Kdy se vyplatí solární kolektory

18.9.2007 | Zdeněk Lodyha | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Nejvyšší účinnost vykazují sluneční kolektory u nás v letních měsících, proto je ideální využít je pro temperování vody ve venkovním bazénu.

Kdy se vyplatí solární kolektory - foto, Hyperbydleni.cz
Cena malé instalace se dvěma kolektory pro ohřev 200 litrů teplé vody obnáší investici přibližně 80 000 korun. Návratnost investice do slunečních kolektorů závisí do značné míry na typu původního zdroje energie používané pro ohřev TUV a pro vytápění, pohybuje se mezi 8 – 12 lety. Nejvyšších úspor a tedy nejkratší návratnosti dosahují kolektory v objektech, kde je pro vytápění využíván propan-butan.

Návratnost


Dobu návratnosti zkracuje také možnost získání státní dotace, která při instalaci u fyzických osob činí až 50 % z proinvestovaných prostředků, maximálně 60 000 korun na jednu instalaci. Dotace nelze nárokovat a jsou poskytovány až po realizaci z prostředků Státního fondu životního prostředí. Životnost slunečních kolektorů je 25 – 30 let, životnost bojlerů a oběhových čerpadel podle kvality vody přibližně 20 let. Montáž solárního systému na rodinný dům trvá dle složitosti instalace od dvou do šesti dnů. Kolektory se umisťují jižním směrem v přibližně 45° sklonu, na šikmou či plochou střechu, případně i na fasádu.

Solární elektrárna


Fotovoltaická zařízení představují jednoduchý a elegantní způsob, jak sluneční paprsky přeměnit na elektřinu. Pracují na principu fotoelektrického jevu: částice světla -fotony -dopadají na článek svou energií z něho „vyráží“ elektrony. Polovodičová struktura článku pak uspořádává pohyb elektronů na využitelný stejnosměrný elektrický proud. Se stejnými základními stavebními prvky -solárními články -je možné realizovat aplikace s nepatrným výkonem (napájení kalkulačky) až po elektrárny s výkony v MW. Solární článek je polovodičový velkoplošný prvek s alespoň jedním PN přechodem (v podstatě jde o polovodičovou diodu). Na rozhraní materiálů P a N vzniká přechodová vrstva P-N, v níž existuje elektrické pole vysoké intenzity. Toto pole pak uvádí do pohybu volné nosiče náboje vznikající absorpcí světla. Vzniklý elektrický proud odvádějí z článku elektrody. V ozářeném solárním článku jsou fotony generovány elektricky nabité částice (pár elektron -díra). Některé elektrony a díry jsou poté separovány vnitřním elektrickým polem PN přechodu. Rozdělení náboje má za následek napěťový rozdíl mezi „předním“ (-) a „zadním“ (+) kontaktem solárního článku. Zátěží (elektrospotřebičem) připojenou mezi oba kontakty potom protéká stejnosměrný elektrický proud, jež je přímo úměrný ploše solárních článků a intenzitě dopadajícího slunečního záření.

Kdy se vyplatí solární kolektory - foto, Hyperbydleni.cz


 

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 15

Diskuze

Článek Kdy se vyplatí solární kolektory zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20114 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo