Kde najít v architektuře známku punku?

27.11.2014 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

Odpovědi přinese debata v Galerii Jaroslava Fragnera

Kde najít v architektuře známku punku? - foto, Hyperbydleni.cz

Kde hledat punk v architektuře? Má vůbec tento pojem opodstatnění, pakliže architektura je ze své definice navázána na establishment? Anebo platí výroky některých teoretiků architektury a kunsthistoriků, že skutečný punk v architektuře je třeba hledat mimo ni, a tudíž mimo produkci architektů: v pouličním spontánním umění nebo v tvořivosti samotných obyvatel například sídlišť?

Kde najít v architektuře známku punku?, fotka

 

Odpovědi na tyto otázky se pokouší nalézt nejen probíhající výstava v Galerii Jaroslava Fragnera nesoucí příznačný název Punk v architektuře, ale i nadcházející debata s kurátory výstavy Danem Mertou, Jakubem Fišerem, Filipem Šenkem a jejich hosty, publicisty a teoretiky architektury Janem Taborem, Imro Vaškem a Adamem Gebrianem a architekty a výtvarníky Martinem Klodou, Janem a Petrem Stolíny a Veronikou Zapletalovou. Ti se již tento čtvrtek 27. 11. od 20 hodin pokusí v rámci diskuze veřejnosti přiblížit jejich náhled na danou problematiku, potvrdit, nebo naopak vyvrátit slovní spojení „punk v architektuře“ – s přihlédnutím k dalším uměleckým projevům odkazujícím k této vyzývavé subkultuře. Více informací na www.gjf.cz.

Kde najít v architektuře známku punku?, fotka

 

Punk je synonymem boje proti establishmentu, zajetým pořádkům a konformitě – do jaké míry lze vůbec tento postoj aplikovat v architektuře, se snaží předložit výstava Punk v architektuře. Architektura okupuje veřejný prostor, je navázána na každodenní život. Lze tedy v její souvislosti vůbec mluvit o punku, bitvě s nudou a lhostejností? Nese vůbec atributy punku? Své argumenty a celkové pojetí představí realizátoři výstavy společně se svými hosty již tento čtvrtek v rámci chystané debaty.

Kde najít v architektuře známku punku?, fotka

 

Téměř dvě desítky současných realizací českých a četné příklady realizací a přístupů napříč světovou historií architektury ve výstavním prostoru Galerie Jaroslava Fragnera v sobě bezesporu nesou jistou dávku revolty a odlišnosti. Do 7. prosince stále mohou návštěvníci mezi prezentovanými architekty, kteří se vymykali pojetím architektury své doby, najít jména jako Henri Labrouste, Josef Gočár, Hans Hollein, Coop Himmelb(l)au, Vlado Milunić nebo Martin Rajniš, Petr Suske, Svatopluk Sládeček, Ivan Kroupa či ateliéry HŠH a H3T.

Kde najít v architektuře známku punku?, fotka

 

Jako červená nit se výstavou vinou citace a výňatky z produkce těch, kteří koketovali s punkem v jiných sférách tvorby – Iggyho Popa, Davida Bowieho, Alfreda Jarryho či Vivienne Westwoodové. K návštěvě samotné pak návštěvníky Betlémského náměstí zvou na site-specific Jana a Petra Stolínových, Františka Kowolowského a ateliéru Pes/Ves.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Kde najít v architektuře známku punku? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo