Teplo a krása za sklem

2.1.2008 | Jiří Hájek | Izolace a zateplení | Komentářů 0 |

Zasklení lodžie je jediná cesta, která dokáže vyřešit chronické problémy bytové výstavby. Nezasklená lodžie přináší více problémů než užitku. Od častého mytí přes věčně zaprášené prostory a návštěvy všeho druhu, zloději počínaje a holuby konče.

Teplo a krása za sklem - foto, Hyperbydleni.cz

 

Lodžie je druh balkonu a setkáváme se v podstatě se dvěma druhy, a to s lodžií zapuštěnou a s lodžií předsazenou. Pokud je zapuštěná lodžie orientována na jih, stává se výhodným prostorem k obývání, okolní stěny ji chrání před nepřízní počasí. Vrací tak bytu to, co mu "ubrala" z původní dispozice. Lodžie předsazená je naopak úplně mimo tepelné podmínky domu a obyvatelná plocha bytu není zmenšena.


Marné pokusy

Do prostoru lodžie také směřují největší prosklené plochy bytu, které jsou podle všech měření výbornou únikovou cestou tepla z bytu. Tomu lze sice zabránit výměnou oken za plastová s izolačními dvojskly nebo trojskly, což je však finančně dost náročné. Přitom to neřeší využití lodžie. Na rozdíl od otevřeného balkonu plní lodžie i obytnou funkci, a to je jeden z důvodů jejich zasklívání. V bytě se zasklenou lodžií se také výrazně sníží hluk a prašnost, ale především se omezí únik tepla. Náklady na zasklení se na úsporách za teplo vrátí majiteli maximálně do deseti let. Důležitou výhodou je i zvýšení bezpečnosti, a to hlavně v bytech na prvních dvou podlažích a v nejvyšším patře.


Skla po kolejnici

Zasklení se provádí čirým bezpečnostním tvrzeným sklem odolným vůči rozbití. Skleněné díly jsou připevněny do vodících kolejnic umístěných do stávajícího zábradlí a stropu lodžie. Lze je podle potřeby posouvat v kolejnicovém systému k boční stěně lodžie, kde se otočí o 90° a zajistí. Odsouvání skel je volitelné buď na jednu, nebo na druhou či obě strany lodžie. V závislosti na typu zasklívacího systému je pak podle individuální potřeby umožněno buď pouze částečné, nebo i celkové otevření lodžie. Jednotlivé díly nejsou rámovány, nenarušují tedy celkový výhled. Pouze krajní skla jsou opatřena profilovanou gumou nebo silikonovým těsněním. Zasklení lodžie není vázáno na celkovou rekonstrukci domu, lze ji provádět samostatně pro každý byt. Veškeré práce jsou prováděny z vnitřní strany bytu, pro instalaci v jakémkoliv patře tedy není nutné použití lešení. Také vlastní instalace je velmi jednoduchá a rychlá – nezabere více než půl dne vašeho času.


BOX: Jen pro odborníky

Pokud se rozhodnete pro zasklení lodžie, balkónu či jiného volného prostoru, svěřte tuto práci odborníkovi. Jistě se nabízí mnoho firem či ”dobrých kutilů", kteří slibují provedení díla levněji, ale pozor! Zasklení výše zmiňovaných prostor má svá pravidla. Někde stačí ohlášení stavby, jinde musí být stavební povolení, a tedy i projektová dokumentace, zaměření apod. Všechna potřebná řízení a projektové přípravy před vlastní montáží zajistí specializovaná firma a předá dílo s řádnou zárukou.

KONEC BOX

Kolik to bude stát

Cena zasklení se odvíjí v prvé řadě od velikosti a hlavně na tvaru balkonu či lodžie. V zásadě existují dva základní druhy zasklení rámové a bezrámové. Ceny obou druhů konstrukce se pohybují zhruba ve stejných relacích. Přibližně se počítá zhruba 5 tisíc Kč/m2. V takovém případě cena zasklení průměrné panelákové lodžie nás vyjde na cca 25 tisíc korun. Samozřejmě pokud se rozhodnete jako celý dům pro zasklení všech lodžií, můžete se dostat na zajímavou cenovou nabídku. Obecně platí, že na jednom domě, nebo jeho sekci lze použít pouze jeden typ zasklívacího systému. V případě, že zasklívání neprobíhá na celém domě najednou, povolují se systémy bezrámového zasklení, které nenarušují celkový vzhled domu. Laicky řečeno, podle zasklívacího typu, který byl na vašem domě použit poprvé se bude odvozovat zasklívání i na ostatních lodžiích. To jaký typ zasklení máte zvolit, jestli-že již takovéto úpravy byly na vašem domě prováděny, zjistíte mimo jiné u majitele domu, případně bytového družstva. Při instalaci jiného, zásadně odlišného systému narušujícího celkový ráz domu by se mohlo stát, že jej budete muset na vlastní náklady demontovat a pořídit si zasklení nové, tentokrát vyhovující.


Obecná pravidla

Mnohé městské úřady již stanovali pravidla, podle kterých je nutné pro zasklení lodžie použít pouze certifikovaný zasklívací systém, který je určen výhradně pro stavební úpravy lodžií. Zvolený typ zasklení je možno vybrat jen jednotně s výhledem pro celý dům a všechny bytové jednotky. V praxi to znamená, že zájemce o zasklení lodžie musí použít shodný typ zasklení, který už je na domě instalovaný. V případě, že na objektu zatím žádná lodžie zasklená není, má žadatel právo výběru jaký systém zasklení použije. Zcela nevhodné je použití jakýchkoliv oken či jiných forem zasklení, které nejsou určeny výhradně pro zasklení lodžií.


Terasy za sklem

Podobně jako lodžie se mohou nechat zaklít i letní terasy. Tyto zasklené prostory poslouží k příjemnému posezení s rodinou či přáteli i v době špatného počasí. Jsou to vlastně jednodušší a lehčí zimní zahrady, které však nejsou vhodné k celoročnímu obývání, ale zajistí vám podstatné prodloužení léta. Konstrukce prosklené letní zahrady může být vyrobena z hliníkových profilů s povrchovou úpravou bílým komaxitem. Obvodové svislé stěny mohou být osazeny hliníkovými posuvnými křídly nebo mohou být stěny pevné. Je možno také zvolit do určité výše pevnou konstrukci, (parapet) na kterou by navazovala posuvná okna. Systém posuvných křídel umožňuje otevření až 3 plochy celé stěny. Zasklení může být provedeno jednoduchým sklem tloušťky 4-6 mm, bezpečnostním tvrzeným sklem 6 mm nebo izolačním dvojsklem tlustým 16 mm, případně také polykarbonátovými dutinkovými deskami. Výplně spodních pevných částí mohou být plné z hliníkových plechů, dřevěných palubek, polykarbonátových nebo jiných desek. Střecha bývá zasklena polykarbonátovými dutinkovými deskami o tloušťce 16 mm v čirém nebo kouřovém provedení. Upevnění střešních desek je provedeno specielními plastovými přítlačnými lištami v bílé barvě. Konstrukční systém prosklených zahrad umožňuje navrhnout stavbu v různých rozměrech a to buď s pultovou nebo sedlovou střechou.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 15

Diskuze

Článek Teplo a krása za sklem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »