Obrazy a předobrazy

18.9.2013 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

Srdečně Vás zveme na výstavu Obrazy a předobrazy, která byla zahájena dnes, 18.9.2013.

Obrazy a předobrazy - foto, Hyperbydleni.cz

Výstava vychází z prostorových a institucionálních podmínek Galerie hlavního města Prahy. Na institucionální úrovni chce propojit a rozvíjet obě základní umělecké tendence této galerie - jak reflexi českého moderního umění s důrazem na jeho avantgardní a neavantgardní program, tak reflexi současného umění.

Obrazy a předobrazy, fotka

 

Z hlediska prostoru si expozice klade za cíl důsledně využít architektonickou dispozici Městské knihovny, která je členěna na výstavní sály a grafické kabinety. V připravované výstavě by mělo dojít k propojení prostorových podmínek tím, že ve výstavních sálech budou prezentována díla současných světových umělců, která vycházejí z výzkumu středoevropského moderního umění a designu, zatímco v grafických kabinetech budou prezentovány designové výrobky.

Obrazy a předobrazy, fotka

 

Jako zástupce současného umění byli vybráni Nairy Baghramian (*1971 v Isfahanu, Irán), Henrik Olesen (*1967 v Esbjergu, Dánsko), Mathias Poledna (*1965 ve Vídni) a Florian Pumhösl (*1971 ve Vídni). Nairy Baghramian ve své sochařské tvorbě vychází z politických implikací modernistického interiérového designu a architektury, Henrik Olesen se v médiích instalace, koláže a kresby zabývá možnostmi konstrukce těla, Mathias Poledna se ve filmu o barovém setu Adolfa Loose s názvem „Double Old Fashion“ (2009) zabýval procesy produkce obrazů v naší kultuře a Florian Pumhösl v malbách na skle a animacích rozvíjí reduktivní tendence středoevropského typografie.

Obrazy a předobrazy, fotka

 

V grafických kabinetech by měly být instalovány ukázky středoevropského umění a designu, především funkcionalistického skla autorů jako: Božetěch Medek, Ludvika Smrčková a Wilhelm Wagenfeld; a surrealistického grafického designu, jaký vytvářeli Jindřich Heisler, Toyen, Karel Teige a Jindřich Štyrský. Výběrem a instalací by v případě skla měl být zdůrazněn jeho význam pro reduktivní tendence Poledny a Pumhösla, u grafického designu zase surreálně vyložená stavba lidského těla jakožto inspirace pro díla Nairy Baghramian a Henrika Olesena.

Obrazy a předobrazy, fotka

 

Výstava vzniká v úzké spolupráci se zúčastněnými umělci, kteří pro ni připravují nové instalace svých děl. Kromě nového zhodnocení významných pozic současného světového umění i moderního českého užitého umění chce výstava také propojit odlišné typy publika, které se separátně zaměřuje na jednotlivé projevy výtvarného umění. Ke spojení publika by měly přispět i doprovodné projekty výstavy a publikace.

Obrazy a předobrazy, fotka

 

18.9.-17.11.2013
Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1
út-ne 10.00-18.00
Kurátor: Karel Císař
120,- / 60,- Kč
Více informací o výstavě naleznete ZDE.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Obrazy a předobrazy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo