Rodiče za vybavení pro prvňáka zaplatí letos přes osm tisíc

26.8.2013 | Zděněk Bubák, www.finparada.cz | Projekty | Komentářů 0 |

K počátku září nastoupí do prvního ročníku základních škol přes 112 000 školáků. S nástupem silných ročníků se toto číslo v posledních letech zvyšuje a díky tomu se výdaje za prvňáčky dotýkají stále většího počtu českých rodin. Přinášíme Vám srovnávací analýzu*, společnosti Home Credit.

Rodiče za vybavení pro prvňáka zaplatí letos přes osm tisíc - foto, Hyperbydleni.cz

Většina rodičů, kteří vedou své dítě poprvé do školy, si ani neuvědomí, že je potřeba pro školní docházku připravit velké množství školních pomůcek a vybavení. Nejsledovanější je školní aktovka, při jejímž výběru rodiče každý rok váhají. Kolik je rozumné zaplatit a kde je už cena přemrštěná? Podle srovnání cena zpravidla neklesne pod sedm set korun, ale velmi lehce se dostane do řádu tisíců. Tím ale nákupní seznam nekončí.

Celkově bylo ve zkoumaném koši kolem 30 položek, od vybavení penálu, přes převlečení na tělocvik až po kufřík s potřebami na výtvarnou výchovu. A právě na těchto malých, ale početných položkách dokáže účet za výbavu výrazně narůst. Průměrně vyjde školák v České republice při nástupu do školy svou rodinu v prvním měsíci na 8 400 Kč, na Slovensku je to potom o 700 Kč méně.

Za značkové pastelky až pětkrát více

Rozdíly mezi jednotlivými účty ovšem mohou být i v řádu tisíců korun. Za výbavu na tělesnou výchovu zaplatí rodiny 1 100 Kč, na Slovensku dokonce o něco více. Vždy záleží, jak drahou výbavu chtějí rodiče pořídit. Markantní rozdíly jsou například u speciálních tužek a pastelek. Zatímco obyčejné pastelky mohu vyjít rodinu na patnáct korun, ty nejdražší více než stokorunu. Dražší pastelky mají speciální tvary nebo povrch, aby dětem neklouzaly a lépe se držely. „Je vidět, že i v tomto segmentu platí, že za značku se platí. Pokud je tužka ergonomická, její cena rázem roste několikanásobně. Při výběru je ale dobré postupovat s rozumem a přemýšlet nad životností takové věci,“ vysvětluje Michal Kozub, analytik Home Credit.

Plně vybavit penál tužkami, perem či pravítkem vyjde českého rodiče něco málo přes dvě stovky, stejně jako bačkůrky. V celkově sumě se také promítá fakt, jestli rodiče chtějí svého školáka vybavit mobilním telefonem. I ty nejlevnější se totiž pohybují okolo dvou tisíc. Když chtějí mít rodiče možnost zkontrolovat, jestli je s dětmi vše v pořádku, telefon jim často pořizují.

Velkou položkou v celkovém rozpočtu na školáka jsou pak každodenní výdaje za jídlo. Ať už ve školní jídelně, nebo svačiny v dopoledním vyučování, či odpoledne v družině. A je potřeba připravit se i na náklady za jízdné v městské dopravě.

Kroužky vedou sporty a hudební nástroje

Cena kroužků se ve většině případů od loňského roku nezměnila a pohybuje se mezi 300 – 1 000 Kč. Některé rodiny na nich ale mohou ušetřit, neboť mnoho základních škol nabízí kroužky zdarma. Učitelé vedou aktivity na dobrovolné bázi, někde potom hradí personál třeba město. Domy dětí a mládeže ale v letošním roce zdražovat nehodlají. „Přestože věci běžné spotřeby díky inflaci stále zdražují, služby domů dětí a mládeže částečně dotuje stát, který má zájem na zachování dostupnosti podobných aktivit,“ vysvětluje Michal Kozub. Mezi rodiči a dětmi jsou nejpopulárnější kroužky sportovní: vedle stálic, kterými jsou fotbal, florbal nebo judo, se lidé v poslední době stále častěji ptají po aikidu či mažoretkách. Po sportu kroužkům dominují kreslení nebo hra na flétnu.

To vyplývá z dotazníku distribuovaného v průběhu srpna mezi základními školami a domy dětí a mládeže, které kroužky organizují.

Obdobně rodiče většinou nezaplatí víc ani za školní obědy. Tam, kde se zdražuje, jde o 1,50 – 2 Kč. „Ceny obědů zůstávají ve stejné hladině. I přes všeobecný růst cen potravin v posledních letech se školám daří udržet ceny velmi podobné jako vloni. Lépe jsou na tom velké školy a školy ve městech, kde mají možnost využít velkoobchodů a tlačit ceny surovin dolů,“ dodává k tomu Kozub.

* Srovnávací analýza vychází z ceny kamenných obchodů a internetových e-shopů v České republice a na Slovensku. Dále z přímo oslovených základních škol, družin a domů dětí a mládeže v krajských městech v ČR. Ceny jsou platné k červnu 2013 a v jednotlivých krajích se mohou lišit podle kupní síly obyvatelstva.

Příklad typických nákladů na vybavení prvňáka

V Kč
Bačkůrky
Tělesná výchova
Výtvarné potřeby
Vybavený penál
Školní taška
Slovensko
210
1140
450
135
1 030
Česká republika
200
1100
510
220
1 070
V Kč
Mobilní telefon
Svačiny a obědy (měsíc)
Kapesné (měsíc)
Ost.
První měsíc školáka
Slovensko
2 060
1 550
130
1 005
7 720
Česká republika
2 900
1 260
195
945
8 400

 

Ceny kroužků

Kurzy v rámci školy
Cena kroužku za jeden rok s frekvencí jednou týdně
Cena jazykového kurzu pro dítě na prvním stupni ZŠ
Česká republika
Zdarma/cca 500 - 1000 Kč na rok dle lokality, sporty často dražší (např. plavání – až 1000 Kč)
Zdarma/Max. 900 Kč za pololetí za dvě hodiny týdně

Co vše bylo součástí modelového příkladu?

Součástí modelového příkladu byly tužky, pastely, ořezávátka, pero (inkoustové i normální), vodové barvy, temperové barvy, voskovky, nůžky, guma, štětce, kelímek na výtvarnou výchovu, kufřík na výtvarnou výchovu, barevné papíry na kreslení, inkoust, pravítko, pouzdro, oblečení na tělocvik, sešity, knihy (slabikář), aktovka, lahev na vodu, glóbus, jídlo (ve školní jídelně i svačiny), doprava do školy, kapesné, mobilní telefon, další drobné výdaje.

Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li si prohlédnout přehled aktuálních úrokových sazeb na spořicích účtech,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Rodiče za vybavení pro prvňáka zaplatí letos přes osm tisíc zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo