Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (2.díl)

21.10.2010 | Lucie Sýkorová / Living.cz | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

Jak jsme již slíbili, podíváme se v této části blíže na zoubek designovému a dispozičnímu charakteru obývacích stěn. Přes svůj význam je často považován za druhořadý prvek, nicméně je to právě design, který je nepopiratelně podstatným faktorem, ať už při rekonstrukcích, přestavbách, či inovačním zařizování zcela nových interiérů.

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (2.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Když se řekne design, znamená to materiál

Když se řekne design, většině z nás se vybaví vzhled, estetika, tvary a podobně. Základy designu však tvoří materiálové zpracování, na jehož kvalitě, typu a povrchové úpravě závisí nejen výsledný vzhled nábytku či zařízení interiéru, ale materiály také rozhodují o mnoha veledůležitých aspektech, jako například o životnosti výrobku, jeho tvarovatelnosti, či zátěžovosti. K moderním materiálům, používaným k výrobě obývací stěny, patří plast, kov, ratan nebo zcela skleněné sestavy. Mezi nejžádanější materiálová zpracování však patří dřevěné sestavy v kombinaci se sklem a kovovými úchytkami. Pískované či mléčné sklo ustoupilo sklu podlakovanému, které se často kombinuje s čirým. Stálici, co se týká výrobního materiálu, představuje u nábytkových stěn masivní dřevo. Z exotičtějších dřevin je nejvíce populární wenge, mořený dub či dýha zebrano. Ze světlých dřevin se největší oblibě těší například dezén ořechu, který disponuje proměnlivou barevností a velmi dobře se kombinuje s odlišně barevnými kusy nábytku a celkovou barevností interiéru, ale především bělené duby. Při povrchové úpravě se stále častěji uplatňuje různobarevný lak, který se aplikuje v pěti až dvanácti vrstvách. Návrháři si nejraději pohrávají s kontrastem, jaký nabízí lamino a dýha. Dřevu nenápadné světlé kresby vdechnou život skříňky například z červeného lamina ve vysokém lesku. Neutrální barvy, jako je módní sněhově bílá, smetanová nebo černá, naopak rozzáří dýha s výraznou kresbou (například zebrano). Stěnu už potom doplňují jen drobné skříňky a dekorativní police, u kterých designéři nezapomněli ani na efektní osvětlení.

 

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (2.díl), fotka

 

Dispoziční charakter obývacích nábytkových stěn

Novodobý obytný prostor je vzdušný a svému majiteli nabízí bohaté možnosti pro zapojení vlastní fantazie. Klasikou samozřejmě zůstává dřevěný nábytek. Skříňky kombinované se sklem nebo matovým sklem ozvláštní prostor svojí transparentností. Tyto nábytkové solitéry dodávají interiéru lehkost a často používaná zrcadla zajímavě odrážejí nejen vystavené předměty, ale i části interiéru samotného.

 

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (2.díl), fotka

 

Vzhledem k tomu, že základním stavebním kamenem většiny současných obývacích stěn je televize, podoba nábytku je jí značně podřízena. Na žádnou ze stěn obývacího pokoje nebude upřena taková pozornost, jako právě na tu, kam jsme situovali televizi. Ta většinou v sestavě vyniká jako živý obraz a neruší ji žádné extrémně pestré skříňky, ani nezaniká v útrobách jednolité masivní skříně, jak tomu bylo v minulosti.

 

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (2.díl), fotka

 

Nejčastěji je zavěšena přímo na zeď, nejlépe pak na dřevěné pozadí, na které přirozeně navazuje dominantní spodní skříň. Toto řešení má obrovskou výhodu v možnosti rafinovaně schovat veškeré kabely vedoucí od televize, přehrávače DVD a jiné techniky. Spodní skříň čistých geometrických linií, která nabízí nejvíce úložného prostoru, je buď zavěšena na zeď, což usnadňuje údržbu obývacího pokoje a současně zútulňuje rozlehlejší prostory, anebo naopak položena na zem na moderní, dřevěný podstavec.

 

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (2.díl), fotka

 

Díky neustále se zvyšující popularitě obývacích nábytkových stěn se dá tedy skutečně říci, že se jedná o staronový hit. Ačkoliv za vývojem tohoto interiérového zařízení stálo mnoho materiálových i dispozičních změn, je zjevné, že se toto úsilí vyplatilo. Dnešní moderní stěny jsou vyráběny tak, aby našim interiérům lichotily a poskytovaly nám nejen úsporu místa, ale i důmyslná řešení úložných prostor, což jistě ocení každý. Když je tohle všechno zabaleno do atraktivního vzhledu, jak už to tak bývá, jde to takříkajíc „na dračku“. Pokud se tedy nábytková obývací stěna jeví i vám jako nejschůdnější a nejelegantnější řešení vašeho obýváku, pak směle do toho.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: luxury-furniture-design.com, tktdw.com, kabmurungraya.net

Související články na Living.cz:

Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (1.díl)

Dekorativní nástěnné panely – inspirace pro vásDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Obývací nábytkové stěny- staronový hit! (2.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »