Roztroušená skleróza se týká především žen

28.4.2014 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

Roztroušená skleróza je onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu a má vliv na fungování organismu i na psychickou stránku člověka. Nadační fond IMPULS představil výsledky projektu ReMuS (celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou).

Roztroušená skleróza se týká především žen - foto, Hyperbydleni.cz

Registr v současné době obsahuje 2 920 údajů pacientů ze 7 center. Podle výsledků získaných tímto průzkumem, trpí častěji tímto onemocněním ženy, 71% pacientů jsou ženy, 29% muži. Nemoc je nejčastěji odhalena těsně před 30. rokem věku, statistika uvádí nejčastější věk diagnózy roztroušené sklerózy v 29,5 letech. Ve všech centrech pro léčbu RS se léčí nejvíce pacientů ve věku 30 - 40 let. Více než polovina pacientů pracuje na plný nebo částečný úvazek (53,5%). Průměrná doba trvání nemoci je 9,9, let. Podle profesorky Evy Havrdové, vedoucí lékařky Centra pro demyelinizační onemocnění, slouží data především k efektivnímu plánovaná zdravotní péče. Česká republika má v současnosti jeden z nejpočetnějších registrů. Otevřená RS databáze v Melbourne čítá celkem 26 000 pacientů, z čehož jsou necelé 3 000 původem z ČR.

Roztroušená skleróza je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, v němž se uplatňují tzv. autoagresivní imunitní mechanismy (imunitní systém bojuje proti některým molekulám vlastního nervového systému jako by to byl nepřítel). Příčiny onemocnění nejsou doposud zcela objasněny, jedná se většinou o kombinaci několika faktorů. Jedním z nich je genetické nastavení imunitního systému. Na rozvinutí choroby může mít vliv dlouhotrvající infekce, nedostatek vitamínu D nebo kouření.

Projevy poškození nervových vláken

Poruchy hybnosti (50%) - třes horních a dolních končetin, těžkopádnost, špatný odhad vzdálenosti, problémy se sílou a koordinací pohybů, poruchy rovnováhy, závratě, potíže s chůzí, svalová slabost a atrofie...
Zrakové problémy (25%) – rozmazané či dvojité vidění, problémy s očním pohybem, bolesti za okem, snížení zrakové ostrosti, krátkodobé zamlžení, výpadky zorného pole, odlišné vnímání barev a další.
Poruchy citlivosti (15%) - necitlivost, mravenčení, brnění nebo mrazení, které se objevují na jakékoli části těla.
Potíže s řečí – nejčastěji se jedná o dysartrii, řeč může být například tzv. sakadovaná, špatně srozumitelná, výjimečně může dojít až ke ztrátě schopnosti mluvit
Poruchy svěračů - častá mikce, pocit neúplného vyprázdnění, inkontinence.
Únava (85%) – přechodná (provázející ataku onemocnění a spojená často se zvýšenou námahou, kterou je nutno vyvinout v případě narušení některých nervových drah), dlouhodobá (objevuje se i v klidu).

K těmto projevům se přidávají psychické problémy (deprese, rozmrzelost, únava, výkyvy nálad a celková emoční labilita) a poruchy soustředění.

Jestliže příznaky trvají soustavně 24 hodin, je to ataka!

Ataka neboli vzplanutí je označení pro náhlé zhoršení příznaků nemoci nebo objevení se nových příznaků. Tyto příznaky trvají minimálně 24 hodin a následují v časovém odstupu nejméně měsíc od posledního střídání období ataky a zdánlivého klidu. Relapsy se objevují u pacientů v průměru 1x v průběhu roku. Naprostá většina relapsů byla léčena ambulantně. Podíl hospitalizací se pohybuje do 10%.

Více informací na www.rskompasplus.cz
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Roztroušená skleróza se týká především žen zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo