Průsvitný beton

26.1.2012 | Monika Kovačková | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Pod slovem „beton“ si asi ihned představíte tmavošedý, těžkopádný, nevzhledný materiál, který se hodí maximálně pro stavbu robustních budov nebo nemoderních panelových domů. Odhoďte tyto staré mýty za hlavu a užijte si krásy betonu, který se dokonale přizpůsobil požadavkům 21. století.

Průsvitný beton - foto, Hyperbydleni.cz

Zní to neuvěřitelně, ale beton může prosvítat a nabízet tak kouzelnou přehlídku pohybů stínů, světel a siluet. Možnosti využití betonu ve stavebnictví a architektuře výrazně rozšířil maďarský architekt Áron Losonczi, který roku 2001 vynalezl průsvitnost betonu, a tak tomuto „všednímu“ materiálu dodal originální nadčasovosti.

 

Průsvitný beton, fotka

 

Takzvaný LiTraCon (Light-Transmitting Concrete) je nový stavební materiál z jemnozrnného betonu a skleněných vláken, které vedou světlo hmotou betonu. Vlákna jsou uspořádána paralelně, a tak je přenos světla stejný na tmavé i na světle straně; vlákna navíc zachovávají i barvu světelné informace. Vlákna jsou schopna přenášet světlo betonovou zdí až do tlouštky neuvěřitelných 20 metrů. Beton a sklo jsou navíc tak dokonale smíchány, že vytváří jednotný materiál s homogenním povrchem i vnitřní strukturou.

 

Průsvitný beton, fotka

 

Jelikož přítomnost skla žádným způsobem nesnižuje a neovlivňuje pevnost betonu v tlaku, je možné použít průhledný beton i na nosné konstrukce. Oblíbené jsou průhledné prefabrikované dílce a panely, které dodají šmrnc každé stavbě. Do betonu se skleněnými vlákny si navíc můžete nechat zapustit tepelnou izolaci.

 

Průsvitný beton, fotka

 

Průsvitný beton dodá fasádě úplně jiný charakter. Ideální je použít tento vynález především tam, kde potřebujete zástěnu a kde by plná zeď působila až přilíš tvrdě. Jelikož jde stále o exkluzivní novinku, pusťte se i do menšího vylepšování domova. Krásně bude působit nasvícená betonová překližka mezi kuchyní a obyvacím pokojem, nebo mezi koupelnou a toaletou či betonová spíž, vinotéka či šatna. Můžete si také zvolit drobné betonové doplňky, jakými jsou například originální stínidla lamp.

 

Průsvitný beton, fotka

 

Jak se říká, v jednoduchosti je krása, a o betonu to dnes platí dvojnásob.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Průsvitný beton zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo