Chcete se cítit lépe? Zpívejte!

13.10.2015 | Tisková zpráva | Projekty | Komentářů 0 |

Terapie zpěvem je poměrně nová metoda, i když terapeutická funkce zpěvu je stará téměř stejně, jako lidstvo samo. Zpěv provází vývoj lidstva už od počátků, hlasivky a lidské tělo byly naším prvním hudebním nástrojem. Melodie hlasu sloužila k dorozumívání a je to tak i dnes – například když je člověk rozrušený, vystoupá mu hlas do vyšších tónů. Už ale nezpíváme zdaleka tak, jako tomu bylo dřív, kdy měl zpěv celou řadu funkcí. „Zpěv je terapeutická činnost už sám o sobě. Zpěvák (a tím myslím nejen profesionální interprety, ale každého, kdo zpívá) při zpěvu zažívá několik věcí dohromady. Když pomineme primární radost ze zpěvu, je tu funkce relaxační, (tedy něco, co je v protikladu k obvyklému kolotoči práce, rodina atd), funkce poznávací (trénink na tělesné bázi – hlasivky, dech, pohyb, i v rovině duševní práce – trénink hudebního sluchu, intervalů, frázování). A naprosto zásadní funkce je právě terapeutická,“ vysvětluje učitelka zpěvu, Johana Teryngerová.

Chcete se cítit lépe? Zpívejte! - foto, Hyperbydleni.cz

Terapie zpěvem je velmi rychlá metoda, protože pracuje s hlasem a s tělem, a tak trochu obchází mozek s jeho racionální kontrolou. Můžeme strávit hodiny v křesle u psychologa, ale některé věci za sebe mluvením nedostaneme. Práce jde přímo k jádru problému – žák třeba nemůže zazpívat vyšší tón a pomocí dotazů se zjistí, že se za zdánlivou neschopností skrývá třeba šikana ve škole (vzorec „nesmím zpívat nahlas, jinak si mě všimnou“) nebo rodinné programy (vzorec „nekřič, co si lidé pomyslí“ nebo dobře mínění rady typu „zpíváš hezky, ale dlouho“ či „u nás v rodině nikdo zpívat neuměl“). Což jsou věci, na které člověk jinak nepřijde a pokud ano, bude mu to trvat mnohem déle.

Terapeutická výuka zpěvu je založená na triádě pohyb – dech - zvuk, která je pro práci s hlasem a s tělem vůbec naprosto zásadní. Pokud tělo není v pohybu (přirozené reakce těla při zpěvu – pohyb bránice, rytmizování, pohyby rukou atd.), není možné se při zpěvu uvolnit. „Všichni si pamatujeme přístup učitelů při hodinách hudební výchovy – při stání v pozoru se Ó, hřebíčku zahradnický zpívá dost špatně, obzvláště, pokud paní učitelka trvala na o oktávu vyšším hlase, než nám bylo příjemné. Dýcháme všichni, ale pod vlivem stresu a rychlého životního tempa jsme pozapomněli na přirozený, plný dech. A ve zpěvu je to nejmarkantnější. Nemohu-li postavit svůj výkon na dechu, ztrácím sebevědomí, tón, i chuť k práci. A zvukem tělo rozvibrováváme. Pokud je vše nastaveno, jak má, vibrace zpěvu rezonují v rezonančních dutinách, a výsledkem je krásný, plný hlas a pocit „tady a teď“, to jest plné soustředění na výkon. Práce se zvukem (hlasem) pomáhá při terapii,“ vysvětluje Teryngerová.

Pomocí zpěvu se dá odblokovat celá škála jevů – tréma, a to nejenom ta pěvecká, ale obecně strach z vystupování na veřejnosti. Domnělé intonační nepřesnosti, emoční a psychické bloky a vzorce, prací s hlasem také sílí sebevědomí dotyčného, protože je najednou víc slyšet. Zpěvem se otevírá také centrum kreativity a to nejen v umění – lidé začínají opouštět zajeté koleje a začínají „aktivně tvořit“ svůj život (změna práce, více času na osobní aktivity apod...)

Tip: Vyzkoušejte workshop Terapie zpěvem. Pokud Vás tato metoda zaujala, máte možnost ji vyzkoušet, 31.10. a 1.11. proběhne v Praze workshop. Více informací naleznete na: http://vyuka-zpevu.com/Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Chcete se cítit lépe? Zpívejte! zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo