NA KOMÍNU NEŠETŘETE

19.7.2007 | Zdeněk Lodyha | Střechy | Komentářů 0 |

Komín bývá nezřídka tím prvkem, na kterém se mnozí snaží ušetřit s odůvodněním, že mají jiné řešení. Ti rozumní ho zařadí do svého projektu již při stavbě a udělají dobře. Časem si pořídí krb nebo zjistí, že elektrické topení je příliš drahé a hotový komín jim pak přijde jako dar z nebe.

Stavba komína přijde asi na jeden až dvě procenta nákladů hrubé stavby, což představuje malou částku ve srovnání s dlouhodobou jistotou spolehlivého zajištění tepla pro celou rodinu. Pro stavbu kvalitního komína mluví několik faktů. Tenkostěnná keramická vložka z technické keramiky s kruhovým průřezem a hladkým vnitřním povrchem, velice kvalitní izolace a správné dimenzování zaručují bezpečný odvod spalin nad střechu.

Kvalita se vyplatí


Značné rozdíly teplot spalin vyvolávají u levných vícevrstvých komínů tvorbu trhlin. Naproti tomu třívrstvé komíny (komínová tvárnice – izolace – vložka), provedené v nejvyšší kvalitě, zajišťují komín bez trhlin a netěsností a to i v případě vyhoření sazí (teploty nad 1000°C). Při provozu moderních, energeticky úsporných kotlů, vzniká v komíně vlhkost. Těsná keramická vložka a systém zadního odvětrání udržují komín suchý. Tím se ušetří za případnou sanaci prosáklých komínů. Vlhkost není jen voda. Spalováním topného oleje, plynu, dřeva atd. se tvoří agresivní kyseliny. Technická keramika však odolává této zátěži neomezeně a v porovnání s ní vypadají ostatní materiály v komínech brzy opotřebovaně.

Komín ze zlata


Ceny za stavbu komína závisí na výšce a průměru komína. Universální komínový systém vysoký 10 m, což v průměru odpovídá jednopatrovému, popřípadě jeden a půl patrovému domku, určený pro plynový kotel o výkonu 30 kW, přijde zhruba na 20 000 Kč + 22 % DPH. Dvouprůduchový komín nebo komín s větrací šachtou, kudy může vést elektroinstalace nebo anténní rozvody, bude při stejné výšce stát okolo 35 000 až 40 000 Kč + DPH.

Myslete dopředu


Dodatečná montáž komínu bývá velmi složitá a drahá, v mnoha případech i zcela nemožná. Z estetického hlediska je však téměř vždy nevyhovující, a proto je důležité si tuto otázku promyslet předem, před počátkem stavby. V minulosti nám byla dána přítomnost komínu zákonem, dnes již záleží pouze na našem rozhodnutí a zhodnocení situace. Když se pro klasický komín rozhodneme, můžeme si být jisti, že jsme kromě zvýšeného komfortu bydlení a zhodnocení domu, udělali všechno pro čistý a bezpečný domov.text: Zdeněk Lodyha

foto: archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek NA KOMÍNU NEŠETŘETE zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo