Jak zabránit úniku tepla z domu?

2.2.2012 | Monika Kovačková | Izolace a zateplení | Komentářů 1 |

V mrazivých dnech se toužíte prohřát alespoň doma - ale i přesto, že topíte ostošest, je to znát spíše na vašich účtech, než-li na příjemně vyhřátém příbytku? Tak zjistěte kudy vám teplo uniká a zařiďte, aby vám jednou provždy zůstalo doma.

Jak zabránit úniku tepla z domu? - foto, Hyperbydleni.cz

Okna

Až 40% tepla uniká špatně utěsněnými okny a dveřmi, za další tepelné ztráty jsou zodpovědné nezateplené obvodní zdi, střecha a podlaha. Náklady na chytré utěsnění a zateplení se mohou pohybovat pouze v rozmezí několika stokorun a velmi rychle se vám díky úsporám energie vrátí.

Okna, a to především ta starší, jsou bezkonkurenčně největšími viníky za únik tepla z domu. Finančně méně náročné řešení je použití těsnící pásky, kterou můžete utěsnit nejen okna, ale i dveře, kterými táhne. Problémy s unikajícím teplem dokáží zmírnit i různé vrstvy kladené na okno, jako jsou žaluzie, rolety či závěsy. Můžete si také pořídit speciální úspornou energetickou fólii na sklo, která zabraňuje tepelným ztrátám přes okno. Jedná se o samolepící fólii, kterou velmi snadno nalepíte na sklo jakéhokoli okna, přičemž tato vychytávka sníží tepelné ztráty až o 65%, což se rovná úspoře energie až 20%. Fólie nezamezuje výhledu ven – má 70% světelnou propustnost, přičemž z 95% zachytí UV záření.

 

Jak zabránit úniku tepla z domu?, fotka

 

Nákladnějším, ale velmi efektivním řešením je výměna vnějších skel za izolační dvojskla, jež pořídíte okolo dvou tisíc korun za metr čtvereční.

 

Jak zabránit úniku tepla z domu?, fotka

 

Nejlepším řešením je výměna starých oken za nová plastová. Ty vám díky své jedinečné izolaci ušetří až 60% nákladů na vytápění. Abyste izolační účinky ještě zesílily, můžete si pořídit typ oken s více komorami a více skly. Výhodou plastových oken je nejen vysoká tepelná izolace, ale i zvukový útlum a snížení rizika rosení.

Obvodové zdi

Především staré domy nebývají zateplené, a tak jejich obvodové zdi snadno propouštějí teplo. Zaizolovaní stěn není tak náročným procesem, jak se na první pohled zdá. Ideálním izolačním materiálem je pěnový polystyren či minerální vata, které by stěnu měly chránit alespoň dvaceticentimetrovou vrstvou. Manipulace s těmito materiály je velmi snadná a i jejich cena je přijatelná – jeden metr čtvereční se pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

 

Jak zabránit úniku tepla z domu?, fotka

 

Strop

Nepříjemně vám může profukovat i střechou, tak se nebojte pustit se do jejího zateplení. Provedete-li ho důkladně, můžete chladnou, neútulnou půdu proměnit v další příjemný a zateplený obyvatelný prostor. Méně náročným řešením je vylepšit izolační vrstvu stropů, která bývá u starých domů nedostatečná: půdní podlahu většinou tvoří vrstva škváry nebo betonu plná vzduchových dutin. Ideální je zafouknout vzduchové výplně izolantem, například minerální vatou.

 

Jak zabránit úniku tepla z domu?, fotka

 

Podlaha

Teplotní ztráty způsobené podlahou nejsou tak velké, chtete-li však mít teplo od nohou, zateplete i ji. Pokud máte dům podsklepený, máte částečně vyhráno – k zateplení podlahy pak postačí izolační desky nalepené na strop sklepa. U nepodsklepených domů je pak nutné zateplení podlahy.
 

 

Jak zabránit úniku tepla z domu?, fotka

 

Na dobrou izolaci myslete, jak při stavbě, tak při rekosntrukci  - všechny investice se vám brzy vrátí a vy si budete moci užívat neplýtvaného tepla domova.

Autor: Monika Kovačková

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

petr.novak: My jsme zateplovali podkroví...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »