Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové

29.9.2010 | Ing. Karel Smejkal, Ph.D. | Dětské pokoje | Komentářů 0 |

Dnes se zaměříme na realizaci podkrovního dětského pokoje, který je rozdělen na několik provozně dispozičních celků. Designérka vycházela z veliké plochy, ze které je těžší vytvořit útulný prostor.

Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jak navrhnout dětský pokoj:

Na začátku si musíte ujasnit, pro jak staré dítě pokoj tvoříte a jak dlouho mu daný návrh má sloužit. Příliš přehnané designy a výrazné motivy se rychle okoukají a někdy zdravá střídmost ušetří náklady v budoucnosti. Barevnost lze vyřešit i s ohledem na vybavení - tedy barevné hračky, které se ve správně navržených policích samy postarají o dojem plnobarevného pokoje. Nezapomínejte, že pravák by měl mít stůl osvětlený z levé strany, že by stůl měl být natolik velký, aby se na něj vešel monitor počítače a klávesnice vedle sešitu a knížky.

 

Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Provoz

Problematika velkého prostoru spočívá především v jeho útulnosti. Tento dětský pokoj nemusí brát "ohledy" na plochu, ale více se musí zabývat funkční stránkou. Jednotlivá rozložení nábytku
jsou členěna do samostatných provozně dispozičních celků. Hned za dveřmi je umístěna zóna šatny, napravo pracovní kout. Zadní část je vlevo hernou a vpravo klidovou ložnicí. Vše má svou logiku. Dítě přijde ze školy a převlékne se. Do pracovního koutu "odhodí" tašku do školy a pokračuje dále ke hrám a odpočinku. Stejně, ale v opačném pořadí je orientován provoz v případě každodenního ranního cyklu. Dítě vstane, překontroluje si věci do školy a jako poslední - oblékne se při odchodu.

 

Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Dispozice

Zónování tak velkého prostoru je důležité nejen kvůli jeho organizaci, ale i z praktického důvodu - nedostatku stěn. Jednotlivé prostory jsou tvořeny nábytkovými sestavami, které uzavírají daný účel zóny do jasně vymezeného prostoru, který je dán standardními typologickými požadavky - rozměry stolů, židlí, polic a chodeb. Prostor kolem každé zóny - šatny, pracovny, herny a ložnice má vše jako by se jednalo o samostatnou místnost. Zajímavým motivem je dělící stěna mezi pracovnou a ložnicí, která je ve vrchní části otevřená, aby neblokovala tolik důležité přirozené světlo.

 

Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové, fotka

 

Barevnost

I když se jedná o dětský pokoj, je zřejmé, že záměrem nebylo vytvořit přehnaně dětský interiér. Vše je relativně konzervativní. Zajímavým prvkem celého interiéru je hravá bordura, která oživuje a zároveň řeší napojení stěn ke stropu. Nábytek je modrý - chlapecký. Stěny a podlaha jsou světlé, aby netlumily prosvětlení pokoje.

 

Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové, fotkaPodlaha

Jako podlaha byla zvolena klasická plovoucí - světlé dřevo. Jako zateplení je použit modrý kusový koberec u postele. Jelikož je tento prostor vytápěn klasickými radiátory - tedy není zde podlahové vytápění, rozhodně by se dalo doporučit více kobercových ploch.

 

Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové, fotka


Osvětlení

Prostor je prosvětlen denním světlem díky oknům ve třech stěnách více než dostatečně. Umělé osvětlení je řešeno stropními bodovými světly.

Dekorace oken

V této fázi nebyla ještě okna řešena z hlediska zastínění, ale rozhodně lze doporučit na střešní okna klasické rolety a na stěně proti dveřím dětský dekorativní závěs na záclonové tyči typu Motiva.

Pro jedno dítě je prostor až příliš veliký a mohl by někdy působit tísnivě. Domnívám se, že by měl být více zateplen koberci a dekoračními látkami. Z provozního hlediska nelze nic vytknout a nábytková sestava pro autodráhu je úžasná a praktická zároveň.

Autor: Ing.Karel Smejkal, Ph.D. / Styltex.cz

Související články na Living.cz:

Realizace elegantní koupelny - jak to dělají profesionálové

Nezapomínejte na barvy v dětském pokoji! Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »