Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru

13.1.2011 | Lucie Sýkorová | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Dřevo je odolný materiál, jenž je využíván při stavbě domů i bytů, výrobě nábytku, pro dekorativní účely, a také je nejimpozantnější podlahovou krytinou. Exotické dřevo je navíc velmi luxusní a má nezaměnitelné vlastnosti, které nám běžné dřeviny mnohdy poskytnout nemohou. Velmi oblíbeným exotickým druhem pro využití v oblasti bydlení je dřevo Wengé. Proč asi?

Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru - foto, Hyperbydleni.cz

 

Wengé (Millettia laurentii) je tvrdá a velmi těžká dřevina z čeledi Leguminosae. Stromy exotického jehličnanu dosahují výšky 18 m a průměru 0,6 m. Domovem této dřeviny je střední a východní Afrika. Tamní domorodé kmeny tohoto kontinentu, stejně jako obyvatelé Kamerunu či Gabunu, používají dřevo Wengé k výrobě obřadních masek a sošek bohů, jež jsou součástí zaklínacích obřadů, již přes tisíc let.

 

Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka

 

Jak vypadá?

Wengé je v jádru čokoládové či kávové barvy s fialovým nádechem. Bělové dřevo Wengé je světlé a je jasně odlišeno od jádrového. Dřevo je rovnovláknité a má nepravidelnou, hrubou texturu. Atraktivní dekorativní kresba výrazným vrásněním je chloubou tohoto materiálu. Co se týká barevného provedení, s dekorativním žilkováním a tmavou barvou Wengé, vypadají velmi esteticky kontrasty matu a lesku.

 

Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka
Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka

 

Vlastnosti

Životnost dřeva Wengé je velmi dlouhá, proto je tento materiál ideální pro výrobu podlah se zvýšenou provozní zátěží (například pro hotely, banky, kavárny a bary). Má špatné předpoklady pro ohýbání, ale je vysoce odolné proti oděru. Toto trvanlivé dřevo se dobře opracovává ručně i strojně, ale břity by měly být udržovány velmi ostré. Pro spoje hřebíky vyžaduje předvrtání. Buňky obsahující pryskyřici mohou způsobit problémy při lepení a lakování – řešením je vyplnění povrchových nerovností.

 

Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka
Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka

 

Využití

Wengé vytvoří nádherně prokreslenou a dekorativní podlahu, jež ohromí každou návštěvu. Na tmavohnědém povrchu se ztratí stopy po znečistění, a nepoškodí jej ani případné stěhování nábytku. Díky své odolnosti proti oděru je vynikající na podlahové krytiny ve veřejných budovách nebo tam, kde je hustý pěší provoz.

 

Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka

 

Kromě podlahy je možné tento jehličnan využít jako základní materiál pro luxusní kuchyňské sestavy, jídelní stoly a židle, zahradní nábytek nebo bytové doplňky, jakož i různé soustružné výrobky, či rukojeti nožů.

 

Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka

 

Používá se pro všechny typy interiérových a exteriérových truhlářských prací a pro stavební účely. Wengé je ideální pro dřevosochařství, jeho dýha se ale používá hlavně na nábytek.

 

Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka

 

Svým decentním zabarvením efektně doplňuje minimalisticky řešené interiéry. Milimetrové pláty dřeva Wengé jsou vhodné i pro výrobu tapet. Lepení je stejné jako u běžných vinylových tapet a nevyžadují žádné speciální nástroje nebo postupy.

 

Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru, fotka

 

Pakliže se rozhodnete vnést do svého interiéru právě tento druh, pak vězte, že společně s „vůní“ exotiky, přinášíte do svého interiéru také jakousi mystickou atmosféru.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: akvabutik.com, archiexpo.de, leoque.com, puertapurchena.com, furnifurnish.com, uniquewood.eu

Související články na Living.cz:

5 světových NEJ

Vyrobte si valentýnskou růžiDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Wengé – exotické dřevo ve vašem interiéru zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo