Můj dům, můj hrad

15.8.2007 | Jindřich Kudlan | Novostavby | Komentářů 0 |

Pokud právě nyní stojíte před rozhodnutím pořídit si vlastní rodinný dům, pak jistě víte, jak je to těžké a závažné rozhodnutí. Nejdříve se možná zaměříte na nejmodernější trendy a technologie. Později zjistíte, že bydlení není o luxusu a přemíře elektronických systémů. Důležité je vytvořit funkční, na provoz a údržbu nenáročnou oázu pro váš odpočinek, růst vašich dětí a mnohdy i podzim vašeho života.

Můj dům, můj hrad - foto, Hyperbydleni.cz

„Postav dům a zasaď strom“ nebo „Můj dům, můj hrad“. Tyto tradiční věty vypovídají o touze lidstva po zajištění vlastního obydlí. S vývojem lidské společnosti se samozřejmě mění naše požadavky a nároky na bydlení. Obvykle se setkáme s několika různými pohledy na stavbu domu.

Můj dům, můj hrad


Ten první je plně a dostatečně charakterizován již zmíněným pořekadlem „Můj dům, můj hrad“. Rodinný dům se stává skutečně „domovem“, který stavíme s nároky na dlouhou životnost po několik generací a podle svých představ. Snažíme se o vytvoření trvalé hodnoty pro sebe a generace našich potomků bez úmyslu se z domu stěhovat, či ho později prodávat. Odlišným přístupem je pohled na dům spíše jako na zboží.

Podnikatelský přístup


Nesnažíme se vybudovat reprezentativní sídlo pro několik generací, důraz přikládáme spíše na užitnou hodnotu, pořizovací náklady s ohledem na dosažení komfortního a levného bydlení. A také se zohledněním možnosti budoucího prodeje, například z důvodu stěhování, budování nového domu a podobně. Tento přístup lze nazvat podnikatelským, neboť přihlížíme ve zkratce řečeno k atraktivitě objektu pro našeho možného budoucího kupce.

Co je nutné připravit


Při rozhodnutí stavět dům nezapomínejme na důkladnou představební přípravu. Ta se většinou skládá z přípravy pozemku, zpracování návrhu a konzultace projektu, předání projektu na stavební úřad, zajištění stavebního povolení, výběru realizační firmy a sepsání smlouvy se stavební firmou. Již při psaní projektu se ukáže, že se nacházíme v době neustálého technologického pokroku a naše možnosti se významně rozšiřují.

„Nové“ cihly


Výběr je téměř bez hranic. Při volbě konstrukčního systému se nekladou meze vašim představám a možnostem. Pro nosnou část se používají třeba obyčejné cihly, případně beton, který je tepelně chráněn izolací. Značné množství staveb je v našich končinách stavěno z keramických (cihelných) tvárnic, respektive cihelných bloků, které jsou přímými potomky klasických plných cihel.

Můj dům, můj hrad - foto, Hyperbydleni.cz

Nové  materiály


Asi největším konkurentem klasických keramických tvárnic jsou tvárnice plynosilikátové, známé pod obchodním názvem pórobeton. Kromě pórobetonových tvárnic existují i „těžké“ betonové tvárnice vyráběné vibrolisováním, opatřené polystyrenovou vložkou tloušťky 100 mm o celkové tloušťce tvárnice 300 mm. Méně rozšířenou variantou zdicího materiálu jsou tvárnice suchého zdění s obsahem elektrárenského popílku, popřípadě vápenopískové zdicí prvky (směs vápna, písku a křemičitého štěrku), oblíbené především pro rychlost výstavby.

Izolace


Vápenopískové prvky musí být při zdění opatřeny hydroizolací a teplenou izolací, přičemž poté jsou plně srovnatelnou alternativou například keramických nebo pórobetonových tvárnic. Tepelnou izolaci můžete volit z řady materiálů od klasických (polystyren, minerální vata) až po přírodní jako sláma nebo konopí. Rozhodnete-li se pro dřevostavbu, odměnou vám bude především snížení tloušťky stěny, protože tepelná izolace se vkládá přímo mezi dřevěné nosníky. Výhodou je také menší pracnost a tím vyšší rychlost stavby. Při použití dřeva můžete hledat zdroje ve svém okolí. Nejlevnější je ten materiál, který je nejblíže.


Text: Jindřich Kudlan

Foto: archiv autora Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Můj dům, můj hrad zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »