Omítka jako make-up domu

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Rekonstrukce | Komentářů 0 |

Aby byl dům nejen chráněný, ale také krásný, a těšil svého majitele i kolemjdoucího, je vhodné použít kvalitní vrchní omítku. Trendem posledních let jsou omítky v nejrůznějších pastelových barvách a s nejrůznějšími reliéfy.

Omítky jsou systémy tvořené vrstvami, jejichž součástí je také podklad. I dobře provedená kvalitní omítka funguje pouze tehdy, je-li s podkladem kompatibilní. Kvalitu vnější omítky tak často negativně ovlivní nesladění jejich vlastností s vlastnostmi podkladu. Vnější omítky, fasády, se realizují až po ukončení veškerých mokrých procesů v interiéru. Podklad pro vnější omítku musí být rovný, dostatečně nosný a pevný, rovnoměrně nasákavý, přiměřeně drsný a homogenní.

Funkce fasády: 1. Regulace vlhkosti


Finální podoba fasády je ovlivněna vnitřní dispozicí domu, jeho orientací, počtem a velikostí oken, umístěním vstupu, tvarem a materiálem zastřešení a vůbec celkovým charakterem objektu. Které funkce má fasádní systém naplňovat? Na prvním místě je to regulace vlhkosti. Povrchová úprava má zajistit jak prostup vlhkosti z interiéru do exteriéru, tak i ochranu objektu před vodními srážkami ve všech formách.

2. Výkyv teplot


Pak je tu již uvedený výkyv teploty. Kvalitní fasádní systém musí být navržen v souladu s klimatickými podmínkami a požadavky uživatele domu. Rozdíl povrchové teploty fasády v zimním i v letním období může během 24 hodin činit až 40 °C, na jižní straně fasády dokonce 60-80 °C, což zvyšuje nároky na fyzikální vlastnosti vnějších omítek. Rozdíly teplot v exteriéru vyvolávají u objektů tahová napětí v obvodových konstrukcích fasád. Omítky musí přenést tahy a tlaky od smrštění či roztažení vyvolaných změnou teploty, vyrovnat se se změnou podkladu (cihla a malta ve spárách) a přitom všem mít dostatečnou přídržnost k takovému podkladu či odolnost proti vnějšímu mechanickému poškození. Životnost omítky je 20-50 let podle složení, kvality podkladu a povětrnostních vlivů.

Tradiční omítka


Podle počtu vrstev omítky rozlišujeme jednovrstvé, dvouvrstvé a třívrstvé systémy. Tradiční omítku tvoří tři vrstvy. První je ta podkladní (adhezní), zajišťující zdrsnění podkladu (v hantýrce se jí říká špric), pak následuje jádro a finální vrstva se nazývá štuk. Tento klasický způsob omítání se hodí především pro nerovné zdivo, protože jádrovou omítkou lze vyrovnat nerovnosti až do několika centimetrů při zachování únosných nákladů. A navíc jádrová omítka je levnější než štuk. Majitelé novostaveb rádi využijí moderní tenkovrstvé omítky, jejichž tloušťka dosahuje jen několika milimetrů a jejich spotřeba je výrazně nižší než u klasických třívrstvých omítek. Stavebník musí počítat s vyššími náklady na pořízení, které se nicméně vrátí v ušetřeném čase při realizaci stavby.text: Vladimír Iliev

foto: archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Omítka jako make-up domu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo