Stavební materiály v půdní vestavbě

20.2.2009 | Alena Müllerová | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Kvůli váze jsou pro půdní vestavby nejvhodnější materiály vylehčené, které nezatíží statiku objektu. Jejich výběr na současném trhu je poměrně široký, důležité je, že výrobci nabízejí ucelené zdicí systémy, díky nimž je dnes realizace půdní vestavby mnohem snadnější záležitostí, než bývala.

Stavební materiály v půdní vestavbě - foto, Hyperbydleni.cz

K těm nejčastěji používaným patří tvárnice a příčkovky z pórobetonu, sádrokartonové a sádrovláknité desky, dřevovláknité nebo MDF desky.
Všechny mají vlastnosti ideální pro realizaci členitých půdních prostor: jsou lehké, takže stěny a příčky a vyzdívky z nich obstojí tam, kde by ostatní zdicí materiály sotva našly uplatnění, jsou snadno tvarovatelné, což usnadňuje manipulaci ve stísněných prostorách pod střechou. Uplatnění při výstavbě půdního bytu najdou také suché omítkové a maltové směsi a systémy, jejichž předností je možnost přípravy přímo na místě stavby. Z rozsáhlého sortimentu jmenujme zejména základní malty a omítky, které se dodávají ve formě prášku, k němuž stačí přidat vodu a zamíchat v míchačce nebo míchačem. Danou směs si lze také nechat dopravit už připravenou, některé typy malt, respektive omítek se dodávají výhradně v tekuté podobě.      

Pórobetonové tvárnice

Mezi nejdůležitější vlastnosti pórobetonu patří vysoká mechanická pevnost při malé objemové hmotnosti, stejnoměrná struktura, výborné tepelně izolační vlastnosti (v zimě akumuluje teplo, v létě prostor chladí), díky nimž lze šetřit energii na vytápění, malá pracnost (tvárnice lze jednoduše řezat do potřebných tvarů s pomocí speciální pily) a velká přesnost zdění. Pórobetonové tvárnice také optimálně regulují vlhkost a rozdíl teplot, materiál se dobře řeže a opracovává, takže stavba je rychlá úsporná. Bílé tvarovky jsou z křemičitého písku, cementu, vápence a vody, u šedých je křemičitý písek nahrazen elektrárenským popílkem (tzv. fluidní popílek vzniká při spalování uhlí při relativně nízké teplotě v odsířených elektrárnách, odpovídá těm nejpřísnějším ekologickým normám). Výroba pórobetonu je málo energeticky náročná a velmi efektivní, materiál se díky nízké objemové hmotnosti dobře přepravuje a navíc je recyklovatelný.     

Ekopanely

Poměrně nový produkt, který se vyrábí z biomasy (sláma), se na našem trhu sice objevil teprve před několika lety, ovšem tyto panely se ve Velké Británii používaly už v minulém století. Obilná sláma s přídavkem směsi odpuzující hlodavce) se za vysoké teploty a tlaku bez použití dalších přísad (například pojiv) slisuje, vzniklé jádro se polepuje recyklovaným papírem. Standardní rozměry výrobku 2600 x 1200 x 60 mm lze měnit, na požadovanou délku (od 1,5 do 3,6 m) se ekopanely upravují okružní pilou. Hmotnost ekopanelu se pohybuje v rozmezí 65 až 85 kg (tj. 20 - 28 kg/m2). Hustotou se ekopanel podobná měkkému dřevu. Díky tomu, že výrobek obsahuje minimum kyslíku a při jeho výrobě se nepoužívají pojiva, alkoholy, terpentýny a jiné chemikálie s hořlavými výpary, je ekopanel je těžce hořlavý (třída C1). V současné době se ekopanely uplatňují kromě půdních vestaveb také mimo jiné při realizaci montovaných dřevostaveb, na podhledy, pochůzné střechy, obložení stěn, ztracené bednění atd. Pevný stavební panel umožňuje realizaci samonosných příček a obvodových stěn půdních vestaveb, i k jeho kladům patří suchá montáž, nízká pracnost a vysoká rychlost zdění, aniž by k ní byly potřeba speciální nosné konstrukce nebo speciální stroje, nástroje nebo spojovací materiály. Práce s ekopanelem je srovnatelná s prací se dřevem, lze k ní používat klasické ruční nářadí. Povrchové úpravy a montáž zařizovacích předmětů jsou totožné jako u zděných staveb.  

Stavební materiály v půdní vestavbě - foto, Hyperbydleni.cz

Bločky

Klady ekopanelů ● robustnost a pevnost ● samonosnost ● suchá montáž ● nízká pracnost ● vysoká rychlost zdění ● výborné tepelné a izolační vlastnosti ● požární odolnost ● atraktivní cena
Typy pórobetonu
šedý (na bázi popílku): tvárnice PREFABET, IFT, QPOR
bílý (na bázi písku): tvárnice YTONG, KLIMANORM, PORFIX SUPER, H+H Exclusive

Ekopanely

Půdní vestavba a ekopanel je velmi vhodné řešení. Ekopanel použijete při jednoduchých stavebních úpravách (půdní vestavba, příčky),  až po aplikaci v rozsáhlých veřejných a průmyslových stavbáchDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Stavební materiály v půdní vestavbě zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo