STAVÍME BAZÉN

19.7.2007 | Zdeněk Polák | Projekty | Komentářů 0 |

Bazény stejně tak jako každá jiná stavba potřebují důkladnou přípravu a výběr místa. Před vlastním výkopem je nutno vytyčit stavební jámu s přihlédnutím k okolnímu prostředí, zvláště k typu zeminy, druhu a velikosti bazénu.

Stavíme vodní svět


Po vytyčení přijde na řadu vlastní výkop, který se dnes většinou provádí menší stavební mechanizací. Od mozolů vás ale technika neuchrání, dočištění stavební jámy se většinou provádí ručně. Musíte také počítat s odvozem zeminy na skládku nebo jejím rozhrnutím po pozemku. V současné době jsou nejmodernější bazény z ekologicky nezávadného polypropylenového plastu tloušťky 5 milimetrů odolného vůči UV záření. Plastový materiál plní funkci opěrné konstrukce i vodotěsné vložky zároveň, proto nejsou užitné vlastnosti bazénu omezeny tak, jako u jiných typů bazénů, například z plechových konstrukčních prvků nebo z foliové vložky.

Důležité základy


Bazén firmy montují u zákazníka na předem připravenou armovanou betonovou desku tlustou 15 až 25 centimetrů, ideálně rovnou. Na ni se položí podkladová tkanina nebo 2 cm tvrzený polystyren k vyrovnání drobných nerovností betonu. Základní vyráběné tvary bazénového skeletu jsou kruh, ovál a obdélník, na přání zákazníka je možné zhotovit jakýkoliv atypický tvar. Ale jen kruhové bazény můžeme ponechat nad terénem nebo je napůl zapustit do země a obsypat pískem nebo hlínou. Ostatní bazény musíme poctivě zapustit a obsypat betonem nebo obezdít. Před zapuštěním se boky bazénu obalí tmavou folií a na ni se do polí mezi výztužná žebra vkládá tepelná izolace z polystyrenu o tloušťce 2 – 5 cm.

Kam s tím bazénem


Venkovní bazén by měl být jen doplňkem zahrady, ne její dominantou. Tak je třeba k němu přistupovat při volbě prostoru pro jeho umístění. Samozřejmě musí jít o místo maximálně osluněné, tedy orientované ideálně na jihozápad, kryté před nárazovým větrem i pohledy zvenčí, navíc umožňující vytvořit kolem vlastního bazénu i terasu či jinou zpevněnou plochu pro slunění, které ke koupání určitě patří. Všechny tyto požadavky předurčují pro takové místo terasu navazující bezprostředně na rodinný dům. Jde však o nešťastné řešení, které sice oceníme v létě, ovšem po zbytek roku nebudeme z výhledu z oken nadšeni ani málo.

Co s ním v zimě


Abychom si totiž zajistili prodlouženou koupací sezonu, musíme si pořídit zastřešení bazénu zpravidla půlkruhového či podobného tvaru, který výhled z oken zacloní. Ani pohled na vypuštěný či zakrytý bazén bez zastřešení však příliš lákavý není. Přitom řešení je velmi jednoduché: stačí bazén přesunout do jiné části zahrady, kde jsou podmínky stejné nebo podobné. Naši bezradnost určitě vyřeší jedna konzultace se zahradním architektem, který by měl být schopen nám v zahradě místo pro bazén nejen určit, ale také patřičně upravit tak, abychom byli spokojeni po celý rok.text: Zdeněk Polák

foto: USSPA,Desjoyaux, SoftTUB, archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek STAVÍME BAZÉN zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20114 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo