Střecha mnoha tváří (2.díl)

12.11.2010 | Lucie Sýkorová | Střechy | Komentářů 0 |

Druhý díl miniseriálu o střešních krytinách je věnovaný těm typům krytí krovu, jež disponují vlastnostmi příznivými pro ekologii a životní prostředí, a také těm krytinám, které jsou vhodné pro stavby s nižší zátěžeschopností.

Střecha mnoha tváří (2.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

 

Myslet ekonomicky, pokrývat ekologicky

 

Přírodní břidlice

Nepřekonatelnou předností této střešní krytiny je kromě ekologického zpracování také schopnost vyrovnávat mírné deformace střešních konstrukcí. Toto pozitivum má na svědomí přírodní černošedý materiál s vysokou mechanickou pevností a pružností, jakým břidlice bezesporu je. Lehkost opracování tohoto materiálu oceníte jak při řezání a štípání, tak při děrování. Řetězec výhod krytiny z přírodní břidlice tím ale není ještě zdaleka u konce.

Má vynikající tepelně izolační i akustické vlastnosti, je nehořlavá, nepropustná a nenasákavá s velmi vysokou mrazuvzdorností, odolná i vůči kyselým dešťům a extrémním rozmarům počasí. Klade se na plné bednění s hydroizolační fólií, která tak ještě zvyšuje míru izolace. Jakožto ušlechtilá krytina nalezne břidlice uplatnění jak v případě novostavby a rekonstrukce, tak u atypicky řešených střešních krovů se složitými detaily, ale i své využití nalezne i jako obkladový prvek štítů a komínů.

 

Střecha mnoha tváří (2.díl), fotka

 

Plech

Lehké krytiny z plechu bývají díky nízké hmotnosti, maximálně do 8kg/m2, vhodným řešením i pro střešní krovy rekonstruovaných objektů, mající nízkou zátěžovou nosnost. V těchto případech se nedocenitelnou výhodou stává to, že je možné pokládat tyto plechy přímo přes starší krytiny, a to bez dodatečné demontáže. Díky povrchové úpravě pravidelné nátěry nevyžadují, ale přibíjeny či šroubovány by měly být na připravené laťování nebo bednění.

Životnost dosahující až 60 let je míněna bez jakékoliv údržby a v případě titan-zinkového či měděného plechu sahá životnost až na sto let. Plechové krytiny nesou také přívlastek velkoformátové a dodávají se v podobě taškových tabulí, podobných klasickým taškám, nebo ve formě trapézových, různě profilovaých, či falcovaných plechů. Tabule jednotlivých tašek jsou obvykle lisovány z 6 milimetrového oboustranně žárově pozinkovaného, ocelového, nebo hliníkového aluzinku či plechu. Falcové krytiny se dodávají ve svitcích, oproti tomu trapézové bývají dodávány ve formě tabulí.

 

Střecha mnoha tváří (2.díl), fotka

 

Bitumenová krytina

Bitumenová krytina neboli asfaltový šindel, může se však stát, že ve Vašem povědomí je tato krytina zafixována jako bonnský nebo kanadský šindel. Bitumen je v podstatě vícesložkový materiál na bázi oxidovaných asfaltů. Vyžaduje dokonale rovný podklad a přibíjí se s odvětráváním na plošné bednění, nebo se jednotlivé díly vzájemně slepují na velkoformátových deskách.

U kvalitnějších, avšak také dražších provedení bývá uvnitř bitumenu výztužová vložka ze skelných vláken. V levných modifikacích je podložení řešeno pouhou plstí, ale navzdory tomu je životnost předpokládána až na 80 let. Vyrábí se v rozličných tvarech s různou povrchovou úpravou, a také v mnoha barevných dekorech a odstínech, jako například oboustranné pískování, břidlicový posyp, či pokovený povrch. Bitumenová krytina je velmi lehká a univerzální, přičemž prokazuje značnou elastičnost. Také o ní můžeme s klidem říci, že je vhodná pro obtížnější řešení prvků na stavbě, jako například atypické a obloukové tvary, či komplikované střešní detaily.
 

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Střecha mnoha tváří (2.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo