Správná izolace šetří energii domu 2. část

22.11.2007 | Jiří Hájek | Izolace a zateplení | Komentářů 0 |

Abychom zajistili trvale udržitelný rozvoj životního prostředí a ušetřili finanční prostředky, je třeba elektrickou energií šetřit. Dobrá tepelná izolace budovy přináší tepelnou pohodu. Budete příjemně bydlet a ještě ušetříte.

Správná izolace šetří energii domu 2. část - foto, Hyperbydleni.cz

 

Renovace fasády

Fasáda je důležitá ochrana před povětrnostními vlivy. Její renovací ušetříte až 35 % nákladů na vytápění a vytvoříte si tepelnou pohodu. Tepelnou izolací je možné ušetřit energii a zbytečné náklady na topení. Zejména starší domy často předávají velkou část tepla do okolí. Investované prostředky se většinou vrátí během několika let sníženými náklady na vytápění. Při detekování energetických ztrát na fasádě nám může pomoci termografie. Infračervená kamera zachytí viditelné rozdělení tepla na vnější straně domu a přesně ukazuje slabá místa tepelné izolace. Tak lze zjistit, zda a kde je nutné provést úpravy. Může se objevit celá řada poškození fasády. Například znečištění, trhliny, usazeniny, navlhlé plochy nebo odlomené části omítky. Odpadlá fasáda v oblasti podezdívky signalizuje vlhkost, která z okolí proniká do základů zdí a vzlíná. Tehdy je třeba vyhledat profesionální pomoc specializované firmy, která se zabývá vysušováním budov. Poškozené fasády je možné vylepšit bez kompletní renovace či přestavby pomocí vysokozátěžových omítkových desek, zesílených skelnými vlákny. Lepí se na podklad a následně ukotvují talířovými hmoždinkami. Stálé tvorbě nových trhlin předejdeme zpevněním omítkových desek. Proti povětrnostním vlivům chrání vysoce pružné a mrazuvzdorné speciální omítky, odolné vůči poryvům deště. Fasádu chrání také tepelně izolační systémy (WDVS). Jako izolační materiály se používají pásy nebo desky tvrzené pěny či minerální vlny. Jedná se o celé systémy, protože dodavatel k jednotlivým izolačním materiálům nabízí také příslušné montážní, lepící a omítkové přípravky. Potřebná životnost izolačních systémů je zajištěna pouze při použití speciálních, vzájemně se doplňujících materiálů. Profesionálové radí nekombinovat výrobky různých systémů. Izolace chrání životní prostředí. Při nákupu si však dejte pozor na materiály obsahující skleníkové plyny, poškozující atmosféru. Většina firem už nabízí alternativní výrobky, informace obdržíte v obchodě se stavebninami.

Izolace starých oken

Tepelná izolace starých oken ušetří 15 % nákladů na energie. Okna vpouštějí světlo a teplo, umožňují výhled, brání úniku tepla. A přitom musí splňovat i nároky při ochraně proti větru, dešti, horku a zimě. V zimě uniká energie okenními skly a rámy, tepelnými mosty na okrajích skel a také větráním. Východní, jižní a západní strana domu vykazují tepelné ztráty, proti kterým stojí tepelné zisky, dané slunečním zářením. Ty v zimě vítáme, ale v létě je to spíše nevýhoda. Při zateplování a izolaci je často nezbytné vyměnit stará okna za nová, moderní, případně aplikovat těsnění. Jeho použití nevyžaduje speciální nářadí ani zvláštní řemeslné dovednosti. Důležité je také rozmístění oken v novostavbě. Velké zasklené plochy na jižní straně vytvoří světlé místnosti. Na východ a západ musí být velikost oken vypočtena tak, aby poskytovala dostatečné osvětlení. Na sever by měla vést okna jen malá, například pro schodiště nebo WC, případně žádná. Na severní straně totiž dochází ke ztrátám energií vždy. U starých oken zlepší izolační vlastnosti dodatečná těsnění. Samolepící elastická těsnění jsou z pěnové hmoty nebo gumy a nabízejí se v bílé a hnědé barvě, v baleních 3, 6 nebo 15 běžných metrů, s různými profily, šířkami a výškami. Šířku těsnící pásky volíme podle drážky, do které se lepí. Výška koresponduje s velikostí mezery, která má být utěsněna. Levná těsnění z pěnové hmoty vydrží 1 - 2 roky. Kvalitní pěnová a gumová těsnění dobře poslouží 4 - 8 let. Levná varianta má smysl tehdy, pokud se chystáme okna v dohledné době vyměnit, jinak se více vyplatí dražší a kvalitnější těsnění.

Správná izolace šetří energii domu 2. část - foto, Hyperbydleni.cz

Staré kotle

Více než polovina kotlů v domácnostech je starší než 15 let, jsou technicky zastaralé a nehospodárné. Provoz starého kotle se prodražuje, rostou běžné náklady i náklady na údržbu, protože stoupá jeho poruchovost. Nový kotel s vyšší účinností sníží spotřebu energie a náklady na vytápění až o 35 %. Starý kotel za pět let vyvolá takové vícenáklady, za které lze pořídit nové, moderní vytápěcí zařízení s nižšími náklady na provoz a vyšší účinností. Proto se výměna rozhodně vyplatí. Nové typy kotlů jsou úspornější také díky své regulaci, která automaticky přizpůsobuje výkon kotle vnitřní teplotě ve vytápěném prostoru, případně venkovní a současně vnitřní (ekvitermní regulace). Přitom platí, že v bytě každý stupeň teploty nad dvacet stupňů znamená přibližně 6 % spotřeby energie navíc. Když tedy stáhnete termostat kotle z 24 °C na 20 – 21°C, ušetříte bez dalších výdajů téměř 20 % nákladů. Vzduch v topném okruhu může zvýšit náklady na topení až o 15 procent, proto také pravidelně odvzdušňujte topná tělesa.

Agent s teplou vodou

Ušetřit se dá i na teplé vodě. Ta se na celkové spotřebě energie podílí přibližně jednou pětinou.

Podle statistiky připadá v republice na jednoho člena domácnosti ročně 50 m3 spotřebované vody. Nejvíc se použije, přirozeně, na osobní hygienu. Když vezmete v úvahu, že k přípravě 160 litrů vody určené na koupel s teplotou asi 40 °C je potřeba 1,2 m3 zemního plynu, tak pro ohřev 50 litrů nutných na sprchování, je to jen 0,4 m3 plynu. Zde jednoznačně vidíme ekonomické důvody upřednostňující sprchování. „Úspory mohou být větší, když zvolíme vhodný kotel, který vyřeší vytápění a přípravu teplé vody společně“, dodává Jaroslav Rehuš z výrobního závodu firmy Protherm. Jako příklad takovéhoto kotle pro rodinné domy i panelové byty uvádí plynový kotel Leopard nebo Panter s průtokovým ohřevem (teplé) užitkové vody, případně sestavu kotle Panter s 60litrovým přídavným zásobníkem teplé vody a Tiger s 45litrovým vestavěným zásobníkem teplé vody. Kotle s průtokovým ohřevem vody jsou velmi oblíbené ve vyspělých zemích EU, kde, paradoxně, často neplýtvají vodou tak jako my. Když takovýto kotel umístíme co nejblíže k místu největšího odběru (např. v koupelně), abychom minimalizovali odpouštění studené vody z potrubí, úspory mohou být značné.


Ochrana proti slunci

Zařízení na ochranu proti slunci a na zastínění by měla být umístěna tam, kde je to nejefektivnější: na vnější straně budovy. Venkovní zastínění větší část tepla zachytí a v zimě navíc nabízí ochranu proti chladu. Tím šetří náklady na klimatizaci a topení. Do této skupiny patří vnější rolety, žaluzie a markýzy. Vedle ručně ovládaných žaluzií se používají také systémy ovládané a regulované elektronicky. Příslušná technika je namontována do okenních rámů a není vidět. Skládá se z malého motoru, elektronického ovládacího systému, infračerveného snímače a dešťového senzoru.

 

Správná izolace šetří energii domu 2. část - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Správná izolace šetří energii domu 2. část zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »