Šindelová střecha není zapomenutou památkou

20.2.2012 | Monika Kovačková | Střechy | Komentářů 0 |

Představíme-li si šindelovou střechu, většině z nás se vybaví chatrná dřevěná krytina, jež zdobí a chrání zachovalé lidové stavby. Jelikož je v módě návrat k tradičním materiálům, rychlý technologický vývoj nezapomněl ani na šindele a učinil z nich jednu z nejpraktičtějších střešních krytin na světě.

Šindelová střecha není zapomenutou památkou - foto, Hyperbydleni.cz

Základem je kvalitní materiál

Výhody a přednosti stavebních materiálů na bázi asfaltu znali již staří Egypťané, Řekové i Římané, avšak dnes se tyto materiály mohou díky kvalitním vstupním surovinám a moderním technologiím pyšnit opravdu dosud nevídanými klady. Základní složkou spolehlivých šindelů je kamenný granulátový posyp, který je protkán dostatečně silnou vložkou ze skelných vláken, která funguje jako nosný prvek a díky níž si šindele zachovávají tvarovou stálost a jsou odolné vůči podélnému i příčnému zatížení. Nepostradatelnou složkou je dále asfalt, jímž je šindel „nasycena“ a který musí před nanesením na šindel projít procesem oxidace, která zaručí jeho odolnost vůči vysokým teplotám – běžné šindele zvládnou 90°C tepelnou zátěž, některé druhy jsou však odolné až do 150°C. Ochrannou a zároveň estetickou vrstvu asfaltu představuje barevný minerální posyp, který musí být maximálně přilnavý, dokonale stálobarevný a navíc ochraňovat asfalt před UV zářením. Dříve byl v kurzu břidlicový posyp, lépe se však osvědčil křemičitý kámen s keramickým obalem.

 

Šindelová střecha není zapomenutou památkou, fotka

 

Nejen odolností vůči vysokým teplotám se mohou pyšnit šindelové krytiny. K jejich velkým kladům patří nízká hmotnost (cca 10kg/m²) a snadná pokládka, a proto jsou šindele vyhledávaným materiálem nejen pro novostavby, ale hlavně při rekonstrukcích starších domů, jejichž krovy a nosné zdi vysokou zátěž neunesou. Šindelové střechy jsou velmi kvalitní, mají výborné izolační schopnosti a při tom všem se mohou pyšnit vysokou životností a cenovou dostupností. Díky odolnosti materiálu může být šindelová střecha v případě nutnosti pochozí.

 

Šindelová střecha není zapomenutou památkou, fotka

 

Životnost šindelů se pohybuje mezi 25 až 60 lety, přičemž výrazně záleží na kvalitě a typu zvoleného materiálu, konstrukci krovu a kvalitě pokládky. Jedním z důležitých kritérií, které trvanlivost střechy zásadním způsobem ovlivňují, je způsob odvětrávání. Nevhodná nebo nedostatečná ventilace může pod střechou pokrytou šindelem způsobovat náhlé změny teplot, čímž se výrazně snižuje životnost střešní konstrukce. Špatné odvětrávání může být také příčinou vzniku vlhkosti v půdních prostorách či ledových krust, jež se na střeše objevují jako důsledek opakovaného rozmrzání a zamrzání sněhu. Prevencí těchto problémů je profesionálně provedená pokládka, jež zajistí, že vzduch může volně proudit mezi izolací a přibitým záklopem, a to po celé ploše střechy, od okapů k hřebenům.

Šindelová střecha není zapomenutou památkou, fotka

 

Šindelová střecha jako třešnička na dortu

Pokládka šindelové střechy je rychlá a jednoduchá, šindele jsou navíc tvarově variabilní, a proto s nimi snadno pokryjete celou střechu včetně atypicky řešených detailů jako jsou vikýře, stříšky či věže - výsledkem vždy bude maximálně funkční a dokonale kompaktní povrch. Šindele jsou vyráběny nejen v různých tvarech, ale i v široké barevné škále. Celkovému zevnějšku domu tak můžete přizpůsobit i vzhled šindelů – šindele dokážou  imitovat různé materiály, přičemž mezi hity patří vzhled kanadského cedru. Další předností této střechy je, že patří mezi tzv. bezúdržbové krytiny, o které se nemusíte v průběhu času vůbec starat.

 

Šindelová střecha není zapomenutou památkou, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Šindelová střecha není zapomenutou památkou zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo