Střecha mnoha tváří (1.díl)

10.11.2010 | Lucie Sýkorová | Střechy | Komentářů 0 |

Střecha poskytuje ochranu před nepříznivými vlivy nám, ale i samotnému domu. Je natolik veledůležitá a plní tolik funkcí, že od slova „střecha“ jsou odvozovány výrazy, jimiž chceme vyjádřit významné ucelení a oporu pro nás samotné, ale i pro naši práci a projekty. Například výraz „zastřešení“ – nějaké významné akce, nebo ono známé spojení „střecha nad hlavou“, vyjadřující základní potřeby zemitosti, bezpečí atd. V prvním dílu našeho miniseriálu se zaměříme na význam a problematiku výběru střešní krytiny.

Střecha mnoha tváří (1.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Začněme od základu

Kvalitu střechy je třeba posuzovat jako celek, ač je při pohledu na ni patrná právě jen krytina, proto je pořízení či rekonstrukci střechy nutné minimálně konzultovat s odborníky, nejlépe ale úplně ponechat komplexní projekt profesionálům. Podmínkou úspěchu je dodržení postupů a použití jedné systémové řady výrobků, k nimž bývají nabízeny potřebné doplňky. Je také nutné si uvědomit, že sebekvalitnější krytina nedokáže projevit své přednosti, budeme-li ji pokládat na vadný krov. Výběr střešní krytiny je podmíněn klimatickými podmínkami, typu a sklonu samotné střechy, komfortu při údržbě či případných opravách a v neposlední řadě také ceně. Různé možnosti použití pak vycházejí z rozdílností vstupních materiálů při výrobě a následných povrchových úprav. Tak například ne každý dům snese intenzivní zátěž dnes tolik populárních pálených a betonových krytin. Zejména konstrukce starších střech nebývají dimenzovány k velkému zatížení. Pro takové případy jsou vyráběny bitumenové, plechové či plastové krytiny, lišící se fyzikálními vlastnostmi.

 

Střecha mnoha tváří (1.díl), fotka

 

Jednotlivé druhy střešních krytin - Těžké kalibry

Pálená taška

Patří mezi osvědčené těžké krytiny, vypalované za vysokých teplot, a to bez škodlivin, pouze z přírodních materiálů (hlíny, jílu, vody). Dokonce i přírodně cihlově červená režná taška není ničím přibarvována, vzniká přímo výpalem hlíny. Barevné variace vznikají výpalem na vysušenou tašku nanášených jílových englob (úprava dodávající stálobarevný matný vzhled) a glazur (lesklý až vysoce lesklý vzhled) s obsahem různých přísad. Vzniká tak neměnná barva, bez ohledu na působení přírodních vlivů a ultrafialového záření. Pálené tašky mají i mnoho dalších „plus“, jako například mrazuvzdornost, odolnost proti tlaku sněhu i krupobití a především životnost, která se pohybuje kolem sta let. Hlína, z níž je pálená taška vyrobena, také díky své tvárnosti umožňuje škálu modelů různých tvarů a ozdobných doplňků, se kterými je možné vytvořit z každé střechy jedinečný originál. Pálená taška je vhodná pro novostavby, renovace i všechny architektonické styly od nížinných staveb po horské chaty.

Betonová taška

Patří k těžkým skládaným krytinám, vyráběným z křemičitého písku, cementu a barevných pigmentů s využitím nejmodernějších technologií, a to v šedé barvě, cihlově červeném dekoru, višňové, tmavě hnědé, nebo černé barevné úpravě. U nás je považována za tradiční díky vynikajícím vlastnostem, jako je stálost tvaru, nízká nasákavost, a s tím související extrémní mrazuvzdornost, rozměrová přesnost a o to snazší pokládka. Tajnou zbraní této krytiny je vysoká pevnost, která se na rozdíl od jiných materiálů stárnutím zvyšuje a co do životnosti je na tom podobně jako její pálená kolegyně.

 

Střecha mnoha tváří (1.díl), fotka

 

Vláknocementové šablony  

Toto nehořlavé materiálové zpracování střešní krytiny vzniká kombinací surovin vůči životnímu prostředí neutrálních jako cement, voda, buničina, mletý vápenec a umělá a přírodní vlákna. Připevňují se ocelovými vruty na laťování. Přibíjejí se speciálními hřeby a protivichrovými sponami na laťování nebo bednění. A čím vyniká? Bezkonkurenčně snadnou zpracovatelností a s výbornými stavebně technickými vlastnosti jako je pevnost, stálost a odolnost proti povětrnostním vlivům. Šablony proto, že vláknocement je materiál, který je vyráběn právě v podobě šablon, případně vlnitých desek. Barevná provedení jsou nabízena, obvykle v šedých, červených, hnědých a černých dekorech. Skutečnou lahůdkou pro oko je potom grafitové provedení barevné vizualizace. Nasnadě je potom snadná montáž, navíc díky moderním technologiím a použitým materiálům byla zcela odstraněna averze vůči tomuto materiálu, kvůli dřívější zdravotní závadnosti, zjištěné někdy v začátcích vývoje této středně těžké střešní krytiny.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Střecha mnoha tváří (1.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo