Kamenná klasika pro každého

22.5.2008 | Zdeněk Jirota | Dřevo | Komentářů 0 |

Ve snaze zvýšit životnost vnějšího pláště domu, jeho užitné vlastnosti a rovněž jeho výtvarnou kvalitu opatřujeme své stavby nejrůznějšími obklady. Běžné cihly nebo tvárnice by se časem působením povětří rozpadly a proto se omítají. Je třeba zvýšit tepelně technické parametry fasády a proto se opatří tepelnou izolací a obloží dřevem. Obyčejná omítka vyhlíží levně, pak to napraví obklad kamennými deskami.

Kamenná klasika pro každého - foto, Hyperbydleni.cz

Kamenné, stejně tak jako cihlové zdivo, nemá sice na našem území u obytných staveb příliš dlouhou tradici, ale schopnost zdění se v některých oblastech s hojným výskytem kamene vytvářela dlouho, protože s kamenem se muselo manipulovat už při kultivaci krajiny v souvislosti s čistěním ploch pro zakládání polí. Z vysbíraného kamene se vršily dlouhé mezní pásy a brzy se z nich stavěly i ohradní zdi a posléze i části budov.  Přírodní kámen je vhodný například jako obklad krbů, stěn nebo dlažba. Přírodní materiál přináší do interiéru osobitý ráz. I malé detaily dovedou zútulnit a ozvláštnit místnost. V dnešní době se  přírodní kámen používá také pro kuchyňské desky. Rovněž schody z přírodního kamene budou v interiéru vypadat velice dobře.

Estetické zásady

Zásadou tradičního zdění z kamene na venkově je používání zejména sbíraného, tedy nikoli lomového nebo také ostrohranného kamene. Tradiční české venkovské kamenné zdivo charakterizuje  také důsledné pokládání kamene ve zdivu na větší plochou stranu tedy naležato. Zato v moderním zdivu se již můžeme setkat s kamenem umístěným nastojato. Z obou těchto důvodů se novodobé zvláště takzvané haklíkové zdivo od starého zdiva obvykle ostře odlišuje svým výrazným charakterem. V individuální výstavbě jako jsou základové konstrukce, ohradních a opěrných zdí se nejčastěji používá lomový kámen o velikosti zrna nejméně 150 mm. Z neopracovaného kamene se provádí režné zdivo. Z částečně nebo zcela opracovaného kamene se provádí takzvané řádkové zdivo hrubé respektive čisté.

Moderní haklík

Haklíkové zdivo je novodobý druh vazby kamenného zdiva skládaného z nestejných kamenů v pravoúhlých vzorcích bez rovné ložné spáry. Užívá se pro něj i staročeský název - kopákové zdivo. To proto, že haklíková vazba je tvořena různě velkými kvádry, haklíky nebo kopáky, které jsou kladeny v různých vrstvách, takže ložná spára probíhá spojitě pouze pod několika kameny. Stejně jako vše kolem nás podléhá módním trendům, tak jim podléhají i způsoby uložení kamene do zdiva. Jestliže bylo dříve moderní zdivo haklíkové a řádkové, svisle provazované, dnes jsou tyto pravidelné šablonovité tvary vytlačeny na okraj zájmu nepravidelným řádkovým zdivem na takzvanou těsnou spáru.

Kamenická latina

Pustíme-li se do zdění z kamene, musíme si nejdříve osvojit kamenickou frazeologii. Lomový kámen se vyskytuje ve třech variantách. Buď jako kopák, tedy kamenicky velmi hrubě opracovaný kámen. Nebo jako haklík, tedy kamenicky velmi hrubě opracovaný hranol, popřípadě jako kvádr, tedy kamenicky pravidelně opracovaný hranol. Před samotným začátkem realizace vazby musíme kameny roztřídit na ty, které použijeme jako rohové neboli nárožní kameny, běhouny, tedy kameny kladené naplocho a vazáky, tedy kameny kladené přes celou jeho tloušťku zdi a zpevňující tak její konstrukci. Pak přistoupíme k očištění kamene od prachu, hlíny a ostatních nečistot a nakonec všechny kameny navlhčíme vodou.

Není zdivo jako zdivo

Pak začneme zdít podle námi zvoleného typu. Řádkové zdivo se provádí z haklíků stejné výšky, které řadíme za sebe tak, aby čistá strana kopáků tvořila jednotnou řadu. Styčné a ložné spáry u hrubých kopáků jsou 20 – 40 mm u řádkového zdiva z čistých, opracovaných kopáků jsou 10 – 20 mm. Obdobou řádkového zdiva je zdivo haklíkové. Rozdíl je pouze v možné průběžnosti styčné spáry v rámci jednoho haklíku. Na dva běhouny se má použít jeden vazák. Všechny dutiny se musí vyplnit maltou. Kameny už uložené ve zdivu neopracovávejte ani do spár nevtěsnávejte úlomky, protože byste narušili uložení kamenů v maltovém loži. Každý kámen musí být plně uložen v maltě, ta musí ustupovat o cca 30 mm za hranu kamene. Tyto spáry následně po vyzdění celé konstrukce dospárujeme. Přitom styčné spáry mezi kameny nesmí být průběžné a vícevrstvý kámen nesmí být položen tak, aby jednotlivé vrstvy byly uloženy vodorovně. Posledním pravidlem je, že zdivo musí být tvořeno z kamene minimální velikosti zrna 150 mm a sokl minimálně 200 mm.

Kamenná klasika pro každého - foto, Hyperbydleni.cz

Přichází umělý kámen

Nicméně doba je moderní a architekt Le Corbusier už před osmdesáti lety zavedl do architektury rodinného domu železobetonový nosný skelet a oprostil tak jeho fasádu od nosné funkce. Kámen se proto častěji používá na obklad. Používají se i obklady z umělého kamene v různých druzích a provedeních imitují jakýkoliv přírodní materiál nejenom reliéfním a strukturním, ale i barevným provedením. Umělý kámen se vyrábí z kvalitního betonu a plniv. Probarvený čerstvý beton s určenými přísadami se nalije do formy a po zatvrdnutí vznikne kvádr či deska vhodná jako obklad, obrubník, plotový prvek apod. Vedle probarvení ve hmotě mají umělé kameny další ruční nátěr na povrchu. Napodobení přírodního vzoru je tak věrné, že i odborníci mají mnohdy potíže s určením původu tohoto kamene.

Lepíme a lepíme

Příprava obkladu spočívá očištění omítnuté nebo betonové podkladní plochy od prachu a nečistot. V případě čerstvě omítaných ploch necháme podklad minimálně 2 dny zrát. Dále si zvolíme materiál k lepení a spárování, tedy cement, písek v poměru 1 : 1 s přídavkem zhruba 5 procent Duvilaxu z váhy cementu nebo některý z lepících tmelů. Ty zásadně používáme na sádrokartonové a ostatní interiérové podklady. U všech druhů obkladů doporučujeme začínat lepení na pohledovém rohu stavby s tím, že v začátcích si připravíme alespoň hrubý plánek pokládání kvůli dodržení poměru jednotlivých kamenů. Tím se vyvarujeme nahromadění některých velikostí. Případný nadbytek malých kamenů využijeme v blízkosti okenních a dveřních špalet, řezané kameny umisťujeme do nejméně nápadných míst. Spárování (cementem s pískem) provádíme spárovačkou, v případě průmyslových lepidel hmotu namícháme podle pokynů výrobce, naplníme prázdnou tubu od tmelu a vytlačujeme do spár. Za deště dáme pozor na vyplavování, na ostrém slunci na vysušení hmoty. Spáry natřeme nejlépe Balakrylem. Řádkový obklad se skládá ze tří kamenů v poměru 1 : 1 : 1. Tento druh obkladu má na obvodu fazetku, která tvoří půlspáru, a hodí se spíše pro interiéry. Protože jednotlivé kameny jsou vyráběny s určitou tolerancí, je třeba občas přibrousit hranu fazetky. Ze 17 ks jednotlivých kamenů obložíme 1,02 m2. Následné zaspárování se provede jako symbolické přetření 1 – 2 mm spáry. Exteriérovou variantu obkladu klademe se spárou 1,7 – 2 cm širokou. Z důvodu plasticity jsou jednotlivé kameny různě vysoké a pro zvýraznění tohoto reliéfu doporučujeme hloubku spárování cca 1 cm.

Šikovné moduly

Obklady z umělého kamene se lepí na nosné zdi budov, zdi a konstrukce plotů. Existují i firmy, které vám realizaci obkladu zjednoduší pomocí modulů nebo obkladových desek. Jedná se o jednoduchý technologický postup při lepení, který umožňuje i lidem bez zkušeností z obkládáním zvládnout montáž vlastními silami, tedy bez použití speciálních technik. Na první pohled se obložená plocha skládá z velkého množství kamenů, ale ve skutečnosti jde o moduly, které jsou velké až 1,5 m2 a které se při obkládání velkých ploch skládají vedle sebe. Tím se ušetří práce při obkladech. Moduly jsou přizpůsobeny velikosti plochy a účelu použití. Díky svým parametrům mohou být trvale vystaveny povětrnostním vlivům, je však třeba je ušetřit přímého působení chemických rozmrazovacích látek například koncentrovaných posypových solí. Povrch obkladových prvků má vzhled opracovaného přírodního kamene. V závislosti na typu výrobku je tento povrch buď hladký, nebo bosovaný (lámaný, tesaný, štípaný).

Kamenná klasika pro každého - foto, Hyperbydleni.cz

Pozor na výkvěty

Povrch obkladových prvků nevyžaduje žádné další úpravy. Je však nanejvýš vhodné opatřit jej dlouhodobě působící impregnací, aby se zamezilo znečištění hotového díla v důsledku vlivu prostředí a nedocházelo tak k jeho předčasnému stárnutí. To se projevuje například výskytem mechů, lišejníků a zelené řasy, jakož i zvýrazněním mikroskopických trhlin, které vznikají při smršťování každého cementového výrobku během procesu tuhnutí. Při obkládání betonových ploch vystavených povětrnostním vlivům je doporučeno opatřit betonovou plochu stěrkovou izolací, například  BOTAZIT M 34(vydatnost: 3,6 kg/m2), CERESIT CR 65, nebo použít kterýkoli srovnatelný produkt od jiného výrobce, čímž je zamezeno pronikání vápenných výkvětů z podkladu na povrch obkladových desek. Stěrkovou izolaci je třeba použít i při obkládání trvale vlhkého podkladního zdiva, zde je však na zvážení, zda se vystavit riziku odmrznutí obkladu v extrémních podmínkách, nebo zda obklad těchto ploch raději řešit použitím závěsných obkladových desek z umělého kamenek tomu určených, případně přilepit běžné obkladové desky z umělého kamene na kovové rošty zakotvené do mokrých zdí. Ceny obkladů a plotů z umělého kamene jsou v porovnání s přírodními kameny několikrát levnější. Pro doplnění – cenově je imitace cihel jako obklad 2 - 3x levnější než cihelné pálené pásky používané na obklady.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 22

Diskuze

Článek Kamenná klasika pro každého zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »