Domácí kutilské práce dělají muži pouze v 65 % domácností

27.2.2013 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

Domácí kutilské práce, jako je například přivrtání poličky, pověšení obrazu či vyměnění žárovky, v českých domácnostech dělají většinou muži, tvrdí to 65 % dotazovaných v průzkumu společnosti Hornbach, který realizovala agentura Data Collect. Téměř pětina dotazovaných při tom přiznává, že muž tuto práci vykoná jedině tehdy, je-li o ni požádán.

Domácí kutilské práce dělají muži pouze v 65 % domácností - foto, Hyperbydleni.cz

Muži si za svým postavením stojí

Z průzkumu dále vyplynul rozdíl v názorech napříč pohlavím. 89 % mužů tvrdí, že domácí kutilské práce dělají právě oni, stejný názor však zastává pouze 40 % žen, ty si také nejsou jisté názorem, kdo by měl v domácnosti tyto práce ideálně vykonávat. Pouze necelá pětina z nich, 22 %, si myslí, že tyto práce patří výhradně mužům, zatímco u druhého pohlaví je to téměř 40 %.

17 % žen dále přiznalo, že domácí kutilské práce vykonávají samy od sebe. Tento názor sdílí pouze necelá polovina procenta mužů.

„Poměr žen mezi našimi zákazníky stále stoupá, není již výjimkou, že se žena dobře orientuje v nářadí a stavebních materiálech, které byly v minulosti spíše dominantou mužů,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach a dodává: „Zájem žen o kutilství je patrný i díky jejich vysokému počtu přihlášených do soutěže Mistr Kutil. Z více než 5 000 přihlášených je 12 % žen.“

Kutilské práce má dělat ten, kdo je více umí

Více než dvě třetiny respondentů, konkrétně 68 %, si myslí, že na pohlaví u kutilských prací nezáleží. Dle jejich názorů se má doma o tyto činnosti starat ten, kdo je zvládá lépe (58 %) či kdo má zrovna čas (10 %). Nejčastěji tento názor zastávají lidé na mateřské či rodičovské dovolené, a také studenti.

Šanci vyhrát v soutěži Mistr Kutil 2013 má tisícovka žen

Emancipace v domácích pracích je patrná i na počtu přihlášených žen v soutěži Mistr Kutil. V letošním roce se jich přihlásilo zhruba šest set vedle čtyř a půl tisíce mužů. V prvním kole hlasování vybere internetová veřejnost 12 postupujících mužů či žen, kteří se utkají před odbornou porotou 9. března ve velkém finále v hobbymarketu Hornbach v Praze na Černém Mostě.

Díky poměrně vysokému počtu přihlášených žen je možné, že letošní ročník vyhraje jedna z nich a odnese si společně s hodnotnými cenami také titul Missis Kutil.

Sběr dat pro průzkum společnosti Hornbach, ve kterém bylo kvótním výběrem osloveno 500 respondentů, byl realizován na online panelu firmy Data Collect.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Domácí kutilské práce dělají muži pouze v 65 % domácností zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo