DŮM PROCHÁZKOVA 3 OD ARCHITEKTA PLESKOTA ZÍSKAL CENU ZA NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKOU REALIZACI

5.11.2013 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

V soutěži Stavba roku 2013 získal projekt bytového domu od společnosti Crescon v Procházkově ulici č. 3 v pražském Podolí cenu mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha za nejlepší architektonickou realizaci. Nevšední městská vila citlivě zasazená do stávající zástavby nenarušuje konzervativní okolní prostředí a dokonale respektuje urbanistický koncept ulice. Projekt tohoto domu vypracoval uznávaný architekt Josef Pleskot, který má za sebou mnoho významných a nepřehlédnutelných staveb.

DŮM PROCHÁZKOVA 3 OD ARCHITEKTA PLESKOTA ZÍSKAL CENU ZA NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKOU REALIZACI - foto, Hyperbydleni.cz

Nominaci do soutěže Stavba roku a Cenu za nejlepší architektonickou realizaci festivalu Architecture Week projekt získal za vytvoření ojediněle velkorysé obytné stavby se zřetelem k citlivému vstupu mezi tradiční městské vily. „S AP-atelierem a prací pana architekta Pleskota jsme se měli možnost seznámit již na projektu Vápencová, který má podobu originálního vertikálního dvojdomu s visutými terasami. Jméno Josefa Pleskota je v současné době nejen pro nás zárukou zajímavého architektonického řešení a ekvivalentem nejvyšší možné kvality. A protože jsme projektem Procházkova 3 chtěli zrealizovat další unikátní solitér, který přitom nebude narušovat okolní zástavbu, s důvěrou jsme znovu oslovili AP-atelier. Velmi nás těší, že získaná cena potvrdila očekávané,“ říká ředitel developerské společnosti Crescon Jan Jerie.

DŮM PROCHÁZKOVA 3 OD ARCHITEKTA PLESKOTA ZÍSKAL CENU ZA NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKOU REALIZACI, fotka

 

Moderní vila ve staré zástavbě

Původní zástavbu svahu nad Podolskou vodárnou tvoří rodinné domy, činžovní vily a malé obytné bloky, které mají jednotnou dobu vzniku a podobné architektonické tvarosloví. Domy si udržují již téměř 70 let tradiční uskupení vytvářející klidné obytné prostředí. Charakteristickým rysem tohoto místa jsou oblé až půlkruhové arkýře nebo balkony. „Zaoblené tvary vstupních nároží vily odkazují na oblé formy sousedních domů a udržují s nimi úzkou formální spojitost. Těsná sounáležitost je zachována také díky respektování členění fasád pomocí jednotlivých okenních otvorů,“ popisuje architekt Pleskot. Nový dům do konzervativní zástavby vhodně zapadá a ani v nejmenším nenarušuje okolí. A přesto je na první pohled patrné, že se nejedná o běžný bytový dům. „Budova je svou konstrukcí, použitými materiály a hlavně složitostí některých detailů velmi atypickou stavbou. Vila má jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, kde díky ustupujícímu poslednímu patru dosahuje klasické gradace stavební hmoty,“ dodává Josef Pleskot.

DŮM PROCHÁZKOVA 3 OD ARCHITEKTA PLESKOTA ZÍSKAL CENU ZA NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKOU REALIZACI, fotka

 

Osobitý vzhled a netradiční dispozice

Dům je založen na železobetonové konstrukci. Jeho fasády tvoří částečně pohledový beton s obtiskem klasických prken v kombinaci s dřevěným obkladem. Kombinace dřeva a betonu je použita i uvnitř domu. Velká okna mají zasklení se zvětšenou reflexí, aby jemně zrcadlila své okolí.

Podzemní podlaží je určeno zejména pro relaxaci, je zde umístěna sauna, vířivka a posilovna. Přízemí domu je koncipováno jako otevřený společenský prostor, v němž je oddělena pouze pracovna a toaleta. V dalším podlaží jsou rozmístěny obytné místnosti. Zajímavě řešená je galerie, která slouží jako knihovna. Nejvyšší podlaží zaujímá jednu velkou místnost, k níž patří ložnice s krbem, na níž navazuje prostorná koupelna. Z ložnice je výstup na částečně krytou terasu s krásným výhledem. U domu jsou situována tři parkovací stání v garáži a jedno kryté přístřeškem před garáží.

DŮM PROCHÁZKOVA 3 OD ARCHITEKTA PLESKOTA ZÍSKAL CENU ZA NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKOU REALIZACI, fotka

 

„Nedílnou součástí domu je menší zahrada, pojatá jako dokonale obytný prostor. Rozšiřuje tak plochu společenského přízemí. Skládá se ze stříhaných trávníků a palubových či betonových pobytových ploch. Zahradu vertikálně formují dva vysoké solitérní stromy a omezují ji geometricky stříhané křoviny,“ doplňuje Josef Pleskot, který není jen autorem architektonického exteriérového řešení, ale postará se i o designové vybavení interiérů.

Lokalita pražského Podolí, kde je dům umístěn, nabízí mnoho míst vhodných pro klidný odpočinek i aktivní sport a zajišťuje veškerou občanskou vybavenost. Spojení do centra města je pohodlné s možností využití nedalekého metra či tramvajových linekDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek DŮM PROCHÁZKOVA 3 OD ARCHITEKTA PLESKOTA ZÍSKAL CENU ZA NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKOU REALIZACI zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo