Vybíráme podlahovou krytinu do půdní vestavby

23.2.2009 | Alena Müllerová | Novostavby | Komentářů 0 |

S typem podlahové krytiny vhodné pro půdní vestavbu se musí počítat už v projektu. Její výběr podřizujeme z prvotního hlediska opět statice, ale kromě toho také praktickým a osobním preferencím.

Vybíráme podlahovou krytinu do půdní vestavby - foto, Hyperbydleni.cz

 Ohled je třeba brát i na zvolený systém vytápění, u podlahového topení musíme pamatovat na to, že není kompatibilní s úplně všemi typy podlahovin. Vždy však můžeme vycházet z předpokladu, že podkrovnímu bytu sluší ze všeho nejvíc dřevo, ať už v naturální podobě, nebo jako laminát či PVC krytina, vedle nelze šlápnout ani s korkem. Z pohledu rychlosti pokládky jsou nejvýhodnější plovoucí podlahy se zámkovými systémy spojování. Keramiku je kvůli její váze nutné vybírat zvláště pečlivě.

Korek

Přírodní podlahovina z kůry korkového dubu dobře izoluje teplo i hluk, je příjemná na nášlap, pružná a antistatická. Její životnost odpovídá povrchové úpravě, prodlužuje ji lakování, olejování či voskování, nejodolnější je krytina s povrchem s PVC fólií. Speciální impregnací hotové krytiny může finální podlaha působit dojmem beze spár, což umožňuje skládat korek do nejrozmanitějších vzorů a kombinací. Každá z povrchových úprav však potřebuje údržbu a včasnou renovaci, aby mohla dostát odpovídající životnosti podlahoviny. Škála korkových podlahovin je rozsáhlá, klasickými celoplošně lepenými dlaždicemi v mnoha rozměrech a tloušťkách počínaje, přes řadu  barevných variací a typů povrchových úprav. V současné době jsou populární zejména plovoucí podlahy v hnědých dekorech a ve světlém tónování, vzhledově zajímavé jsou podlahy z dílců se zkosenými hranami. Lepený korek je velmi kompaktní a má vysoký kročejový komfort. Plovoucí korkovou podlahu tvoří dílce z několika vrstev spojené systémem pero-drážka nebo zámkovým (nasouvací a narážecí Toploc nebo Corklock). Kvalitní instalace je podmíněna suchým, rovným a pevným podkladem (beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky, anhydrytové potěry). Síla korkové podlahové krytiny se pohybuje v rozmezí 10 až 12 mm.

Linoleum

Na první pohled linoleum a PVC vypadají velmi podobně, jejich složení, vlastnosti, životnost i ceny jsou však rozdílné. Linoleum, teplá, měkká a příjemná podlahovina odolná proti vodě a vysokým teplotám, se vyrábí z přírodních lněných olejů, pryskyřic, vápence, korkové drti, dřevní moučky a jutové tkaniny. Jeho vlastnosti se odvíjejí od typu použité základní suroviny: je-li to dřevitá moučka, je výsledný produkt pevnější a trvanlivější, navíc dobře přijímá barviva. Krytina s korkovým základem je pružnější a měkčí, rychleji se však obrušuje a prošlape. Výběr konkrétního typu linolea musí proto odpovídat charakteru prostoru, do něhož je určeno. K dispozici jsou krytiny výrazných barev i přírodních tónů, jemných i kontrastních vzorů, které lze vytvořit i technikou intarzií. Barvy současných linoleí udržují přírodní pigmenty dlouho jasné. Dvouvrstvá povrchová úprava na bázi vodní disperze materiál chrání před poškozením, podporuje stálobarevnost a usnadňuje údržbu a čištění. Vedle materiálu lepeného v pásech existuje také linoleum v podobě plovoucích podlah, se zdokonaleným rychlým způsobem pokládky pomocí zámkového systému. Plovoucí podlahy se vyrábějí v podobě lamel 90 x 30 cm a čtverců 30 x 30 cm. Jde o univerzální krytinou vhodnou kamkoliv, kde není příliš vlhko.

Vybíráme podlahovou krytinu do půdní vestavby - foto, Hyperbydleni.cz

Dřevo

Podlahové krytiny ze dřeva mají mnoho podob, prkny a fošnami počínaje, přes palubky a vlysy až k parketám a průmyslovým mozaikám z masivu nebo vrstvených či dýhovaných materiálů. K vzhledově velmi zajímavým trendovým novinkám patří krytiny z drásaných (tzv. kartáčovaných) materiálů, jejichž  povrch je speciální technologií zdrsněn do podoby imitující pradávné selské podlahy s plastickým reliéfem, který byl tehdy důsledkem dlouhodobého drhnutí podlahy pískem. Také dnešní technologie vycházejí z principu částečného odstranění měkkých letokruhů (do hloubky 1 mm), zachovány zůstávají tvrdé letokruhy. Podlahovina je charakteristická zvýrazněním kresby a struktury dřeva, materiál je navíc odolnější proti mechanickému poškození. Vzhled jednolamelových parket ozvláštní zkosené hrany. Drásané podlahy se hodí nejen do klasických interiérů a domů v country stylu, ale i právě do půdních bytů například s přiznanými trámy.

Keramická dlažba

S keramickou dlažbou v půdní vestavbě opatrně, především tady je důležitý ohled na váhu krytiny a vybírat hlavně z lehčích produktů (s nižší tloušťkou). Keramické dlaždice se vyrábějí z kaolinu, jílu, písků a dalších přírodních materiálů za vysokých teplot, které je pak činí tvrdé, odolné vůči mechanickému opotřebení, trvanlivé, hygienické, lehce omyvatelné, nehořlavé a ohnivzdorné. Velmi důležitý je podklad, musí být pevný, aby podlaha nepružila, a rovný, jehož lze dosáhnout kvalitními vyrovnávacími a lepícími materiály (zejména u velkoformátových dlaždic se osvědčily  tzv. roztékavé, plně kontaktní hmoty, které dokonale zaplní plochu pod celým velkým formátem dlaždic, takže nevznikají žádné dutiny. Při pokládce je nutné dodržovat správnou dilataci (nejméně vždy pro prostor 3 x 3 metry). Pokud jde o formáty, nejčastější jsou čtverce a obdélníky, na trhu jsou však i dlaždice ve tvaru šestihranu, osmihranu, maurské, provensálský atd. Rozměry začínají od mozaiky 2cmx2cm, končí u velkoplošných desek 60 x 120 cm i větších. Síla střepu se pohybuje v rozpětí od několika mm až po 2,5 cm.

Izolace podlah u půdní vestavby

Minerální vata - je ideální pro vyplnění stropů z dřevěných trámů s meziprostory
Desky z tvrdé pěny – osvědčily se na hladké betonové povrchy
Sypaná izolace: perlit nebo polystyrenové kuličky, používají se pro nerovné stropy nebo stropy z dřevěných trámů

Vybíráme podlahovou krytinu do půdní vestavby - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Vybíráme podlahovou krytinu do půdní vestavby zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »