Zelené střechy se vrací na výsluní

9.8.2007 | Zdeněk Lodyha | Střechy | Komentářů 0 |

Vrátit zastavěnou plochu zpátky do zeleně, to je jedna z klíčových priorit architektury orientované na budoucnost a na ekologii. Střešní zahrady, zvláště v příměstských oblastech mají dvě důležité funkce. Jednak poskytují další zelenou plochu, jednak přispívají k lepšímu zadržování vody a tak zlepšují systém odvodnění dané lokality. Podle regionu a typu zelené střechy je možné zadržet 30 - 99% celkového množství srážkové vody za rok. To minimalizuje odtokové špičky při silných srážkách.

Zelené střechy se vrací na výsluní - foto, Hyperbydleni.cz

 

Extenzivní zelená střecha představuje založení přírodní formy nenáročné vegetace, která se vyvíjí a regeneruje převážně sama. Vegetaci zde tvoří sukulenty, mechy, byliny a traviny. Jedná se o odolné, nízké, do plochy se rozrůstající rostliny, což jsou hlavně trvalky, skalničky a suchomilné rostliny, které snášejí extrémní podmínky a jsou schopny přežít i období déletrvajícího tepla, sucha i mrazu.
Zahrada na střeše

Intenzivní střešní zeleň se zakládá na střešních konstrukcích, které mají únosnost až 1000 kg.m-2 i více, takže je možno používat většího množství zeminy (až 1 – 1,3 m). Tento druh zeleně již umožňuje běžný pobyt na střeše a kompoziční zásady řešení takovéto střechy se téměř neliší od zásad, podle kterých se budují zahrady na přirozeném půdním profilu na zemi. Intenzívní zelená střecha představuje osázení trvalkami a keři a rovněž trávníkovými plochami a stromy.

Pozor na náročnost porostu


Možnosti využití a ztvárnění jsou zde při odpovídajícím vybavení srovnatelné s exteriérovými plochami v běžném terénu. Škála květin, keřů, nízkých stromů, ale také palem, které lze v rámci intenzivního ozelenění uplatnit, je velmi široká. Intenzivní zeleň má zpravidla smysl pouze na plochých střechách. Použité rostliny jsou náročnější na skladbu vrstev, pravidelné zavlažování a dodávku živin. Celková výška skladby vrstev je okolo 25 -100 cm. Tato forma zeleně vyžaduje pravidelnou a soustavnou péči. U intenzivních typů ozelenění se proto ve většině případů uplatňují i systémy umělého zavlažování. Jsou buď nadpovrchové, nebo podpovrchové.

Skladba vrstev


Pod tímto pojmem se rozumí skladba zelené střechy nad střešní izolací (odolnou proti kořenům); střešní izolaci provádějí pokrývači dříve, jako součást stavby. Potom následuje skladba vrstev zelené střechy. Začíná zpravidla ochrannou a akumulační rohoží, končí vegetací a měla by být provedena odbornou zahradnickou firmou. V případě, že střešní izolace není odolná proti kořenům, pokládá se na izolaci ještě dodatečná kořenovzdorná fólie.

Zelené střechy se vrací na výsluní - foto, Hyperbydleni.cz

Plánujeme přesně


Předtím, než stanovíme skladbu vrstev zelené střechy a tím také příslušnou výšku vytažení střešní izolace nad horní okraj budoucí plochy a rovněž dodatečná zatížení, měl by být jasný způsob využití a účel, jaký má zeleň splňovat. Trvale využívaná intenzivní zeleň vyžaduje přesné plánování, především při zakládání jezírek a trávníkových ploch na střeše. Bezpodmínečnou nutností jsou konzultace s investorem a porovnání s referenčními, již provedenými objekty, případně obrázkovou dokumentací.

Zelené střechy se vrací na výsluní - foto, Hyperbydleni.cz

Zavlažování střechy


I extenzivní zeleň potřebuje po výsevu/výsadbě v počáteční fázi vzrůstu vodu. Proto je třeba v projektu počítat s dostatečně dimenzovanými vodovodními přípojkami na střeše nebo v její blízkosti. Pro intenzivní zelené střechy (systémové řešení Optigreen „Střešní zahrada“) se nabízí možnost zadržování vody v drenážní vrstvě, v ideálním případě spolu s automatickým zavlažováním. Tím se výrazně sníží a optimalizují náklady na zavlažování, neboť nejprve se spotřebovává přírodní zadržená dešťová voda.

Na co je třeba dbát v projektu


To, že zelené střechy mimo jiné prodlužují životnost střešní izolace, je všeobecně známo. Aby střešní izolace a zelená střecha zůstala v bezvadném stavu po mnoho desetiletí, je nutné brát ohled na následující požadavky a dodržet několik základních zásad. Pro bezporuchovou funkci zatravněné střechy je nutno, aby nedocházelo k prorůstání kořínků hydroizolační vrstvou, neboť mnoha asfaltovými pásy a fóliemi kořínky agresivnějších rostlin běžně prorůstají.

Zelené střechy se vrací na výsluní - foto, Hyperbydleni.cz

Pozor na ochranu!


Používá se ochranná vrstva vložená většinou nad separační a dilatační vrstvu. Mohou to být dříve hodně používané betonové mazaniny nebo speciální tuhé polyetylénové (PE) fólie. Ale v dnešní době má řada hydroizolačních materiálů (asfaltových pásů a fólií) speciální atest proti prorůstání kořenů, takže ochranná vrstva pak není v konstrukci zapotřebí.

Pozor na plošné zatížení


Zatížení extenzivní zelenou střechou představuje zpravidla 80–170 kg/m2, u lehkých zelených střech (systémové řešení Optigreen „Lehká střecha) je to dokonce pouhých 40 kg/m2. U intenzívní zelené střechy je třeba počítat se zatížením od cca. 300 kg/m2 výše. Tyto údaje se vztahují na stav při nasycení vodou a včetně vegetace. Zatížení sněhem a provozní zatížení u využívaných střech je třeba kalkulovat zvlášť.

Zelené střechy se vrací na výsluní - foto, Hyperbydleni.cz

Pozor na vítr


U volně pokládaných střešních izolací je třeba dbát na minimální hmotnost zaručující bezpečnost izolace proti nadzvednutí v důsledku sání větru. Obzvláště namáhané jsou oblasti rohů a okrajů střechy. Je-li izolace fixována mechanicky, není již z hlediska zabezpečení nutné další zatížení. Při velké výšce budovy a v exponovaných polohách je třeba zajistit zelenou střechu proti odvátí větrem. Na okraje se pak používá plná nebo vegetační dlažba.text: Zdeněk Lodyha z materiálů Optigreen

foto: Optigreen


Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Zelené střechy se vrací na výsluní zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo