Zateplujte ovčí vlnou

9.3.2012 | Monika Kovačková | Izolace a zateplení | Komentářů 0 |

Současným trendem v bydlení je návrat k přírodním materiálům, a to nejen v podobě interiérového vybavení, zařízení a doplňků, ale i v podobě stavebních prvků. Mezi top materiály dnes patří nestárnoucí dřevo, originální pravý kámen a moderní nadčasové sklo. Obdobnou proměnu směřující k většímu využívání přírodních zdrojů zaznamenává i v oblasti stavebnictví výroba tepelně izolačního materiálu. Nahradťe tedy tradiční polystyren hebkou ovčí vlnou a tepelná izolace vám přinese řadu praktických výhod.

Zateplujte ovčí vlnou - foto, Hyperbydleni.cz

Hned na začátek je třeba říct, že se ovčí vlna hodí především pro zateplování obytných domů, roubených staveb či starších, památkově chráněných budov. Tento materiál není naopak vhodný pro vnější zateplování panelových domů, stejně tak se nedoporučuje pod plovoucí podlahy, neboť nění odolný proti tlaku. Ovčí vlna má i přesto coby izolační materiál široké uplatnění – skvěle se hodí k izolaci potrubí a rozvodů.

 

Zateplujte ovčí vlnou, fotka

 

Ovčí vlna jako všechny přírodní materiály s sebou přináší množství výhod a předností. Obrovskou výhodou je, že se jedná o vysoce ekologický materiál. Nejenže je ovčí vlny dostatek, navíc je na rozdíl od běžně používaných izolačních materiálů plně recyklovatelná - odpad z ovčí vlny lze použít na kompost. Tento materiál je zcela zdravotně nezávadný, přičemž navíc dokáže absorbovat některé škodliviny z ovzduší interiéru. Z hlediska odolnosti jde o materiál s velmi dlouhou životností. I co se týče bezpečnosti, ovčí vlna obstojí – vlna je samozhášivá, při extrémně vysokých teplotách nehoří, ale škvaří se. Izolaci ovčí vlnou pocítíte na vlastní kůži – vlna na sebe dokáže vázat velké množství vody (až 33% své váhy) a podle potřeby vlhkost zase uvolňovat, čímž reguluje a vyrovnává přirozené klima v místnosti, přičemž absorpce vlhkosti nijak nenarušuje tepelně izolační schopnosti vlny. Co se týče samotné pokládky, ta je díky lehkosti a elastičnosti vlny velmi snadná a bezproblémová.

 

Zateplujte ovčí vlnou, fotka

 

Zcela přírodní, tedy volná a neopracovaná vlna se jako izolace příliš nedoporučuje, neboť vlna v takovém stavu by časem sesedala a mohla by být také snadno napadnuta a poškozena různými škůdci, především moly. Aby izolace byla opravdu dostačující a chráněná, je třeba vlnu nejdříve vyprat v pracím prostředku a sodě, která z ní odstraní tuk. Následující nutností je ošetřit vlnu zdravotně nezávadným prostředkem určeným k ochraně bílkovinných vláken před hmyzem. Další nevýhodou je vyšší pořizovací cena – volbou ovčí vlny jako tepelně izolačního materiálu však konáte dobrý skutek nejen pro přírodu, ale i pro své zdraví.

 

Zateplujte ovčí vlnou, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Zateplujte ovčí vlnou zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »