Nízkoenergetické domy z ekopanelů

10.8.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Zvyšující se náklady na výrobu stavebních materiálů a stoupající ceny montážních prací vedou k růstu poptávky po levnějších, jednodušších a rychlejších technologiích. Tento trend se odráží ve větší oblibě stavebních desek i panelů, které šetří náklady na materiál a čas potřebný k montáži.

Nízkoenergetické domy z ekopanelů - foto, Hyperbydleni.cz

 

Dalším faktorem, který významně mění vývoj ve stavebnictví, jsou neustále rostoucí ceny paliv a energií. Současní investoři totiž už nehodnotí stavbu pouze z pohledu finančních nákladů na výstavbu, ale posuzují ji také z hlediska provozních nákladů, tedy podle toho, kolik bude bydlení v takovém objektu stát. Dobrým řešením je aplikace materiálů zaručujících nízkou energetickou náročnost domu. Jedním z nich jsou například ekopanely: kompaktní stavební prvky vyrobené na bázi přírodních vláken a stébelnin (z pšeničné slámy lisované pod velkým tlakem, recyklované lepenky a hygienicky nezávadného lepidla). Lze je využít k montáži příček (i mobilních), podhledů, k opláštění dřevěných konstrukcí montovaných domů, netradičně také jako ztracené bednění. Uplatnění najdou nejen v podobě jednoduchých stavebních úprav a přístaveb, ale také v rozsáhlých veřejných a průmyslových stavbách.

 

Nízkoenergetické domy z ekopanelů, fotka

 

Pro profesionály i pro kutily

Práce s ekopanely se velmi podobá manipulaci se dřevem. Lze je jednoduše formátovat a opracovávat pomocí dostupného ručního nářadí jako je ruční okružní či přímočará pila, vrtačka nebo drážkovací frézka. Ekopanely se spojují pomocí šroubů a univerzálních sponek, odpadá nákup různých montážních prvků, konstrukcí a jiného příslušenství. Velkou výhodou je, že mohou být už při výrobě upraveny přímo na míru, lépe řečeno přesně na požadovanou výšku. Upevňují se speciálními sponami, a protože jsou samonosné, nepotřebují žádné další konstrukční prvky ani izolace. Instalace jednoduché příčky vysoké 2,5 m trvá pár minut, přitom tak vznikne plocha cca 3 m2. Proto je výstavba z ekopanelů mnohem rychlejší než z klasických tvárnic. A protože povrch ekopanelů je z recyklované lepenky, lze na něj aplikovat všechny běžné štuky, malby, obklady a podobně. Hotový dům se pak ani v interiéru, ani venkovním vzhledem neliší ode jiných dřevostaveb nebo od zděných objektů.

 

Nízkoenergetické domy z ekopanelů, fotka

 

Záviděníhodné vlastnosti

Základním výrobním materiálem je čistá obilná sláma, která se po slisování oboustranně polepuje recyklovanou lepenkou. Použité lepidlo vyhovuje nejpřísnějším hygienickým normám. Ekopanely jsou velmi odolné proti poškození či proražení. Díky velmi zhuštěnému slaměnému jádru mají výborné akumulační schopnosti, dovedou vstřebat a uchovat teplo vzniklé topením v daném prostoru. Přestože jsou z pšeničné slámy, mají vysokou požární odolnost, která je výsledkem finální hustoty lisovaného jádra. Stavby z ekopanelů v kombinaci s tepelnou izolací mají velmi nízké náklady na vytápění, i bez přídavných prvků se vyznačují velmi dobrými tepelně i zvukově izolačními parametry. Navíc stěny z ekopanelů postrádají dutý zvuk charakteristický například pro příčky ze sádrokartonu. Když už jsme u porovnávání, zůstaňme ještě u sádrokartonu: proti němu má ekopanel ze slámy – alespoň podle tvrzení výrobce - vyšší mechanickou odolnost, rychlejší instalaci, lepší zvukovou izolaci, jednodušší montáž a navíc je levnější. Proti cihle nebo porobetonu boduje opět rychlejší výstavbou, nižší hmotností příčky, suchým způsobem aplikace a jednoduchostí zavěšování předmětů.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Ekopanely.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Nízkoenergetické domy z ekopanelů zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo