Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!

22.4.2011 | IP IZOLACE Polná, s.r.o. | Izolace a zateplení | Komentářů 0 |

Celoročním bydlení na chalupách a v chatových oblastech se zabývá stále více lidí. Až tak, že se to lze nazvat fenoménem moderní doby. Proč se lidé stěhují na venkov? Někdo kvůli špatné finanční situaci, někomu hrozí exekuce. Ale mnozí mají i jiný důvod. Objevili komfort bydlení na venkově. Jsou to třeba tzv.mladodůchodci, kteří si před lety pořídili chatu a teď tráví svou penzi právě tam, zatímco městský byt přenechají dětem. Nebo jde naopak o mladé alternativně zaměřené rodiny.

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne! - foto, Hyperbydleni.cz

 

Vypadnout z města je trend

Bydlet na venkově má své výhody. Třeba pobyt na čerstvém vzduchu, který působí blahodárně na zdraví, na tělesnou i duševní kondici. A nejen to - také náklady na živobytí jsou zde nižší než ve městě. Třeba potraviny lze od sousedů koupit mnohem levněji z jejich chovu než v obchodní síti. Na venkově lze výhodně získat metrové dřevo na topení, čímž se dá také výrazně ušetřit. Dnes navíc dealeři rozvodných společností nabízejí chytré tarify, které zvýhodňují akumulační kamna a přímotopy. Dá se však ušetřit i jinak - například střešní kolektory a fotovoltaické články představují další možnost úspor, málokdy dostupnou v bytovém domě ve městě.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Bydlení na chatě není bez problémů, ale ty se dají překonat

Tak třeba chata musí být zkolaudována pro trvalé bydlení, což může vyvolat zákopovou papírovou válku o změnu územního plánu obce, vynětí pozemku z půdního fondu, problémy s řešením likvidace komunálního odpadu a napojení na kanalizaci. Také musí být zřízena elektrická přípojka, což může v odlehlejší lokalitě znamenat obtíže. Zkrátka, s benzinovou centrálou a koupelnou u potoka nevystačíte. Chata či chalupa určená k trvalému pobytu musí mít také popisné číslo v obci. To vše se dá při troše snahy vyřešit. Chatu i chalupu však musíme na celoroční bydlení připravit. Pokud jsme už vyhráli papírovou válku s úřady, můžeme přikročit k další etapě, a tou jsou stavební úpravy.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Rozmyslete si, do jakých úprav nejlépe investovat

Efektivitu investice lze nejlépe posoudit dobou návratnosti. Bezesporu nejúčinnějším opatřením je chatu tepelně izolovat. Jak? V prvé řadě ošetřte místa, kudy uniká nejvíce energie.

Peníze vyletí nezatepleným stropem jako komínem

Nejprve se zaměříme na stropy obytných místností. Potřebují zateplit jako sůl. Nejčastěji se to provádí foukáním do meziprostor ve stropu neboli do dutin podlahy půdy. Tudy bez užitku uniká třetina tepla ven. Asi si ještě pamatujete ze školy, že teplý vzduch je lehčí než studený a stoupá ke stropu bytu. Snadno najde skuliny a proudí jimi vzhůru na půdu. Nafoukáním čedičové izolace utěsníte i ty nejmenší skuliny. Aplikace minerální vaty je jednoduchá. Hadicí se ze speciálního stroje umístěného na korbě nákladního auta nafouká vata do prostoru, který je tvořen trámy a podbitím. To za běžného provozu domácnosti! Není nutno příliš vyklízet půdu, pracovníci jsou s foukáním hotovi během několika hodin. A co když strop nemá dutý meziprostor? Systém montovaného stropu MAGMARELAX® vám zajistí možnost tepelné izolace stropu i v tomto případě. I pak můžete půdní prostor nadále využívat.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Izolace fasády má delší návratnost

Desková izolace je vhodná zejména k zateplení rovných svislých ploch fasády, když máme velmi propustné obvodové zdi. Polystyren je nejlevnější možností pro izolaci fasády. Má nízkou váhu, dobrou opracovatelnost i nízkou nasákavost. Nevýhodou je malá požární odolnost. Fasádní desky z minerální vlny mají vyšší pohltivostí zvuku a odolností proti ohni, nevýhodou je však poněkud vyšší cena.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Příčky a vnitřní zdi

Vnitřní prostory se izolují rohožemi, deskami a rolemi měkké minerální vlny. K izolaci příček v podkroví se používají desky z čedičové vlny nebo rohože ze skelných vláken. Čedičová vlna je v tomto případě tuhá, dodává se v deskách. Má velmi dobré protihlukové vlastnosti a dobře se s ní manipuluje, je ale o něco dražší. Hodí se velmi dobře tam, kde potřebujeme protipožární odolnost.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Vraťme se k izolaci podlahy na půdě. Vzbuzuje fantazii.

Jak už jsme zmínili, nejvýhodnější metodou izolace podlahy na půdách chalup a domků je stropní systém MAGMARELAX®. Je velmi lehký, přesný, variabilní a vysoce únosný. Vytváří na půdě novou podlahu, tvořenou nášlapnou vrstvou z OSB desek. Systém má skvělé tepelně-izolační vlastnosti a je rychle dostupný. Konstrukce je hotova za jeden den. Systém MAGMARELAX® je finančně málo náročný. Přináší však jednu podstatnou výhodu. Nejenže v zimě zabraňuje úniku tepla do podkroví, ale v létě brání přístupu tepla z vyhřáté půdy do bytu. Díky vytvoření podlahy půdy může podkroví sloužit k rozšíření bydlení v létě. Později lze zateplit i střechu a zřídit na půdě celoročně obyvatelný prostor. Třeba pracovnu, prosvětlený ateliér nebo pokoj pro hosty. Každý má jistě spoustu nápadů.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Nesmíme vynechat izolaci střechy

 Izolace střechy může být složitým problémem. Připustí jen malé zásahy do konstrukce krovu, ale musí zároveň zajistit dostatečnou vrstvu izolace na nepřístupných místech. Lehčí konstrukce představují vazníkové střechy. Zde není možno účinně rozprostřít vrstvu izolace z rohoží, je sem totiž špatný přístup. Elegantním řešením je opět systém foukané minerální izolace MAGMARELAX®. I složitou střechu lze zateplit během několika hodin.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Investici do zateplení foukanou izolací si může dovolit každý

Aplikace této velmi efektivní izolace nemusí zatížit rodinný rozpočet. A to díky „Izolaci na splátky“! Ve spolupráci s firmou IP IZOLACE POLNÁ lze bankovní úvěr nastavit tak, že se výše splátek rovná úspoře za topení. Návratnost této investice je velmi rychlá, nepřesáhne pět let. A pak už jenom šetříte.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Pakliže předchozí řádky vzbudily Váš zájem, kontaktujte technického poradce firmy IP IZOLACE POLNÁ. Přijede, vše proměří, navrhne optimální postup a zajistí realizaci. Firma vám poskytne komplexní služby při zateplení vaší chalupy, chaty nebo rodinného domu.

 

Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne!, fotka

 

Nechte si poradit, jak ušetřit tisíce ročně. Kontaktujte nás!

Více informací o foukané izolaci MAGMARELAX® naleznete na www.ippolna.cz.

O stropním systému MAGMARELAX® čtěte na http://www.ippolna.cz/stropni_system_MAGMARELAX.phpDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Bydlet na chalupě celý rok? Proč ne! zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »