Úskalí dřevěných domů

19.7.2007 | Josef Novák | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Do módy se začínají dostávat ekologické dřevěné domy. Ty mají jistě řadu výhod, málo se ale mluví o jejich úskalích... Mezi ně patří nejčastěji riziko dřevoškůdců, vlhkost, se kterou je nutné počítat již na začátku, mezi další patří špatná zvuková izolace...

Nebezpečná vlhkost


Nevýhodou těchto staveb je nízká tepelná akumulace, což dnes vyrovnávají rychle reagující topné systémy, kdy klient tento fakt nevnímá. V dřevostavbách se rychleji zvyšuje vlhkost vzduchu a to především v exponovaných obdobích, kdy je objekt plně obsazen a pracuje se zdroji vlhkosti, například při vaření a používání koupelny. Tehdy je nutné nezapomenout na pravidelné krátké vyvětrání.

Pomůže ventilace


Minimální zabezpečení pro “dýchatelnou pohodu domova” je instalace systému hydroregulovatelného větrání. Jedná se o centrální nucené větrání pomocí ventilátoru nebo eventuelně přirozeným tahem přes hydroregulovatelné štěrbiny, které propouštějí čerstvý vzduch do interiéru, reagují na jeho potřebu automaticky a umisťují se buďto do okenních rámů nebo do připravených otvorů v obvodových stěnách. Odsávací jednotka je umístěna v pružném závěsu obvykle v půdním prostoru a vydýchaný vzduch je odvětráván nad střechu objektu.

Člověk a voda


Teoreticky by se dalo říci, čím silnější obvodová stěna, tím menší tepelné ztráty, ale v praxi to tak zcela není. Důležité je, kde se nachází rosný bod. Čím blíže je rosný bod u vnějšího povrchu zdiva, tím to má větší vliv na tepelné ztráty obvodové stěny. Difuze je u dřevostaveb základním kritériem kvality systému. Člověk ročně do prostoru domu vyprodukuje velké množství vody, jak pocením, tak používáním vody, vařením a pod.

Voda se vsakuje do stěn


Tato voda se částečně odvětrá technickými otvory domu (okna, dveře, digestoř a pod.), ale její podstatná část atakuje vnitřní opláštění stěn, které vodu absorbuje a propouští do konstrukce stěny. Problém je, pokud tak vnitřní opláštění nečiní nebo ano, avšak samotná stěna není schopna absorbovanou vodu dostatečně odvětrat, uchovává ji a vrací zpátky do místnosti.

Záchrana v ekopanelu


Samozřejmě lze tyto méně difuzní systémy zabezpečit foliemi různých vlastností, avšak to je pouze východisko z nouze. Určitým řešení by mohl být systém ekopanelů. Například opláštění Stramit údajně pojme ročně 610,77 g vody na 1 m a je schopno na stejnou plochu vydat 6890,03 g vody, tedy systém podle výrobců vydá 11 x víc jak tolik vody než přijme. Použití stavebnicových modulů nahrazuje u dřevostaveb zdivo. Stavebnicové moduly mají při rozumné síle dobré tepelně izolační schopnosti. Sílou obvodových stěn se při stavbě zabýváme i z důvodu zastavěného prostoru, neboť vhodným konstrukčním řešením těchto modulů dochází k jeho velkým úsporám.

Zamezíme hluku


Snad poslední, co je u levnějších dřevostaveb je možno označit za nevýhodu, je vyšší přenos hluku stropy mezi jednotlivými podlažími. Vzhledem k tomu, že hluk nejlépe tlumí hmotnost, jsou na tom dřevostavby poněkud hůře oproti zděným a betonovým domům. V rámci rodinného domu je kritickým místem většinou jen průzvučnost stropů, která se řeší kvalitně provedenou plovoucí podlahou v patře. Toto lze ovšem eliminovat instalací kročejové izolace. Vrzání a praskání podlah může hrát v celodřevěné konstrukci nepříjemný akustický doprovod bydlení, který získává na intenzitě úměrně ke stáří domu, zejména u nekvalitně provedené stavby nebo při zabudování nedostatečně vyschlého materiálu. U moderních, většinou lepených spojů, se taková nebezpečí minimalizují.

Jak dlouho žije


Jednou z nejčastěji pokládaných otázek je dotaz na životnost dřevostavby. Zde je třeba zdůraznit, že musí být splněny základní podmínky – použití vysušeného konstrukčního dřeva, profily jsou chemicky ošetřeny proti škůdcům, plísním a dřevokazným houbám. Dále stavba je technicky provedena tak, aby do konstrukce nepronikala vlhkost a to jak ze základových konstrukcí, zatékáním, případně chybně navrženou skladbou stěny, kdy rosný bod je uvnitř konstrukce, pak není nebezpečí, že by nesloužila po dobu dvou generací, při realizaci běžných oprav.text: Josef Novák

foto: archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Úskalí dřevěných domů zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo