ENERGETICKY AKTIVNÍ DŮM V PLZNI-BOLEVCI BYL NOMINOVÁN NA EKOLOGICKÉHO OSKARA

16.7.2013 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

Energeticky aktivní dům v Plzni – Bolevci, který nechal postavit Jan Řežáb (majitel developerské společnosti JRD), se stal finalistou prestižní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013, když v jejím 5. ročníku získal od odborné poroty jednu ze tří nominací v kategorii Kutil. Do této kategorie se mohly přihlásit všechny malé i velké projekty v oblasti ekologie, úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů. Dům, jenž v ročním součtu vyrobí zhruba o 50 % energie více, než sám spotřebuje, je jedním z vůbec prvních takových příkladů v České republice. Vítězové všech čtyř kategorií soutěže (vedle kategorie Kutil ještě Obec, Firma a Mládež) z celkem tří nominovaných v každé kategorii budou vyhlášeni 7. října 2013 ve Vinohradském divadle v Praze.

ENERGETICKY AKTIVNÍ DŮM V PLZNI-BOLEVCI BYL NOMINOVÁN NA EKOLOGICKÉHO OSKARA - foto, Hyperbydleni.cz

Postupu do finále si velmi vážím, protože ekologie a bydlení šetrné k přírodě i k dalším generacím je základní myšlenkou podnikání, které jsem začal před deseti lety. Zkušenosti z mé společnosti JRD ukazují, že kvalita bydlení může jít ruku v ruce s minimalizací dopadů na životní prostředí a že je to stále sílící trend. V případě energeticky aktivního domu v Plzni – Bolevci, který jsem nechal postavit pro svou maminku, byly mé cíle z technického a environmentálního pohledu velmi náročné. Mělo jít o energeticky pasivní standard, dřevostavbu s pozitivní bilancí oxidu uhličitého, pozitivní bilanci vyrobené energie na úkor energie spotřebované a o maximální šetrnost k životnímu prostředí. Všechny tyto cíle se podařilo naplnit. Dům ukazuje, že v roční bilanci lze vyrobit mnohem více energie, než je pro provoz potřeba, a zároveň snížit zátěž pro životní prostředí i v průběhu samotné stavby – například využitím většiny materiálu z demolice předchozího objektu či nulovou bilancí zemin,“ uvedl majitel JRD Jan Řežáb.

Koncepce domu v Plzni - Bolevci vychází ze systému energeticky pasivních domů společnosti Atrea. Dům bohatě splňuje požadavky pro energeticky pasivní domy podle technické normy TNI 730329. Jeho základ tvoří přírodní, obnovitelné nebo recyklované materiály. Konstrukci tvoří dřevěný skelet, vnější plášť pak dřevovláknité desky s provětrávanou fasádou z modřínu. Jako tepelná izolace byla použita foukaná celulóza. Vysoce komfortní a zdravé bydlení s minimální spotřebou energie a zátěží životního prostředí zajišťuje ucelený systém větrání, vytápění, chlazení a přípravy teplé užitkové vody. Použito je teplovzdušné vytápění s rekuperací, tepelná čerpadla se zemním kolektorem umístěným 2 metry pod úrovní terénu, krb s výměníkem a jímky, které pro zavlažování zachycují dešťovou vodu i vodu z čističky odpadních vod. Dům spotřebuje za rok zhruba 6000 kWh, zatímco průměrná roční produkce na něm umístěných fotovoltaických článků je 9000 kWh. Znamená to, že dům vyrobí o polovinu více elektrické energie, než sám spotřebuje. Tu zpětně dodává do sítě a dál tak minimalizuje náklady na svůj provoz.

Společnost E.ON soutěží E.ON Energy Globe Award ČR oceňuje projekty, které šetří energii a přírodu a přispívají k ochraně životního prostředí. Do letošního 5. ročníku mohla svůj projekt přihlásit fyzická i právnická osoba či skupina osob – např. obce, školy, obchodní společnosti, vědecké a výzkumné instituce, státní i nestátní organizace, které mají sídlo v České republice. Příslušný projekt musí být již hotov nebo před dokončením a musí být pořízen na náklady přihlašujícího. Letos o nominace do finále ve čtyřech kategoriích (Kutil, Obec, Firma a Mládež) usilovalo celkem 217 soutěžících. Vítězové všech kategorií ze třech nominovaných v každé kategorii budou vyhlášeni 7. října 2013 ve Vinohradském divadle, kdy bude znám verdikt odborné poroty. O celkovém vítězi rozhodnou prostřednictvím hlasování diváci v sále divadla.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek ENERGETICKY AKTIVNÍ DŮM V PLZNI-BOLEVCI BYL NOMINOVÁN NA EKOLOGICKÉHO OSKARA zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo