KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA

23.8.2013 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

SAUNA A SAUNOVÁNÍ – NYNÍ PŘÍMO V ČESKÝCH BYTECH OD YIT STAVO

KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA - foto, Hyperbydleni.cz

Když se řekne slovo sauna, každému se automaticky vybaví Finsko. A funguje to i opačně: řada Čechů si jako něco typického pro Finsko vedle špičkových hokejistů či nádherných jezer představí právě saunu. A není divu. Ve Finsku připadá na 5,3 milionu obyvatel zhruba 1,7 milionů saun. Prvopočátky saun ve Finsku se datují až do doby kamenné, jak o tom svědčí archeologické vykopávky z finského Honkilahti. O rozvoj saunovací kultury a rozvoj saunování jako součásti finských národních tradic se dokonce od roku 1937 stará kulturní asociace The Finnish Sauna Society (http://www.sauna.fi/in-english/), která má dnes na 4200 členů.

Sauny v Česku v nových bytech od YIT Stavo
Nyní, díky pokročilým technologiím, si mohou Češi užívat to, co je ve Finsku zcela běžné. Totiž mít vlastní saunu jako součást bytu. Přivést Čechy k saunování se snaží developerská společnost YIT Stavo čerpající z více než 100 let zkušeností své finské mateřské skupiny YIT. „Nové byty v našich projektech jsou charakteristické nejen typicky funkční severskou architekturou s využitím přírodních materiálů, ale právě také infrasaunou přiléhající ke koupelně. Ve všech projektech, které v Praze nyní nabízíme - KOTI Hyacint Modřany, KOTI Braník, Koti Hostivař II, KOTI Troja, KOTI Victoria, je saunou vybavena zhruba jedna čtvrtina bytů,“ říká jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo Vladimír Dvořák.

Sauna v bytě v projektu KOTI Hostivař

KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA, fotka

 

Saunování v Čechách
Historie saunování v Čechách není tak dlouhá jako ve Finsku, kde je doslova národní tradicí a součástí kulturního dědictví. První saunu u nás vybudoval v roce 1936 lékař František Vojta. K většímu rozvoji saunování u nás došlo po druhé světové válce; o jeho přínosu pro fyzické a duševní zdraví se již tehdy pořádaly konference. Nyní již sauny nejsou pouze součástí veřejných bazénů nebo jiných sportovišť a wellness center. Stále častěji se objevují jako běžná součást rodinných domů a v posledních letech také bytů.

Pryč s nečistotami!
Proč je vlastně sauna zdraví tak prospěšná? Pravidelné saunování posiluje činnost vnitřních orgánů, především srdce. Z těla se vyplavují toxické látky, což velmi uleví ledvinám a játrům, které by je jinak musely zpracovávat. Zároveň se tím posiluje imunitní systém. Různé virózy, chřipky a další nemoci, které na nás útočí několikrát do roka, už to nebudou mít tak jednoduché. Pomocí sauny se dá také vyřešit problém s nespavostí nebo s bolestí kloubů. Zkrátka - o prospěšnosti saunování není pochyb, i když samozřejmě i zde existují omezení a také v jako řadě jiných případů platí „všeho s mírou“.

Pobyt v sauně totiž znamená pro organismus zátěž. A tak by do ní neměli chodit lidé, kteří mají problémy se srdcem nebo krevním oběhem, trpí kožní chorobou, jsou nachlazení a mají teplotu, chřipku nebo angínu. Současně by saunování měl odložit člověk, který je unavený nebo nevyspalý, hladový nebo naopak přejedený. Jednoduše řečeno, měli byste se cítit zcela normálně, být zdraví a v kondici. A je nutné myslet na doplňování tekutin - jak během celého ozdravného procesu v sauně, tak i po něm. Tím máme samozřejmě na mysli nápoje nealkoholické (i když je třeba dodat, že někteří Finové jako zkušení matadoři v saunách čas od času pijí i alkohol…).

Sauna na několik způsobů
Prohřívat své tělo, posilovat imunitu a užívat si následnou fyzickou i psychickou pohodu můžeme v několika druzích saun. Ta klasická finská se totiž od těch, které běžně využíváme v Česku, poněkud liší. Ve finské sauně bývá běžně teplota okolo 90 stupňů Celsia. Jsou v ní většinou umístěna kamna, na nichž se ohřívají kameny. Ty se občas polijí vodou, aby se v prostoru trochu zvlhčil vzduch. U těch Finů, kteří lpí na historické tradici, se ještě na několika místech dá najít původní kouřová sauna. V ní se také topí (nebo spíše topilo) v kamnech, na kterých se ohřívaly kameny. „Kouřová“ sauna je to proto, že kouř zůstával uvnitř. Když byly kameny nahřáté, vnitřek se umyl od sazí a bylo možné začít se saunováním. Finové dnes žertem říkají, že tehdy prostě nikoho nenapadlo zavést komín.

Trochu jiné podmínky panují v saunách běžně užívaných v českém prostředí. Těm se někdy říká suché, nebo také švédské sauny. Zde je vlhkost vzduchu takřka nulová a teplota vzduchu dosahuje zhruba 100 stupňů Celsia. A proč Češi ve svých saunách vzduch trochu nezvlhčují? V podstatě proto, že je vytápějí elektricky (a jak známo, lít vodu na elektrické vytápění je nebezpečné). Jinak se tyto dva druhy saun od sebe již příliš neliší: oba jsou obloženy dřevem a platí pro ně stejná pravidla, pokud jde o zdravotní stav.

V českých bazénech a lázních se často můžeme setkat s parní saunou, lidově nazývanou „pára“. Slovo „sauna“ v tomto případě není úplně správné. „Pára“ totiž funguje jinak. Především je v ní, na rozdíl od sauny, téměř stoprocentní vlhkost. Na druhé straně, teplota se pohybuje „jen“ okolo 40 stupňů Celsia. O klasickém saunování se zde tedy nedá mluvit, neboť se zde řádně neprohřívá celé tělo, ale pouze podkoží. Pobyt v páře působí dobře na pokožku a vlhkost zase pomáhá dýchacímu ústrojí. Účinkům klasické sauny se ale nevyrovná.

Infrasauna jako vhodná varianta do bytů
Pro ty, kdo trpí srdečními nebo cévními chorobami, a proto by do klasické sauny chodit neměli, může znamenat východisko infrasauna (někdy se hovoří také o „infrakabině“). V ní nepanují tak extrémní podmínky: teplota dosahuje maximálně 60 stupňů Celsia a vlhkost se pohybuje mezi 30 a 50 procenty. V infrakabině se také nepraktikuje zahřátí a následné prudké zchlazení organismu. Důkladné prohřátí těla má na starosti infračervené záření, které blahodárně působí na klouby a svaly a také tlumí bolest. Proto se využívá třeba před rehabilitacemi. Na organismus nemá ale žádné dlouhodobější účinky.
Kromě vhodnosti pro lidi s menšími zdravotními problémy má infrasauna ještě několik dalších výhod. Mimo jiné to, že její rozměry jsou oproti klasické sauně menší. Snáze se tedy do bytu vejde, lehce se sem instaluje a snadno se udržuje. A také se rychleji ohřívá - pouze 10 minut, přičemž příprava klasické sauny trvá okolo 1,5 hodiny. Je tedy i méně náročná na energii.

Objekt sloužící třem účelům najednou: jako srub, sauna i jako mlat (farma v Asikkala, Finsko). (Reprodukce z knihy Finnish Sauna-Design and Construction. Helsinki, Rakennustieto 2007, 6. revidované vydání.)

KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA, fotka


Vývoj původní tradiční kouřové sauny v čase: od kopulovitých kouřových kamen (obr. A) po akumulační kamna s tepelnou izolací (obr. J).
(Reprodukce z knihy Finnish Sauna-Design and Construction. Helsinki, Rakennustieto 2007, 6. revidované vydání.)

KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA, fotka


Fotografie: sauny v bytových projektech společnosti YIT ve Finsku

KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA, fotka

 

KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA, fotka

 

KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA, fotkaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek KDYŽ SE ŘEKNE SAUNA zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo