Vytahování je povoleno

14.7.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Schody | Komentářů 0 |

První výtah údajně sestrojil slavný řecký učenec Archimédes už někdy kolem roku 236 před naším letopočtem. Dnes tento technický prvek patří k samozřejmým vymoženostem civilizace.

Vytahování je povoleno - foto, Hyperbydleni.cz

 

Soudobé výtahy jsou rychlé, přesné, jejich práci často řídí mikroprocesory. Jsou vybaveny frekvenčními měniči a plynulou regulací dojezdu. Jejich spolehlivost je ovšem přímo úměrná kvalitě, adekvátnosti montáže a sofistikovanosti a provozu. Široké pole působnosti přitom mají moderní výrobky nejen v novostavbách, ale také tam, kde výtahy dosluhují a kde se montují dodatečně. Každý konkrétní případ vyžaduje individuální přístup.

 

Vytahování je povoleno, fotka
Vytahování je povoleno, fotka

 

Modernizace a dostavba

Stovky a tisíce výtahů ve starších bytových domech, a to zejména v panelových, dosluhují a je nutné je vyměnit za modernější a spolehlivější. Klasické pojetí dispozic charakteristické strojovnou umístěnou nad výtahovou šachtou sice zůstává většinou zachované, ovšem i přesto lze dosáhnout výrazného snížení hluku způsobeného provozem výtahu. Zvládne to pružné uložení výtahového stroje a rozvaděče. Rány, jež vydávalo původní zařízení, zase odstraní frekvenční měnič, který ovlivňuje plynulost zrychlení i zbrzdění kabiny.

 

Vytahování je povoleno, fotka

 

U starých činžáků se výtah instaluje dodatečně obvykle současně s realizací půdních vestaveb nebo střešních nástaveb. Pro tyto realizace jsou ideální konstrukce bez strojovny, kdy se všechna související technologie ukládá do výtahové šachty. Z hlediska pohonu se ke zmíněným dvěma účelům používají zařízení s trakčním (třecím) převodem, kdy je kabina spojena lany s protizávažím a výtahový stroj překonává pouze rozdíl vah celé soustavy, nebo systémy bubnové (odstranění původní protiváhy umožní zvětšení - prodloužení - kabiny).

 

Vytahování je povoleno, fotka

 

Zařízení bez strojoven a elektrické trakční výtahy používají řadu ekologických prvků, k nimž patří například omezení maziv (plochá lana) a mazacích míst, výtahové stroje bez převodovek, snížení energetické náročnosti. U staré zástavby nebo u nových objektů s nedostatečnými prostory nad šachtou se u nás (proti světovým trendům) stále aplikují jednoduché a spolehlivé výtahy hydraulické, jejichž strojovna se bez problémů vejde do prostoru velikostí srovnatelného s klasickou skříní. Díky prostorové flexibilitě nacházejí uplatnění hlavně pod šikmými střechami, za jejich podstatnou přednost lze považovat i tichý chod.

 

Vytahování je povoleno, fotka

 

Rozhoduje užitná hodnota

Vybraný výtah musí odpovídat konkrétním konstrukčním, prostorovým, technickým a pochopitelně také finančním podmínkám, očekávané funkčnosti a samozřejmě platným normám a předpisům. Nejlepší je vypsat na realizaci zakázky výběrové řízení. Výsledná cena závisí na použité technologii, výšce zdvihu, počtu stanic, nosnosti, rozměrech a provedení výtahové kabiny, ovlivní ji také konstrukce šachty. Podstatná je také rychlost výtahu: čím je rychlejší, tím větší bude potřebovat pořizovací i provozní investice. V běžných bytových domech s 5 až 13 patry, kde není čas strávený ve výtahu nijak dramatický, je proto rozumnější sáhnout po méně rychlých zařízeních.

 

Vytahování je povoleno, fotka

 

U výtahu s nosností 450 kg/6 osob a celkovým počtem 5 stanic se pořizovací náklady pohybují v rozmezí cca 600 až 700 tisíc Kč, podle designového řešení a typu pohonu. Je třeba počítat také s náklady na stavbu ocelové konstrukce výtahové šachty a její opláštění. Nejčastěji se používá čiré sklo, k dipozici jsou však i skla tónovaná a barvená, desky typu SDK, Fermacell a podobně. Do základní částky se počítají také investice do souvisejících nezbytných stavebních prací, k nimž patří například vybourání dveřních otvorů, úprava římsy a podlah v nástupištích, napojení okapů a úpravy zábradlí.

 

Vytahování je povoleno, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Schindler, White LinesDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Vytahování je povoleno zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo