Správné natírání dveří a volba vhodných přípravků

23.11.2010 | Jana Henychová | Okna a dveře | Komentářů 1 |

Máte-li ve vašem domě nebo bytě starší dřevěné dveře, které nechcete vyměnit a rádi byste je něčím zkrášlili nebo natřeli tak, aby jejich stáří a opotřebovanost nebyly vidět na první pohled, pak vám rádi poradíme se správnou volbou nátěru a s jeho aplikací.

Správné natírání dveří a volba vhodných přípravků - foto, Hyperbydleni.cz

 

Natírání dveří obvykle není tak náročné, jak se na první povídání zdá. Je však třeba vědět, jak naložit se starým nátěrem, jak opravit poškození dveří, jakými přípravky ošetřit letité dřevo, kdy natírat, jakou barvu zvolit apod. V první řadě bychom před samotným natíráním měli vědět, jestli nám stačí jen přetřít původní barvu a nebo jestli chceme starý nátěr odstranit.

Pokud zrovna nejsou dveře poškrabané a stávající nanesená barva není popraskaná nebo odřená, potom stačí takové dveře pouze přetřít. To provedete klasickým způsobem, že na původní barvu bez seškrabání nanesete další vrstvu. To ale není příliš vhodné v případech, kdy je původní barva výrazně tmavší než ta nová. Seškrabání starého nátěru vám proto doporučujeme, protože nově nanesená vrstva bude o mnoho kvalitnější a zaručí vám tak delší životnost.

 

Správné natírání dveří a volba vhodných přípravků, fotka

 

Když máte skutečně léty poškozený a popraskaný původní nátěr, je nutné jej odstranit. To můžete udělat buď mechanicky nebo použitím speciálních chemických prostředků. Na mechanické odstranění využijeme opalovací lampu nebo elektrickou horkovzdušnou pistoli. Chemické prostředky mohou mít podobu pastových nebo tekutých odstraňovačů, které nanášíme na povrch štětcem. Jejich působení poznáme, když starý nátěr začne nabobtnávat. Pak už stačí vzít pouze škrabku a barvu odstranit. Dřevěný povrch pak podle typu odstraňovače zneutralizujeme dle přiloženého návodu.

Důležitým kritériem při výběru nátěrové hmoty je materiál, který budeme natírat, v našem případě dřevěné dveře. Druhým podstatným hlediskem je, jestli budete natírat dveře vchodové nebo uvnitř bytu. Podle toho zvolíme nátěr bud na dřevo venkovní nebo vnitřní. Před samotným natíráním je nejprve nutné od dveří odmontovat kliky, kování a přebytečné ozdoby, které by mohly při pracovním postupu překážet. Potom je potřeba dveře řádně umýt a a očistit od mastného povrchu, a to hlavně v okolí kliky, kde se po delší dobu usazují nečistoty. Po odstranění předešlého nátěru doporučujeme dveře také mírně přebrousit pomocí nejjemnějšího smirkového papíru. Dveře nenatíráme přímo na futrech, ale odejmeme je z pantů a položíme do vodorovné polohy, například na nějaký pracovní stůl nebo jinou delší plochu, aby barva vytvořila souvislý film. Jednotlivé vrstvy barvy aplikujeme do kříže. I když se jedná o natírání dveří, můžete používat speciální nátěrový váleček s rukojetí jako u malování zdí, a práci si tak výrazně usnadníte. Takový váleček můžete používat při natírání vodou ředitelnými a syntetickými barvami, které po sobě nezanechávají tahy jako obyčejný štětec.

 

Správné natírání dveří a volba vhodných přípravků, fotka

 

Jakmile malování začneme, musíme jej vždy v rámci jedné vrstvy dokončit co nejrychleji, aby se na místech spojů nevytvořily viditelné pruhy. Nesmí se nám stát, že začne okraj jedné natřené části schnout dříve, než se spojí s jinou částí nátěru. Než začnete dveře natírat, je dobré si překontrolovat, zda máte štětec opravdu čistý, abyste do nového nátěru nevnesli zbytečné nečistoty. Štětec namáčejte do nátěrové hmoty pouze štětinami a otírejte přebytek o hrany nádoby. Tento postup opakujte, dokud není štětec nasáknutý a poté ho již jemně otřete a barvu naneste stejnoměrnými pohyby na natíranou plochu. Hrany natírejte mírně šikmo, tím barvu nanášíte, zatímco kdybyste táhli ve směru hran, tak ji stíráte. Nejdůležitějším pravidlem pro kvalitní výsledek našeho natírání je to, že nátěrová hmota musí být rozetřena rovnoměrně po celé ploše dveří.  

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

david: Staré dveře by si zasloužily...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »