Omítka jako make-up domu

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Rekonstrukce | Komentářů 0 |

Aby byl dům nejen chráněný, ale také krásný, a těšil svého majitele i kolemjdoucího, je vhodné použít kvalitní vrchní omítku. Trendem posledních let jsou omítky v nejrůznějších pastelových barvách a s nejrůznějšími reliéfy.

Omítky jsou systémy tvořené vrstvami, jejichž součástí je také podklad. I dobře provedená kvalitní omítka funguje pouze tehdy, je-li s podkladem kompatibilní. Kvalitu vnější omítky tak často negativně ovlivní nesladění jejich vlastností s vlastnostmi podkladu. Vnější omítky, fasády, se realizují až po ukončení veškerých mokrých procesů v interiéru. Podklad pro vnější omítku musí být rovný, dostatečně nosný a pevný, rovnoměrně nasákavý, přiměřeně drsný a homogenní.

Funkce fasády: 1. Regulace vlhkosti


Finální podoba fasády je ovlivněna vnitřní dispozicí domu, jeho orientací, počtem a velikostí oken, umístěním vstupu, tvarem a materiálem zastřešení a vůbec celkovým charakterem objektu. Které funkce má fasádní systém naplňovat? Na prvním místě je to regulace vlhkosti. Povrchová úprava má zajistit jak prostup vlhkosti z interiéru do exteriéru, tak i ochranu objektu před vodními srážkami ve všech formách.

2. Výkyv teplot


Pak je tu již uvedený výkyv teploty. Kvalitní fasádní systém musí být navržen v souladu s klimatickými podmínkami a požadavky uživatele domu. Rozdíl povrchové teploty fasády v zimním i v letním období může během 24 hodin činit až 40 °C, na jižní straně fasády dokonce 60-80 °C, což zvyšuje nároky na fyzikální vlastnosti vnějších omítek. Rozdíly teplot v exteriéru vyvolávají u objektů tahová napětí v obvodových konstrukcích fasád. Omítky musí přenést tahy a tlaky od smrštění či roztažení vyvolaných změnou teploty, vyrovnat se se změnou podkladu (cihla a malta ve spárách) a přitom všem mít dostatečnou přídržnost k takovému podkladu či odolnost proti vnějšímu mechanickému poškození. Životnost omítky je 20-50 let podle složení, kvality podkladu a povětrnostních vlivů.

Tradiční omítka


Podle počtu vrstev omítky rozlišujeme jednovrstvé, dvouvrstvé a třívrstvé systémy. Tradiční omítku tvoří tři vrstvy. První je ta podkladní (adhezní), zajišťující zdrsnění podkladu (v hantýrce se jí říká špric), pak následuje jádro a finální vrstva se nazývá štuk. Tento klasický způsob omítání se hodí především pro nerovné zdivo, protože jádrovou omítkou lze vyrovnat nerovnosti až do několika centimetrů při zachování únosných nákladů. A navíc jádrová omítka je levnější než štuk. Majitelé novostaveb rádi využijí moderní tenkovrstvé omítky, jejichž tloušťka dosahuje jen několika milimetrů a jejich spotřeba je výrazně nižší než u klasických třívrstvých omítek. Stavebník musí počítat s vyššími náklady na pořízení, které se nicméně vrátí v ušetřeném čase při realizaci stavby.text: Vladimír Iliev

foto: archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Omítka jako make-up domu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo