Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu

5.3.2014 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

„Cíle pokojného soužití podloženého svobodnou vzájemnou spoluprací by se v této oblasti dosáhlo československým „mírovým koridorem“ k Jaderskému moři, který by nikomu neublížil, nikoho by neobtěžoval a všem zúčastněným by prospěl.“ (Karel Žlábek, 1967)

Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu  - foto, Hyperbydleni.cz

Návrat do Adriaportu je fiktivním dokumentem Adély Babanové (* 1980). Mladá umělkyně se v poslední době věnuje nedávné historii Československa spjaté se stále bolestnou a dosud nedostatečně reflektovanou etapou našich dějin. Nejinak je tomu i v tomto projektu. Precizně zpracovává fakta o téměř půl století trvajícím komunistickém režimu a zároveň vyniká v mystifikaci a absurditě. Ve spolupráci se scenáristy Vojtěchem Maškem a Džianem Babanem vytváří režisérka Babanová zcela nový příběh s hlavním hrdinou a dramatickou zápletkou.

Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu , fotka

 

V hlavní roli vystupuje profesor ekonomie Karel Žlábek, autor ambiciózního projektu – tunelu na Jadran. Podivné události, zosobněné politickými představiteli tehdejšího Československa, se staly dostatečně silnou kulisou. Snímek spojuje prvky hraného dokumentu s dobovými ilustračními záběry. Umělkyně pracuje s principy rozpohybované koláže, již kombinuje s dobovými archivními záznamy, fotografiemi a fiktivními rozhovory.

Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu , fotka

 

Československo se tak mělo stát „přímořskou zemí“, ze které by lidé rychlovlakem během pouhých dvou hodin docestovali k pobřeží Jaderského moře. Trať dlouhá 350 kilometrů měla vést z Českých Budějovic přes Rakousko na území dnešního Slovinska poblíž italského přístavu Terst. Avantgardní projekt, který neměl obdoby, promýšlel profesor Žlábek již od konce druhé světové války. Teprve období liberalizace Československa přálo větší svobodě a ekonomické pružnosti. Rok před Pražským jarem proto mohl svou velkolepou ideu sepsat a přednést na Florida State University. Projekt budoucnosti by zajistil nejen rychlé převážení čerstvého zboží, zlepšení životního prostředí, ale zejména pohodlnou rekreaci obyvatel u moře, místo na víkendových chatách.

Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu , fotka

 

Realizaci tunelu, jenž měl splnit vnitrozemskému státu sen o vlastním přístupu k moři a vlastním umělém ostrově Adriaport, přerušila v srpnu 1968 okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Přesto, že liberalizace socialistického režimu byla normalizačním diktátem na dalších dvacet let znemožněna, podařilo se v sedmdesátých letech Žlábkovu ideu opět oživit a v roce 1979 začal rychlostní železnici zpracovávat Pragoprojekt. Futuristická vize se nakonec neuskutečnila, zachovaly se pouze plány. Ty jsou však dostatečným svědectvím o síle myšlenky a nezlomné vůli profesora Žlábka, jenž chtěl posunout rezignovaný národ na cestě ke svobodě.

Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu , fotka

 

Adéla Babanová vystudovala v letech 2000–2006 Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér Nových médií, Grafiky a Konceptuální tvorby. Hrdinové jejích videí prošli za krátkou dobu proměnou od převážně ženských smyšlených postav k reálným osobnostem československé historie, s níž se autorka začala prostřednictvím posledních dvou snímků intenzivně vyrovnávat (Návrat do Adriaportu, Odkud spadla letuška?). Žánrově vystřídala rozhlasové hry, televizní diskusi, detektivku, fiktivní dokument a jiné formy. Adéla Babanová se představuje ve výstavní dramaturgii Galerie hlavního města Prahy podruhé. V roce 2009 vystavovala v rámci cyklu Start up pro nejmladší umělce. V roce 2012 získala nominaci na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Má za sebou řadu výstav v zahraničí. Návrat do Adriaportu byl v loňském roce s velkým úspěchem představen na mezinárodním festivalu pohyblivého obrazu LOOP Barcelona a nedávno také na samostatné výstavě v ZAHORIAN&co GALLERY v Bratislavě.


Sandra Baborovská

Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu , fotka

 

Kurátorka: Sandra Baborosvká
Grafické řešení: Jan Šiller
Anglický překlad: Ivan Vomáčka
Redakce textů: Marta Nožková
Instalace a produkce: Diana Brabcová, vedoucí
Propagace: Miroslav Koláček, vedoucí
Edukace: Lucie Haškovcová, Iveta Šárníková
Mediální partneři: A2, Literární noviny, Metropolis, Art and Antiques, ArtMix, Pražský deník, Rádio Classic, Radio 1, Artikl, ArtMap, Vltava ČRo, Hyperinzerce
Výstavu podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Pragoprojekt, ČTK Fotobanka
Místo konání: Colloredo-Mansfeldský palác, 4. patro, Karlova ulice 189/2, Praha 1
Termín konání: 28. 2.–25. 5. 2014
Vstupné: 60 Kč / 30 Kč
Kontakty: Kristýna Kočová, +420 725 818 721, pr@ghmp.cz, kristyna.kocova@ghmp.cz
Další informace: www.ghmp.cz

DOPROVODNÝ PROGRAM:

Interaktivní prohlídky výstav pro všechny typy škol

Na objednávku interaktivní prohlídky výstavy pro všechny typy škol i další věkové a zájmové skupiny s možností následné výtvarné reakce ve formě vlastní tvorby. Akce přizpůsobujeme časově, tematicky i úrovní náročnosti konkrétním požadavkům každé školy. Více informací je na webu GHMP v sekci „edukace“ – „umění interaktivně pro školy“. Akce lze rezervovat na těchto kontaktech: tel. 606 612 987, 608 216 418, e-mail: lucie.haskovcova@ghmp.cz. Cena je 5 Kč pro děti do 10 let, 20 Kč pro ostatní nad 10 let, 5 Kč pro studenty uměleckých škol, 5 Kč pro učitele a pedagogický doprovod.

Autorské prohlídky s Adélou Babanovou: út 11. 3. a 8. 4. v 17.00
Lektorské prohlídky: čt 13. 3. a 17. 4. v 16.30
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Adéla Babanová / Návrat do Adriaportu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo