z těchto podzemních budov. Nejzajímavějším faktem je, že velikost bytu není pevně zakotvena. Pokud dostanete povolení od statika, můžete si jednoduše vykutat v pískovcové skále místnost navíc.

Můžeme dál? Vítejte ve Španělsku., fotka

 

Sacromonte a Guadix od sebe dělí pouhých 60 kilometrů a přesto nelze tyto dvě místa vůbec srovnávat. Jedno je záchytným stanovištěm pro nezaměstnané a nejbližší zdroj pitné vody je vzdálen 2 kilometry. Druhé je lokalita pro zbohatlé, jež si mohou užívat mimo jiné i jeskynní bar, restauraci nebo divadlo.

Můžeme dál? Vítejte ve Španělsku., fotka

 

Slunné pláže, architektonické památky, corrida, ale také nezaměstnanost, velké sociální rozdíly a ekonomická krize - to všechno je dnešní Španělsko.

Josef MačíDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Můžeme dál? Vítejte ve Španělsku. zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo